-

piątek, 14 maja 2010

Dywidenda - a o co chodzi?

Wraz z rozwojem polskiego rynku rosną polskie spółki i polski rynek kapitałowy. Firmy posiadają już stała i stabilną pozycje na rynku, ich marka jest rozpoznawalna. A wraz z rozwojem spółki , ich właściciele chcą dostać również coś dla siebie. No bo skoro firma zarabia, a ja jestem jej właścicielem to powinienem dostać coś z tych zysków. I dywidenda jest właśnie formą podziału zysku z akcjonariuszami.

Jeszcze kilka lat temu spółki obecne na GPW i wypłacające dywidendę można było policzyć na palcach jednej ręki. Dzisiaj się to zmienia, coraz więcej firm wypłaca dywidendę. Dla mnie jako akcjonariusza, który kupuje spółki, a nie chce zarabiać na krótkoterminowej spekulacji dywidenda jest rzeczą dobrą.



A o co dokładnie chodzi z tą dywidendą? Postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z dywidendą.

Co to jest dywidenda?

Dywidenda jest to podział zysku jaki spółka osiągnęła pomiędzy akcjonariuszy.
Dywidenda (łac. dividendum - rzecz do podziału) - część zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowymspółki kapitałowej przeznaczona do podziału pomiędzy udziałowców lub akcjonariuszy.

Kiedy może być wypłacona dywidenda?

Dywidenda może być wypłacona tylko wtedy kiedy spółka zarabia, inaczej jeżeli w ciągu roku obrotowego osiągnęła zyski (chodzi o raport roczny skonsolidowany). Spółka może przeznaczyć nawet i 100% zysku na dywidendę, a jeżeli nie wypłacała zysku w latach poprzednich kapitał zapasowy może być również przeznaczony na dywidendę?

Jak często może być wpłacana dywidenda?

Polskie prawo mówi że dywidenda może być wypłacona raz w roku obrotowym. Jednakże firma może wypłacić zaliczkę na poczet przyszłej dywidendy, tak jak zrobiło PZU, KGHM czy Żywiec. Teoretycznie dzięki temu sposobowi spółka mogłaby  wypłacać dywidendę co miesiąc. Jednakże żadna spółka tak nie robi i nie będzie robić. Daleko nam jeszcze do rynku amerykańskiego gdzie spółki wypłacają dywidendę co miesiąc co pozwala niektórym akcjonariuszom uzbierać drugą pensję z samych dywidend.

Kto decyduje o wypłacie dywidendy?

Akcjonariusze, czyli każdy kto posiada akcje spółki i jest obecny na ZWZ. Nie łudźmy się że w przypadku spółek takich jak KGHM czy PKO  że nasz akcje nawet za 100k złotych odgrywają jaką rolę, ale są spółki gdzie kontrole sprawuje akcjonariusz posiadający kilka procent akcji (np. FON i gdzie główny akcjonariusz ma około 4% akcji, a rządzi spółką). Twój głos jest szczególnie ważny w przypadku małych spółek gdzie jest wysoki free float i bardzo rozdrobniony akcjonariat.
Akcjonariusze decydują o wypłacie dywidendy na ZWZ, które odbywa się nie później niż 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego spółki. Rok obrotowy to najczęściej od 1 stycznia do 31 grudnia, ale są spółki które mają inny. Jednakże walne ZWZ nie może się odbyć wcześniej niż opublikowanie raportu rocznego przez spółkę.

Czy rekomendacja zarządu jest równoznaczna z wypłacaną dywidendą?

Nie rekomendacja to tylko rekomendacja. To akcjonariusze decydują a nie zarząd ile zysku ma firma wypłacić. Oczywiście zarząd chciałby cały zysk zostawić w spółce, a akcjonariusze wypłacić większość zysku. W większości przypadków dywidenda jest wypłacana w takiej wysokości jakiej rekomenduje zarząd, ale rekomendacja nie jest wiążąca.

Kiedy należy mieć akcje aby otrzymać dywidendę?

Akcję należy kupić co najmniej 3 dni wcześniej niż wypada dzień ustalenia prawa do dywidendy. Związane jest to z rejestracją akcji w KDPW. Czyli jeżeli dzień dywidendy wypada na piątek to musimy akcje zakupić najpóźniej w w wtorek. Przykłady ze strony bossa.pl





Przykład 1

Emitent podał, że dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 9 czerwca 2005 r.

