Oczywiście możemy kupować walutę w kantorze (lub w banku jak nie patrzymy na kursy) tuż przed wyjazdem, ale jak ma się to do idei oszczędzania, gdzie nasze działania planujemy i przygotowujemy się do nich z dużym wyprzedzeniem. Kupowanie waluty przed wyjazdem ma wady: po pierwsze jeżeli kupujemy większą kwotę w kantorze mogą jej po prostu nie mieć (lato 2006 5 kantorów w okolicy dworca głównego w Krakowie w żadnym nie mieli funtów), łażenie z dużą gotówką po mieście nie jest zbyt dobrym pomysłem no i kurs. Kupując raz waluty można porównać to do wpłacania całych oszczędności do F.A., albo kupimy w dobrej cenie (tzw. złoty strzał), albo w nie za dobrej. Odkładanie waluty regularnie pozwala uśrednić kurs, przez co w długim terminie wyjdziemy na tym lepiej.
Oczywiście coraz więcej osób nie korzysta z waluty tylko na wakacjach, zakupy przez internet w innych krajach umożliwiają zakup po naprawdę dobre cenie. Ale aby ta cena była dobra nie możemy stracić części pieniędzy na wymianie - a jakie są kursy bankowe każdy wie.
Dlatego postanowiłem stworzyć tabelkę, w której umieściłem główne cechy kont walutowych dostępnych w Polskich Bankach. Tabelka będzie się powiększać, gdyż na razie jest tam kilka banków.
Konta walutowe
Tabelka wymaga kilku objaśnień, nie ręczę za 100% dokładność informacji zawartych w tabeli. Taryfy opłat i prowizji banków są tak skomplikowane, że nie dziwie się że ludzie czują się oszukani. Ja jeszcze coś tam widzę co jest napisane drobnym druczkiem, ale co ma powiedzieć osoba która ma 50-60 lat i już niedowidzi, a niekiedy nazwy opłat nic nie mówią, więc co ma powiedzieć osoba niewykształcona. Najlepsze tabele opłat i prowizji ma mBank i Alior Bank (jeżeli chodzi o czytelność), a najgorszą Kredyt Bank.
Tabelka wymaga kilku objaśnień, nie ręczę za 100% dokładność informacji zawartych w tabeli. Taryfy opłat i prowizji banków są tak skomplikowane, że nie dziwie się że ludzie czują się oszukani. Ja jeszcze coś tam widzę co jest napisane drobnym druczkiem, ale co ma powiedzieć osoba która ma 50-60 lat i już niedowidzi, a niekiedy nazwy opłat nic nie mówią, więc co ma powiedzieć osoba niewykształcona. Najlepsze tabele opłat i prowizji ma mBank i Alior Bank (jeżeli chodzi o czytelność), a najgorszą Kredyt Bank.
Pierwsze 3 banki w tabeli (WBK, PKO BP, PEKAO) obsługują jako przelew wewnętrzny Walutomat. Co to jest walutomat możesz przeczytać tutaj.
Z banków wymienionych w tabeli posiadam konta walutowe posiadam w WBK i Aliorze. Więc 100% prowadzenie konta jak i konta oszczędnościowego w walucie obcej są bezpłatne. Co do kart to nie posiadam, ale TOiP są bardzo przejrzyste więc tak jak jest napisane tyle za kartę zapłacicie. Karta w walucie obcej to fajny wynalazek jeżeli jedziemy do rozwiniętego kraju i szeroko akceptują tam karty.
Przelew SEPA jest to przelew realizowany na terenie europejskiego obszaru gospodarczego w walucie euro do 50.000 €. Jest on naprawdę tani - 5 zł (w Polsce, w Finlandii jest bezpłatny) i w miarę szybki max 7 dni roboczych i pieniądze są na koncie odbiorcy.
Przelew SWIFT to przelew realizowany w praktycznie każdej walucie, do banków operujących w SWIFT. Niestety koszty są wysokie, trudne do oszańcowania (poza opłatą podaną w tabeli dochodzą opłaty banków pośredniczących jeżeli mamy opcję SHA i OUR) i nie wiadomo ile będzie szedł. Ale jak chcemy zapłacić w rublach czy koronach to własnie ten rodzaj przelewu będziemy wykonywać.
Punkt odnośnie lokaty i kont oszczędnościowe opisuje czy bank oferuje takie produkty dla waluty obcej. Ponieważ oprocentowanie na rachunku walutowym jest niskie (umieszczone w tabeli) te produkty pomagają więcej wyciągnąć z naszych oszczędności. Planuję ranking lokat w walucie obcej, ale to plan na niedaleką przyszłość.
Prosiłbym natomiast o opinię w sprawie kont walutowych które posiadacie zarówno w bankach, które są w tabeli jak i ich nie ma. Jak oceniacie możliwości jakie wam dają? Oraz jakie banki powinny być w pierwszej kolejności dodane. Pozostaje mi życzyć przyjemnej końcówki długiego weekendu.
18 komentarzy:
Konto walutowe zwykłe i oszczędnościowe oferuje też ING Bank Śląski.
