a) wypłata - ukończyliśmy 60 lat (lub 55 + warunki)
b) zwrot - nie osiągnęliśmy wieku emerytalnego
Jeżeli chodzi o sytuację "a)" to sprawa jest prosta:
Możemy wypłacić wszystko naraz lub w ratach. Po wykonaniu wypłaty nie mamy już możliwości wpłacania na IKE.
Wypłata środków zgromadzonych na Koncie IKE-Obligacje następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunków:
- dokonywania wpłat na Konto IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych, albo
- dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.
Natomiast jeżeli chodzi o sytuację b) tutaj sprawa jest trudniejsza:
Po pierwsze środki z IKE możemy ruszyć na 3 sposoby:
- zmienić IKE i dokonać transferu środków (wypłata transferowa). Zmiana może być zarówno instytucji prowadzącej IKE jak i typu IKE. Czyli możemy zmienić IKE lokatę na IKE rachunek maklerski, wtedy wszystkie środki zostaną spieniężone i zostanie przekazana gotówka. Wyjątkiem jest transfer środków pomiędzy IKE rachunki maklerskie, gdzie możesz transferować papiery wartościowe. Transfer oznacza przeniesienie całych środków zgromadzonych na IKE
- zwrot całości środków. Czyli likwidujemy IKE i otrzymujemy zwrot całości zgromadzonych środków + zysków, od których zostanie automatycznie pobrany podatek na zasadach ogólnych. Co ważne dochód obliczany jest w chwili wypłaty środków jako suma środków zgromadzonych - suma środków wpłaconych. Nie można odliczyć od podatku strat poniesionych w danym roku i latach poprzednich. Po likwidacji IKE możemy otworzyć nowe IKE i tak w kółko do czasu osiągnięcia warunków podanych w punkcie A.
- zwrot części środków. Można powiedzieć że to jest najbardziej skomplikowana opcja.
Po pierwsze możemy wypłacić tylko tyle ile wpłaciliśmy nie więcej. Czyli jeżeli wpłaciliśmy 10 000 złotych a na rachunku mamy 20 000 złotych to możemy wypłacić tylko 10 000 złotych. Jeżeli chcemy więcej to musimy dokonać likwidacji rachunku IKE.
A teraz HIT! Jak jest obliczany podatek od częściowej wypłaty?
a w przypadku częściowego zwrotu dochodem jest kwota zwrotu pomniejszona o kwotę stanowiącą iloczyn kwoty zwrotu i wskaźnika stanowiącego udział sumy wpłat na indywidualne konto emerytalne do wartości środków zgromadzonych na tym koncie.
A teraz po polsku. Jeżeli mamy stratę lub nie zanotowaliśmyżadnego dochodu to nie płacimy podatku (logiczne:). Natomiast jeżeli mamy zyskto ważny jest stosunek tego co mamy na koncie (nasz zysk) do tego cowpłaciliśmy. Spójrzmy jak to wygląda na poniższym przykładzie:
wpłaciliśmy 5 000 złotych
zarobiliśmy 1 000 złotych
wypłacamy 2 000 złotych
wskaźnik o którym mowa powyżej (wskaźnika stanowiącegoudział sumy wpłat na indywidualne konto emerytalne do wartości środków zgromadzonychna tym koncie) 5000/6000= 5/6
czyli podstawa podatku = 2000 - 2000*5/6 = 333,33 zł = 333zł (zaokrąglenie)
podatek = 333*19% = 63 zł
na rękę dostaniemy 2000-63 = 1937 zł
Trochę matematyki jest tutaj, ale patrząc na powyższy przykład nie jest to takie skomplikowane. Najważniejszy jest ten wskaźnik, a go jest bardzo prosto obliczyć. Po prostu dzielimy to co wpłaciliśmy przez to co mamy na koncie ( w przypadku zysku).
Jest jeszcze jedna sprawa jeżeli dostaniemy IKE jako spadek to możemy tylko wypłacić środki - w całości lub przetransferować je na nasze IKE>. Nie możemy nic wpłacać, ani wypłacać w ratach.. I IKE jako spadek nie koliduje z naszym prywatnym IKE, to znaczy przez chwilę możemy mieć legalnie 2 IKE:)
Jeżeli interesuje Cię co to to IKE to polecam moje wcześniejsze wpisy na ten temat:
Oszczędzanie z obligacjami skarobwymi
Czy warto oszczędzać w IKE?
Chcę założyć IKE i co dalej?
Mam już IKE
Na zakończenie: jeżeli chcesz być na bieżąco w wpisami na tym blogu zasubskrybuj go poprzez kanał RSS
Aha jeżeli nie jesteś polakiem, a jesteś mieszkańcem UE to też możesz założyć sobie IKE (zasada dotycząca swobody przepływu osób i kapitału)