Uważni czytelnicy pewnie pamiętają, jak mój pozew został odrzucony w e-sądzie i przekazany do sądu rejonowego.
Wreszcie znalazłem chwilkę by poprawić uzasadnienie pozwu składane do e-sądu.
Najpierw spójrzmy jakie miał zastrzeżenia referent co do mojego pozwu:
Sąd stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty, ponieważ powód nie wskazał ile wynosiła pożyczona kwota, w jakiej wysokości miały być spłacane poszczególne raty, jak obliczył termin wymagalności pożyczki. Ponadto istnieją rozbieżności między żądaniem odsetek a treścią uzasadnienia określającą rodzaj dochodzonych odsetek.Dopisałem kilka słów na temat skąd termin wymagalności. Ogólnie kokos wysyła pismo do pozwanego z terminem zapłaty do 21-go (7 dni od dnia nadania, czyli 14-tego). Problem może się pojawić kiedy pojawiają się dni wolne od pracy w tych terminach, dlatego lepiej przesunąć termin postawienia skład pożyczki w stan wymagalności o te kilka dni później, by referent nie miał się do czego przyczepić.
Teoretycznie w pozwie i uzasadnieniu pozwu możemy pisać bajki, bo dowodów nie załączamy, a skarga pozwanego powoduje przeniesienie sprawy do sądu rejonowego, a e-sąd nie przekazuje im dokumentów. Jednakże sugeruję się trzymanie tylko prawdy:)
O ile pożyczona kwota i wysokość raty była łatwa do uzupełnienia o tyle miałem zgryz by zrozumieć o co im chodzi z tymi rozbieżnościami.
I dopiero po przejrzeniu akt sprawy zobaczyłem, że w definiowaniu roszczeń wybrałem odsetki ustawowe a nie umowne. Nie pamiętam dlaczego wybrałem tą opcję, ale pojawiał się chyba błąd przy definiowaniu odsetek umownych.
Jednakże z tego co się orientuję to jednak odsetki i sposób ich definiowania jest najczęściej powodem odrzucania pozwu.
Dlatego jeżeli ktoś chce grać bardzo ostrożnie sugeruję złożenie pozwu z odsetkami liczonymi od dnia wniesienia pozwu (czyli jak ktoś się spręży może pozew składać już 22-go, wtedy straty na odsetkach nie będą takie straszne).
Zresztą z odsetkami w kokosie sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Kto patrzył na kokosowy wzór pozwu widzi tam rozbicie na odsetki od spóźnionych rat, a potem odsetki od całości pożyczki. Niestety w e-sądzie takie zdefiniowanie odsetek jest dosyć skomplikowane, a być może nawet niemożliwe. Problem w tym, że okresy odsetkowe się nie mogą zazębiać i ich definiowanie w takiej ilości jest katorgą.
Podsumowując:
- zalecam liczenie odsetek jako umownych na podstawie umowy od dnia postawienia pożyczki w stan wierzytelności (22-gi najczęściej)
- ewentualnie liczenie pożyczek jako umownych od dnia wpłynięcia pozwu do sądu
Mam nadzieję że powyższe rady skutecznie pozwolą wam walczyć o swoje prawa i skutkować będą samymi nakazami zapłaty z e-sądu.
Nowe uzasadnienie dostępne tutaj.
16 komentarzy:
A ja mam nadzieje ze pozwu do e-sądu nie trzeba będzie składać ;-)
A ja wiem, że będę musiał (bo już muszę :P )
Ale jakoś nie mogę się za to zabrać.
Trzeba będzie poświęcić trochę czasu bo prezentów niesolidnym PB nie zamierzam robić :(
Witam
Co do pomyłki w temacie czy odsetki umowne czy ustawowe, to składając pozew w e-sądzie zauważyłem, że wymaganie odsetek umownych (4 razy lombardowa) możliwe jest jedynie od dnia wniesienia pozwu (DWP). Zaznaczenie odsetek umownych od dnia postawienia całości w stan wymagalności powoduje, że automatycznie "wskoczą" odsetki ustawowe, dopiero wskazanie daty liczenia odsetek od DWP powoduje że automat tego nie zmieni.
