Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) działa na polskim rynku już od 1999 roku. Z kolei od 8 lat jest członkiem europejskiej organizacji inwestorskiej Euroshareholders. Stowarzyszenie od momentu pojawienia się na rynku podejmuje szereg działań mających na celu ochronę i pomoc inwestorom, między innymi przez interwencje w ich imieniu i interesie. Poprzez liczne atrakcyjne szkolenia i konferencje (m.in. Konferencja WallStreet, Szkolenia Akademia Tworzenia Kapitału, Konferencja „Profesjonalny Inwestor”, Czasopismo „Akcjonariusz”) staramy się edukować inwestorów, aby ich efektywność inwestycyjna była dużo wyższa niż dotychczas. Organizowane przez nas spotkania inwestorskie, konferencje oraz szkolenia to w wielu przypadkach największe tego typu imprezy w Polsce.
Czyli jak widać działalność stowarzyszenia koncentruje się na dwóch głównych polach - interwencje.
To tutaj SII pomaga swoim członkom w dochodzeniu swoich praw, jeżeli zostali pokrzywdzeni przez spółki - np. sprawa praw poboru FON, zapewnia pomoc prawną w przypadkach gdy m.in członkowie zostali niesłusznie oskarżeniu o manipulację przez KNF.
Ja na szczęście nie musiałem korzystać z działu ich pomocy prawnej, ale wiem że można się do nich zwrócić, gdy czujemy się pokrzywdzeni.
Do zadań działu interwencji można dopisać np. reprezentowanie nas na Walnych Zgromadzeniach spółek. Jeżeli nie mamy dużo akcji, albo walne odbywa się na drugim końcu polski, a wiemy, że przedstawiciel SII będzie na walnym, możemy mu przekazać pełnomocnictwo. Jeżeli ktoś naprawdę inwestuję w spółkę, czasami ta opcja jest bardzo przydatna i pomocna.
Drugim działem jest dział edukacji. SII pełni działalność edukacyjną poprzez organizowanie, szkoleń, warsztatów, konferencji. Przykładem szkoleń dla początkujących jest Akademia Tworzenia Kapitału (ATK - 2 razy do roku), a dla poważniejszych inwestorów odbywająca się co roku konferencje Wall Street i Profesjonalny Inwestor.
W ramach edukacji SII publikuje co tydzień bezpłatny podcast Echa Rynku, gdzie omawiane są bieżące sprawy rynkowe.
Raz na kwartał do każdego członka SII wysyłany jest magazyn Akcjonariusz, który zawiera potężną dawkę informacji, przydatną zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.
Ile kosztuje nas członkostwo w SII i jak przystąpić do SII?
Należy opłacić składkę jak i wysłać do stowarzyszenia deklarację członkowską.
Obecnie jest to:
SKŁADKI CZŁONKOWSKIE
| |
Roczna składka członkowska dla osób powyżej 26 roku życia | 90 zł |
Roczna składka członkowska dla osób poniżej 26 roku życia | 60 zł |
plus koszty wysyłki deklaracji członkowskiej. Samą składkę można opłacić m.in kartą kredytową.
A czy poza tym są jakieś inne wymierne korzyści dla członków SII?
Jak najbardziej, będą członkiem SII mamy dostęp do wielu zniżek oferowanych nam przez biura maklerskie. Ja korzystam ze zniżek w BM Alior Banku, BM BOŚ, czy w DM ING. Dodatkowo mamy zniżki na książki np w:
prasę, szkolenia, czy usługi kancelarii prawnych lub zakup komputerów firmy Dell.
Pełna lista zniżek dostępna tutaj.
Jak dla mnie członkostwo w SII jest bardzo opłacalne. Akcjonariusz, korzyści ze zniżek już dawno zwróciły mi koszt opłaty członkowskiej, a świadomość że nie jest się samemu w razie problemów jest dużą wartością samą w sobie.
Jeżeli dotarłeś tutaj, na zakończenie mam niespodziankę!
We współpracy z SII mam przyjemność zaprezentować wam kilka artykułów opublikowanych w kwartalniku Akcjonariusz. Materiały te będę publikować w następnych postach wraz z moim komentarzem do nich czy też refleksjami. Na początek artykuł opracowany przez Łukasza Porębskiego opublikowany w Akcjonariuszu 4/2009. Zapraszam do lektury.
P.S. Jeżeli nie chcesz przegapić żadnego kolejnego posta, zaprenumeruj tego bloga poprzez kanał RSS
4 komentarzy:
Ja również jestem członkiem SII i z doświadczenia wiem, że warto i mogę polecić każdemu. Oprócz "Akcjonariusza" organizują oni ciekawe szkolenia z których można wynieść dużo wiedzy oraz dzięki członkostwie mamy sporo zniżek na gazety czy książki. Polecam:)
Rozumiem że składka jest raz na rok ?
Korzystam z usług DM Alior po tam jak stanę się członkiem SII rozumiem że zanoszę/przesyłam im potwierdzenie i mam już niższe prowizje ?
Wystarczy maila do nich napisać na adres bm.prowizje@alior.pl
z numerem legitymacji (masz ją po zalogowaniu się do panelu SII), oni to następnie weryfikują w SII (z reguły 1 dzień roboczy) i masz już obniżone prowizje (możesz sprawdzić po zalogowaniu się do Aliora w zakładce informacje chyba)
Czy w ING jest coś jeszcze poza bezpłatnym prowadzeniem rachunku?
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.