Ostatni dzień uprawniający
do nabycia akcji
z prawem do dywidendy
D
Można sprzedać
akcje zachowując
prawo do dywidendy
D+1
D+2
Dzień ustalenia
prawa do dywidendy
D+3
6.06.2005 (poniedziałek)
7.06.2005 (wtorek)
8.06.2005 (środa)
9.06.2005 (czwartek)

Po sesji w dniu ustalenia prawa do dywidendy (D+3) nastąpiło rozliczenie w KDPW transakcji zawartych na giełdzie w dniu D. Inwestor ma akcje zapisane na koncie 210 czyli koncie stanu posiadania w KDPW i jest uprawniony do dywidendy z akcji spółki.
Przykład 2
Emitent podał, że dniem ustalenia prawa do dywidendy (D) będzie 28 czerwca 2005 r
Ostatni dzień uprawniający
do nabycia akcji
z prawem do dywidendy
D
Można sprzedać
akcje zachowując
prawo do dywidendy
D+1
D+2
Dzień ustalenia
prawa do
dywidendy
D+3
23.06.2005
(czwartek)
24.06.2005
(piątek)
25.06.2005
(sobota)
26.06.2005
(niedziela)
27.06.2005
(poniedziałek)
28.06.2005
(wtorek)
Po sesji w dniu ustalenia prawa do dywidendy (D+3) nastąpiło rozliczenie w KDPW transakcji zawartych na giełdzie w dniu D. Inwestor ma akcje zapisane na koncie 210 czyli koncie stanu posiadania w KDPW i jest uprawniony do dywidendy z akcji spółki.


Kiedy i jak dostanę dywidendę?

Dywidendę dostaniesz na swój rachunek maklerski w dniu kiedy dywidenda jest wypłacana. Dzień wypłaty dywidendy podany jest w uchwale n.t. wypłaty dywidendy. Należy pamiętać że dywidenda objęta jest zryczałtowanym 19% procentowym podatkiem, a wartość dywidendy na akcje w uchwale podawana jest jako kwota brutto. Nie ma możliwości zmniejszenia podatku od dywidendy stratami na akcja lub innych instrumentach.
Tutaj ważna uwaga. Podatku nie zapłacimy jeżeli inwestujemy jako zagraniczny podmiot (nie podlegamy wtedy polskim przepisom podatkowym), ale to raczej nas inwestorów indywidualnych nie dotyczy. Innym sposobem aby dostać dywidendę bez płacenia podatku jest zakup akcji pod dywidendę na rachunku maklerskim IKE. Jednakże uwaga nie wszystkie rachunki maklerskie IKE nie pobierają podatku od dywidendy!

Dlaczego wartość moich akcji spadła przed dniem prawa do dywidendy?

Wartość akcji spadła ponieważ kwota wypłacanej dywidendy na akcje jest od, odejmowana od kursu akcji na dwa dni przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.

To czy warto kupować spółki tylko pod dywidendę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od strategii jaką gramy. Kupując akcje tylko pod dywidendę (tzn. na kilka dni przed dywidendą) istnieje duże ryzyko. Oczywiście najczęściej kurs akcji wraca do kursu sprzed dywidendy. Jednakże nie jest to regułą. Dla mnie spółki dywidendowe są dobre jeżeli będziemy je trzymać co najmniej kilka lat. W ten sposób dobieram spółki do mojego portfela w IKE.


Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie dywidendy to pytaj. Odpowiem najlepiej jak umiem.

P.S. Chcesz być na bieżąco z wpisami na tym blogu? Zasubskrybuj bloga poprzez kanał RSS.

16 komentarzy:

Anonymous pisze...

super, dzieki

PrivFunds pisze...

A ja tam wolę jak moje spółki nie wypłacają dywidendy a ją inwestują .
To powoduje ,że się rozwija a nie przejada zyski , a co za tym idzie jest więcej warta .

Marek pisze...

@Priv
ale jeżeli spółka jest duża i ma mądrze zaplanowane wydatki na inwestycję to nic nie stoi na przeszkodzie aby wypłacała dywidendę. Zresztą nikt nigdzie nie napisał że dywidenda musi być równa 100% zysków.
A co ma robić z kasą PGE jak już wybuduje te elektrownie atomowe? :)

PrivFunds pisze...

Na przykład przejąć elektrownie w innym kraju .

Ale żeby było jasne nie neguję każdy ma swoją strategię , każda spółka jest dobra , każda metoda strategia byleby dała zarobić .

Marek pisze...

@priv
W tym poście odpowiadam na najczęściej zadawane pytania odnośnie dywidend. Nikomu nie mówię że ma kupować tylko spółki dywidendowe.

A co do strategii to powinniśmy się spotkać za jakieś 5-10 lat i wtedy można porównać strategię i sprawdzić czy jest dobra. No chyba że jest się Green7 który ma stopę zwrotu 27076% w ciągu miesiąca (konkurs X-trade brokers)

PrivFunds pisze...

Chodziło mi o to ,że mówisz że są dobre i pod tym kątem dobierasz je do IKE i tak zgadzam się są pod tym względem dobre.
Ja wyraziłem swoją opinię ,że wolę jak moje spółki inwestują pieniądze niż je przejadają .