Bardzo fajny pomysł na wpis, szukałem takich informacji niedawno, więc można powiedzieć, że Twój wpis spadł mi jak z nieba :). Jeżeli można to chciałem zwrócić tylko uwagę na ostatnie zdania w trzecim i drugim akapicie licząc od końca wpisu, brakuje paru słów, albo jest o kilka za dużo. Mimo wszystko, dobra robota :)
Ja w marcu założyłem konto oszczędnościowe w euro o czym pisałem na swoim blogu http://mechanik-konskie.blogspot.com/2010/03/oszczednosci-w-euro-lokata-czy-konto.html. Konto w banku PKO BP bez opłat jedyny wymóg to 300 euro trzeba wpłacić. Jak na razie nie narzekam, a czy jest karta do niego nie interesowałem się.
Jeśli chodzi o mBank, to jeśli chcemy wypłacić z ich konta to nam przeliczają na złotówki, więc walutowe to ono jest chyba z nazwy tylko. Podobnie jest przy wpłacaniu. Tylko przelewy idą w walutach.
@anonimowy
ING będzie dodane w najbliższym czasie
@straszny
dzięki że się przydało, a końcówkę poprawiłem
@zniechęcony
a czy masz jakieś konto osobiste w PKO BP? bo w tabeli opłat i prowizji nie ma pozycji konto walutowe jest: Rachunek oszczędnościowy płatny na żądanie w walutach wymienialnych; 5,00 / 0,00 - dla posiadaczy rachunku ZŁOTE KONTO i rachunku PLATINIUM.
A co do mBanku, wypłaty za granicą są darmowe w bankomatach, transakcje bezgotówkowe są bezpłatne, przelew SEPA czyli 80% funkcjonalności konto posiada. Wadą jest to że nie wypłacisz euro w polsce ani nie wpłacisz. Skazany jesteś na kursy mBanku, albo prowizję za wypłatę euro z walutomatu do mBanku: 0,2% kwoty przelewu min. 9,5 zł
Osobiście nie mam konta walutowego w mBanku.
hmm ciekawe zestawienie, bylem niedawno zmuszony zalozyc konto w PKO BP i chyba skłonie sie do zalozenia tam kona walutowego, pytanie czy z tego konta moge wyplacić w kasie normalnie euro? nie wiem czy jest sens zakladac walutowe w BZ WBK przy tej okazji, bo jak mialbym sie fatygowac to pewnie odrazu mozna zalozyc w promocji za 100zl z karta wydajesz i zarabiasz ;) temat do przemyślenia ;)
Nie mam u nich konta. Chciałem założyć lokatę terminową w euro, ale pani powiedziała, że można założyć rachunek oszczędnościowy w euro. Oprocentowanie zależne od kwoty na rachunku. Rachunek darmowy i jedna wypłata w miesiącu za darmo. Mam dostęp do rachunku przez iPKO.
Wpłacam euro więc wydaje mi się, że wypłacić też można euro. Przynajmniej tak zostałem poinformowany.
wielkie dzieki Panie Marku, teraz jeszcze czekamy na ta niedaleka przyszlosc i tabelke z mozliwosciami lokowania walut (KS, lokaty).
A tak przy okazji ciekaw jestem czy kiedys jakis bank zacznie wprowadzac tez lokaty jednodniowe, badz inne ktore mozna by bylo jakos zoptymalizowac...
KS?
a co do optymalizacji lokat walutowych to przy tak marnym oprocentowaniu to kwoty inwestowane byłyby w dziesiątki tysiącach złotych.
A najlepsze lokaty w euro są za wschodnią granicą:)
http://www.legbank.kiev.ua/html/fizdeen.html
i żadnego tam panie Marku, wystarczy Marek
sorry, ha ha KS => mialem na mysli KO - konto oszczedniociowe ale myslami bylem juz o krok dalej i tak wyszlo :)
odnosnie lokat na Ukrainie, to jakis czas temu app o tym pisal i potem tez sie informowalem na ten temat, problemem jest bardzo trudna dostepnosc dla mnie (mam za daleko zeby osobiscie) - czyli w sumie niedostepnosc... a szkoda
z drugiej strony fajnie by bylo gdyby na podobnej zasadzie jak lokaty w Open Finance (ktore mozna zalozyc majac dowod i telefon) oferowaly banki z innych krajow UE (oczywiscie na ciekawych warunkach)
a na przyszlosc w takim razie Marek :) - milo mi - staram sie z zasady nie tykac wszystkich jak popadnie
Ja miałem konto w Euro w WBK, które przydawało się do wypłat z bankomatów za granicą, jednak już od dawna go nie używam, gdyż teraz jest wiele alternatyw pozwalających wypłacać za granicą bez prowizji.
@Filion
racja, taki mBank masz za darmo wypłatę Euro,ale tracisz 2-4% na spreadzie. W przypadku WBK możesz zrobić my kupujesz Euro na walutomacie a gotówkę wypłacasz w banku. Zawsze to te kilka procent do przodu.
http://i40.tinypic.com/2hciywy.jpg
z któregoś banku przelew waluty na walutomat jest bezpłatny???
Walutomat ma konta w WBK, PKO i PEKAO czyli jak masz konto walutowe w jednym z tych banków to przelew masz bezpłatny.
Znakomite zestawienie.
YpsilonFund
VIX - indeks strachu
Szkoda ze nie ma jednodniowych kont oszczednosciowych w walutach obcych ...
jeszcze jedna sprawa - jesli chodzi tylko o wakacje, moze zamiast tego sprobowac kart np. Polbanku - mnie transakcje walutowe rozlicza w okolicach sredniego kursu NBP - pobij to, walutomacie :D
Do kompletu informacji brakuje danych o autodealingu w aliorze - to taki walutomat, ale nie p2p - w zwiazku z czym raczej nie ma problemow z plynnoscia
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.