Jeszcze kilka lat temu spółki obecne na GPW i wypłacające dywidendę można było policzyć na palcach jednej ręki. Dzisiaj się to zmienia, coraz więcej firm wypłaca dywidendę. Dla mnie jako akcjonariusza, który kupuje spółki, a nie chce zarabiać na krótkoterminowej spekulacji dywidenda jest rzeczą dobrą.
A o co dokładnie chodzi z tą dywidendą? Postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z dywidendą.
Co to jest dywidenda?
Dywidenda jest to podział zysku jaki spółka osiągnęła pomiędzy akcjonariuszy.
Dywidenda (łac. dividendum - rzecz do podziału) - część zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) spółki kapitałowej przeznaczona do podziału pomiędzy udziałowców lub akcjonariuszy.
Kiedy może być wypłacona dywidenda?
Dywidenda może być wypłacona tylko wtedy kiedy spółka zarabia, inaczej jeżeli w ciągu roku obrotowego osiągnęła zyski (chodzi o raport roczny skonsolidowany). Spółka może przeznaczyć nawet i 100% zysku na dywidendę, a jeżeli nie wypłacała zysku w latach poprzednich kapitał zapasowy może być również przeznaczony na dywidendę?
Jak często może być wpłacana dywidenda?
Polskie prawo mówi że dywidenda może być wypłacona raz w roku obrotowym. Jednakże firma może wypłacić zaliczkę na poczet przyszłej dywidendy, tak jak zrobiło PZU, KGHM czy Żywiec. Teoretycznie dzięki temu sposobowi spółka mogłaby wypłacać dywidendę co miesiąc. Jednakże żadna spółka tak nie robi i nie będzie robić. Daleko nam jeszcze do rynku amerykańskiego gdzie spółki wypłacają dywidendę co miesiąc co pozwala niektórym akcjonariuszom uzbierać drugą pensję z samych dywidend.
Kto decyduje o wypłacie dywidendy?
Akcjonariusze, czyli każdy kto posiada akcje spółki i jest obecny na ZWZ. Nie łudźmy się że w przypadku spółek takich jak KGHM czy PKO że nasz akcje nawet za 100k złotych odgrywają jaką rolę, ale są spółki gdzie kontrole sprawuje akcjonariusz posiadający kilka procent akcji (np. FON i gdzie główny akcjonariusz ma około 4% akcji, a rządzi spółką). Twój głos jest szczególnie ważny w przypadku małych spółek gdzie jest wysoki free float i bardzo rozdrobniony akcjonariat.
Akcjonariusze decydują o wypłacie dywidendy na ZWZ, które odbywa się nie później niż 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego spółki. Rok obrotowy to najczęściej od 1 stycznia do 31 grudnia, ale są spółki które mają inny. Jednakże walne ZWZ nie może się odbyć wcześniej niż opublikowanie raportu rocznego przez spółkę.
Czy rekomendacja zarządu jest równoznaczna z wypłacaną dywidendą?
Nie rekomendacja to tylko rekomendacja. To akcjonariusze decydują a nie zarząd ile zysku ma firma wypłacić. Oczywiście zarząd chciałby cały zysk zostawić w spółce, a akcjonariusze wypłacić większość zysku. W większości przypadków dywidenda jest wypłacana w takiej wysokości jakiej rekomenduje zarząd, ale rekomendacja nie jest wiążąca.
Kiedy należy mieć akcje aby otrzymać dywidendę?
Akcję należy kupić co najmniej 3 dni wcześniej niż wypada dzień ustalenia prawa do dywidendy. Związane jest to z rejestracją akcji w KDPW. Czyli jeżeli dzień dywidendy wypada na piątek to musimy akcje zakupić najpóźniej w w wtorek. Przykłady ze strony bossa.pl
Przykład 1
Emitent podał, że dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 9 czerwca 2005 r.
Ostatni dzień uprawniający
do nabycia akcji
z prawem do dywidendy
D |
Można sprzedać
akcje zachowując
prawo do dywidendy
D+1
|
D+2
|
Dzień ustalenia
prawa do dywidendy D+3 |
6.06.2005 (poniedziałek)
|
7.06.2005 (wtorek)
|
8.06.2005 (środa)
|
9.06.2005 (czwartek)
|
Po sesji w dniu ustalenia prawa do dywidendy (D+3) nastąpiło rozliczenie w KDPW transakcji zawartych na giełdzie w dniu D. Inwestor ma akcje zapisane na koncie 210 czyli koncie stanu posiadania w KDPW i jest uprawniony do dywidendy z akcji spółki.
Przykład 2
Emitent podał, że dniem ustalenia prawa do dywidendy (D) będzie 28 czerwca 2005 r
Ostatni dzień uprawniający
do nabycia akcji
z prawem do dywidendy
D |
Można sprzedać
akcje zachowując
prawo do dywidendy
D+1
|
D+2
|
Dzień ustalenia
prawa do dywidendy D+3 | ||
23.06.2005
(czwartek)
|
24.06.2005
(piątek)
|
25.06.2005
(sobota)
|
26.06.2005
(niedziela)
|
27.06.2005
(poniedziałek)
|
28.06.2005
(wtorek)
|
Po sesji w dniu ustalenia prawa do dywidendy (D+3) nastąpiło rozliczenie w KDPW transakcji zawartych na giełdzie w dniu D. Inwestor ma akcje zapisane na koncie 210 czyli koncie stanu posiadania w KDPW i jest uprawniony do dywidendy z akcji spółki.
Dywidendę dostaniesz na swój rachunek maklerski w dniu kiedy dywidenda jest wypłacana. Dzień wypłaty dywidendy podany jest w uchwale n.t. wypłaty dywidendy. Należy pamiętać że dywidenda objęta jest zryczałtowanym 19% procentowym podatkiem, a wartość dywidendy na akcje w uchwale podawana jest jako kwota brutto. Nie ma możliwości zmniejszenia podatku od dywidendy stratami na akcja lub innych instrumentach.
Tutaj ważna uwaga. Podatku nie zapłacimy jeżeli inwestujemy jako zagraniczny podmiot (nie podlegamy wtedy polskim przepisom podatkowym), ale to raczej nas inwestorów indywidualnych nie dotyczy. Innym sposobem aby dostać dywidendę bez płacenia podatku jest zakup akcji pod dywidendę na rachunku maklerskim IKE. Jednakże uwaga nie wszystkie rachunki maklerskie IKE nie pobierają podatku od dywidendy!
Dlaczego wartość moich akcji spadła przed dniem prawa do dywidendy?
Wartość akcji spadła ponieważ kwota wypłacanej dywidendy na akcje jest od, odejmowana od kursu akcji na dwa dni przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.
To czy warto kupować spółki tylko pod dywidendę?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od strategii jaką gramy. Kupując akcje tylko pod dywidendę (tzn. na kilka dni przed dywidendą) istnieje duże ryzyko. Oczywiście najczęściej kurs akcji wraca do kursu sprzed dywidendy. Jednakże nie jest to regułą. Dla mnie spółki dywidendowe są dobre jeżeli będziemy je trzymać co najmniej kilka lat. W ten sposób dobieram spółki do mojego portfela w IKE.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie dywidendy to pytaj. Odpowiem najlepiej jak umiem.
P.S. Chcesz być na bieżąco z wpisami na tym blogu? Zasubskrybuj bloga poprzez kanał RSS.