Pozdrawiam
Wojtek
PS dzięki za link z poprzedniego postu
@Anonimowy
być może to był powód dlaczego wybrałem odsetki ustawowe a nie umowne. Było to jakiś czas temu i nie pamiętam co było nie tak, ale że był z tym problem.
Witam
Autorze, swego czasu pytałeś, czy jest zainteresowanie w sprawie samodzielnego windykowania należności przejętych cesją. Ze swojej strony mogę powiedzieć: jest. Czy jest jakiś post w tej właśnie tematyce?
Wojtek
@Anonimowy
wpisu jeszcze nie ma, ale mam trochę doświadczenia z cesją wierzytelności z kokosa i dochodzeniem praw na drodze sądowej. Więc niedługo powinno się ukazać coś na blogu.
Powód zawarł z pozwanym, za pośrednictwem serwisu Kokos.pl, umowę pożyczki ... z dnia ... na kwotę ....
co jest kwotą pożyczki to co przelaliśmy komuś, to co przelaliśmy komuś wraz z odsetkami czy to co jest nam dłużny wraz z odsetkami??
@mondingo
wpisz kwotę pożyczki, a później napisz, że się domagasz tyle zł z tytułu pożyczki, a tyle złotych z tytułu wynagrodzenia inwestora zgodnie z punktem tym a tym umowy pożyczki
Witam,
Ile się średnio czeka aż pozew będzie prawomocny?
Mój pierwszy pozew jest z 23/11/2010r ale jeszcze się nie uprawomocnił przez co nie mogę przekazać sprawy do windykacji komorniczej.
Ma ktoś doświadczenie w tej kwestii?
pozdrawiam
Michał
@Michal
2 tygodnie sad czeka od odbioru listu (ktory moze lezec kolejne 2 tyogdnie na poczcie) od skazanego na skarge. Pozniej sedzia badz refernt musi wpisac postanowienie to akt a to moze trwac kolejne 2 tygodnie, wiec do dwoch miesiecy powiedzialbym.
Najlepiej zadzwonic do sekretariatu i sie spytac.
Napisałeś, że praktyką jest że sąd w razie uchylenia nakazu wskazuje sąd dłużnika, mimo że zaznacza się sąd wg własnego miejsca zamieszkana. I mam tak dla jednej sprawy. Czy w takim razie można podczas składania pozwu złożyć pismo procesowe, że w "razie uchylenia/zaskarżenia nakazu zapłaty powód wnosi o przeprowadzenie rozprawy, w tym także pod nieobecność powoda". Czy jest to możliwe, wie ktoś?
W moim przypadku całkiem skuteczną metodą jest wysyłanie przedsądowego wezwania też zwykłym listem. Informuję w takim liście, że nigdy nie zrezygnuję z roszczeń.
@anonimowy
Jak najbardziej jest to możliwe, wpisuję to w punkcie 8-mym papierowego pozwu. Polecam spojrzeć na procedurę jak sprawa zostaje przekazana do sądu okręgowego opisaną w tym poście.
U mnie wezwania do zapłaty nie zadziałały.
witam;
mam prośbę jakbyś mógł zaktualizować link do nowego uzasadnienia to byłbym bardzo zobowiązany; a generalnie wielkie dzięki - bardzo pomocna instrukcja :)
Witam!
Czy możesz odświeżyć plik z uzasadnieniem?
Witam
Złożyłem pozew do sądu i PB się przestraszył i zwrócił pożyczkę. W związku z tym wycofałem pozew i wskazałem konto do zwrotu opłaty sądowej. Wycofanie pozwu już się uprawomocniło 2 tygodnie temu, ale dalej nie otrzymałem pieniędzy. Czy ktoś wie ile się czeka na zwrot pieniędzy z sądu?
@anonimowy
od uprawomocnienia może im to zająć kolejne kilka tygodni (bo musi być to wpisane do akt sprawy, a potem przejść przez dział finansowy). Najlepiej zadzwonić do sekretariatu sądu i podając sygnaturę akt dowiedzieć się ile to im jeszcze zajmie.
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.