A więc do dzieła.
Na początek należy założyć sobie konto w e-sądzie. Jako że z systemu kokos.pl korzystamy jako osoby fizyczne takie też konto należy założyć. Do założenia potrzebujemy dane z dowodu osobistego i adres e-mail. Potem oczekujemy 2-3 dni robocze na aktywację i po otrzymaniu e-maila z aktywacją możemy składać pozwy.
Aby wnieść nowy pozew należy kliknąć: złóż nowy pozew
Potem dodajemy dane powoda (czyli nas). Jako że składamy pozew w naszym imieniu system pobierze dane z serwera i nie musimy nic uzupełniać, tylko zatwierdzić:
Potem przychodzi definiowanie pozwanego. Wszystkie dane pozwanego znajdują się na pierwszej stronie umowy pożyczki. Po wpisaniu danych, zatwierdzamy je i widzimy że się pojawia ich podsumowanie (bez numeru PESEL ale ja go zawsze dodaje).
Następnie jest definiowanie listy dowodów. Ja podaje 4 dowody:
- umowę pożyczki
- potwierdzenie przelewu pożyczki (wydane przez kokos.pl). Potwierdzenie to przesyła listem poleconym kokos.pl
- harmonogram spłat (mail od kokos.pl)
- potwierdzenie nadania wezwania do zapłaty wysłane przez kokos.pl (wysyłane również przez kokos.pl, zamówić należy przez infolinię lub maila)
Podsumowanie dowodów wygląda następująco wraz z opisami i stwierdzeniem faktów wygląda następująco:
Po zdefiniowaniu dowodów przychodzi definiowanie roszczenia. Wartość roszczenia dostępna jest na stronie kokos.pl przy szczegółach pożyczki. Ja po prostu dodaję te kwoty, zaokrąglam w górę do pełnych złotych i mamy wartość naszego roszczenia (w tym przypadku 45 zł).
Jako typ roszczenia dajemy roszczenie cywilne:
Następnie dodajemy odsetki - ja podaje odsetku umowne 4x stopa lombardowa, bo tak przecież jest w umowie. Jako datę naliczania odsetek jest to dzień kiedy pożyczka stałą się wymagalna. Z reguły jest to 22-gi, ale lepiej sprawdzić w mailu z kokos z informacją na temat możliwości cesji pożyczki:
Dalej powołujemy się na dowód na jakiej podstawi domagamy się odsetek umownych. W naszym przypadku jest to umowa, a więc wybieramy z listy dowodów umowę, i klikamy powołaj wybrany dowód. Pojawi się on w okienku powyżej listy do wyboru (to jest niezmiernie ważne, aby powołać wybrany dowód!)
Na koniec mamy podsumowanie naszych roszczeń. Dodatkowo jako wnioski procesowe dodaję klauzulę:
- W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty powód wnosi o przeprowadzenie rozprawy, w tym
- także pod nieobecność powoda.
Aby nie musieć nigdzie po sądach jeździć:
Na ostatniej stronie podajemy:
- w którym sądzie ma się toczyć sprawa, jeżeli zostanie przekazana na rozpoznanie. Zaznaczymy sąd ze względu na nasze miejsce zamieszkania (chociaż praktyka pokazuje że sąd przekazuję do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego)
- zaznaczamy że domagamy się zwrotów kosztów sądowych
- dodajemy uzasadnienie pozwu
Następnie pojawia się strona gdzie widzimy cały pozew gotowy do wydruku. Pozew ten sobie wisi w systemie. Możemy go edytować lub całkowicie usunąć. Pozew będzie dopiero złożony przez sąd po podpisaniu go elektronicznie i opłaceniu opłaty sądowej (tylko karta płatnicza lub przelew).
Aby podpisać pozew przechodzimy do zakładki dokumenty do podpisania klikamy podpisz, a następnie opłać. W ten sposób nasz pozew został złożony do e-sądu i dalej od decyzji e-sądu zależy co będzie. Przy tak złożonym pozwie nie powinno być większych problemów z uzyskaniem nakazu zapłaty.
Nowe poprawione uzasadnienie pozwu wraz z opisem co z poprzednim było nie do końca poprawnie do ściągnięcia z tej strony.