I tylko tyle nie mówię nikomu ,że ma ich nie kupować.
Co do porównywania strategii to nie ma sensu ponieważ nie startujemy w jakimś konkursie .

Powtórzę jeszcze raz każdy inwestuje tak jak lubi i nie ma w tym nic złego.

Marek pisze...

Się zgodzę w 100% że każdy niech inwestuje jak mu najbardziej odpowiada. A co jest podstawą systemu to sprawa drugorzędna - czy to jest nasz pies, czy rzut lotką, czy fazy księżyca aż po skomplikowane modele matematyczne.

A przejadaniem pieniędzy przez spółkę nie jest dywidenda. Prędzej to by było skup akcji własnych czy jakieś wzięte z księżyca programy inwestycyjne i/lub konsultacje.

Anonimowy pisze...

Mam taką wątpliwość. Mianowicie, aby otrzymać dywidendę to muszę mieć akcje tanej spółki na swoim koncie jako wyłącznie zakupione czy też mogę je np. wystawić do sprzedaży za mocno wygórowaną cenę czyli fikcyjną z góry wiadomą, że się w takiej cenie nie sprzedadzą. Jeżeli wystawię tak mocno zawyżone to one także znajdą się w KDPW ?
I drugie pyt. czy wspomniana przez Ciebie Marku obniżka wartości po jakimś czasie wraca do normy. Nie bardzo to rozumię.

Marek pisze...

@anonimowy
dopóki zlecenie sprzedaży nie zostanie zrealizowane akcje są nadal Twoją własnością i masz prawo do dywidendy. Podobnie jakbyś miał akcje zablokwoane (np. służące jako zabezpieczenie kredytu).
Odcięcie wartości dywidendy od kursu ma miejsce zawsze. A czy kurs wraca do późniejszych poziomów to zależy od rynku, a jak wiadomo tego nie da się przewidzieć. Zależy od spółki głównie, np KGHM czy PKO BP, z reguły wracają na wcześniejsze poziomy. Inne spółki to różnie. Ale jeżeli spółka jest dobra, ma solidny biznes i zarabia to jej kurs powinien po pewnym czasie wrócić do poprzedniego poziomu (jak ktoś patrzy na wskaźniki typu C/Z czy C/WK, bo te się nie zmieniają podczas wypłaty dywidendy).

Anonimowy pisze...

No dobrze Marku, ale kiedy następuje to obniżenie wartości ? na 3 dni przed dniem ustalenia dywidendy czy w dniu jej ustalenia ?

Marek pisze...

Kurs odniesienia z odciętą wartością dywidendy masz na 2 dni przed dniem ustalenie prawa do dywidendy. Czyli patrząc na przykłady teksty jest to D+1.

Dlaczego wartość moich akcji spadła przed dniem prawa do dywidendy?
Wartość akcji spadła ponieważ kwota wypłacanej dywidendy na akcje jest od, odejmowana od kursu akcji na dwa dni przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.

Anonimowy pisze...

Fajnie Marku, że jest ktoś taki jak Ty, ze stosowną wiedzą i potrafi w przystępny sposób wyjaśnić pewne niejasne zawiłości młodemu spekulantowi giełdowemu :)))
W związku z powyższym, również wykazałem się brakiem umiejętności w czytaniu ze zrozumieniem tekstu - Twój cytat :)))
Nie mniej wiadomo, że rekiny giełdowe takich informacji nie potrzebują. One są raczej kierowane do takich ludzi jak ja, tzn. posiadających mizerną wiedzę dot. giełdy.
Dzięki za pomocne wyjaśnienia.

Anonimowy pisze...

a jak długo należy trzymać akcje aby otrzymac dywidende?

Marek pisze...

@anonimowy
należy być posiadaczem akcji (zarejestrowanym w KDPW) w dniu przyznania prawa do dywidendy. Czyli można posiadać akcje tylko tego jednego dnia i jest się objętym dydwidendą.

Anonimowy pisze...

Co to jest "dzień ustalenia prawa do dywidendy"? To jest dzień, w którym dana spółka oglosi w komunikacie na swojej stronie, że ustaliła, że będzie dywidenda? I skąd wiadomo kiedy spółka wypłaci tą dywidendę? Żeby ewentualnie zdążyć zakupić akcje.

Marek pisze...

@anonimowy
dzień ustalenia prawa do dywidendy jest to dzień kiedy musisz posiadać akcje spółki (rozliczone w KDPW) aby otrzymać dywidendę.
Dzień jest ten podany w komunikacie spółki o podziale zysku.
Wszystkie informacje na temat dywidendy są publikowane w odpowiednim raporcie bieżącym (jako informacja o podziale zysku lub uchwały podjęte podczas ZWZ akcjonariuszy) czyli wysokość dywidendy, dzień ustalenia prawa do dywidendy i dzień wypłaty dywidendy.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk