Uważni czytelnicy pewnie pamiętają, jak mój pozew został odrzucony w e-sądzie i przekazany do sądu rejonowego.
Wreszcie znalazłem chwilkę by poprawić uzasadnienie pozwu składane do e-sądu.
Najpierw spójrzmy jakie miał zastrzeżenia referent co do mojego pozwu:
Sąd stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty, ponieważ powód nie wskazał ile wynosiła pożyczona kwota, w jakiej wysokości miały być spłacane poszczególne raty, jak obliczył termin wymagalności pożyczki. Ponadto istnieją rozbieżności między żądaniem odsetek a treścią uzasadnienia określającą rodzaj dochodzonych odsetek.Dopisałem kilka słów na temat skąd termin wymagalności. Ogólnie kokos wysyła pismo do pozwanego z terminem zapłaty do 21-go (7 dni od dnia nadania, czyli 14-tego). Problem może się pojawić kiedy pojawiają się dni wolne od pracy w tych terminach, dlatego lepiej przesunąć termin postawienia skład pożyczki w stan wymagalności o te kilka dni później, by referent nie miał się do czego przyczepić.
Teoretycznie w pozwie i uzasadnieniu pozwu możemy pisać bajki, bo dowodów nie załączamy, a skarga pozwanego powoduje przeniesienie sprawy do sądu rejonowego, a e-sąd nie przekazuje im dokumentów. Jednakże sugeruję się trzymanie tylko prawdy:)
O ile pożyczona kwota i wysokość raty była łatwa do uzupełnienia o tyle miałem zgryz by zrozumieć o co im chodzi z tymi rozbieżnościami.
I dopiero po przejrzeniu akt sprawy zobaczyłem, że w definiowaniu roszczeń wybrałem odsetki ustawowe a nie umowne. Nie pamiętam dlaczego wybrałem tą opcję, ale pojawiał się chyba błąd przy definiowaniu odsetek umownych.
Jednakże z tego co się orientuję to jednak odsetki i sposób ich definiowania jest najczęściej powodem odrzucania pozwu.
Dlatego jeżeli ktoś chce grać bardzo ostrożnie sugeruję złożenie pozwu z odsetkami liczonymi od dnia wniesienia pozwu (czyli jak ktoś się spręży może pozew składać już 22-go, wtedy straty na odsetkach nie będą takie straszne).
Zresztą z odsetkami w kokosie sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Kto patrzył na kokosowy wzór pozwu widzi tam rozbicie na odsetki od spóźnionych rat, a potem odsetki od całości pożyczki. Niestety w e-sądzie takie zdefiniowanie odsetek jest dosyć skomplikowane, a być może nawet niemożliwe. Problem w tym, że okresy odsetkowe się nie mogą zazębiać i ich definiowanie w takiej ilości jest katorgą.
Podsumowując:
- zalecam liczenie odsetek jako umownych na podstawie umowy od dnia postawienia pożyczki w stan wierzytelności (22-gi najczęściej)
- ewentualnie liczenie pożyczek jako umownych od dnia wpłynięcia pozwu do sądu
Mam nadzieję że powyższe rady skutecznie pozwolą wam walczyć o swoje prawa i skutkować będą samymi nakazami zapłaty z e-sądu.
Nowe uzasadnienie dostępne tutaj.