Dzisiaj dostałem informację od walutomatu, że z dniem 15 września zostaną wprowadzone opłaty za korzystanie z serwisu.
Opłata będzie naliczana tylko za zrealizowane transakcje wymiany, czyli nie trzeba likwidować konta jak z niego nie korzystamy.
Opłata za zlecenie wymiany wynosi 0,2% kwoty wymienionej i zostanie automatycznie pobrana z wymienionej kwoty. Nie ma maksymalnej wysokości opłaty, minimalna wynosi natomiast 0,01 jednostki danej waluty - czyli 1 grosz, 1 eurocent itd. Opłata pobierana jest od obu stron transakcji.
Moim zdaniem opłaty należało się spodziewać, bo było wiadomo, że serwis nie będzie działał pro publico bono, a jest projektem komercyjnym, który ma właścicielom dać zarobić. Opłata nie jest wygórowana i daleko niej do spreadów pobieranych przez banki czy normalne kantory. W bankach spread wynosi w okolicach 5%, w Internetowym Kantorze 1,5% tutaj mamy opłatę 0,2%. Problemem nadal jest płynność i brak natychmiastowej wymiany po bieżącym kursie, ale jest to spowodowane konstrukcją serwisu i koniecznością obecności zlecenia przeciwstawnego.
Dodam, że firma wystawia fakturę VAT na pobraną prowizję, a dla użytkowników, którzy w danym miesiącu wymienią walutę za 1 mln zł, za kolejne wymiany w miesiącu zostanie pobrana prowizja 0,1%.
Na zakończenie pobieranie opłat boli i zmniejsza zyskowność korzystania z walutomatu, ale ja nadal będę wymieniał środki poprzez walutomat, ze względu na warunki i wygodę jaką oferuję.
A czy nadal będziesz korzystał z walutomatu?
Link do wiadomości na portalu.
3 Drivers on a Roadtrip
15 godzin temu
5 komentarzy:
Oczywiście że tak jakoś na taki ruch czekałem od walutomatu już od dawna zawsze to lepiej wymienić tam kase niż płacić nawet po 6% za spread.
Na pewno będę korzystał, tak samo jak z Internetowego Kantoru, w końcu nadal to taniej niż w normalnym kantorze, czy tym bardziej w banku.
Myślę, że to ciągle atrakcyjna propozycja. Zwłaszcza, że jeśli ma się jakąś spokojniejszą strategię na waluty i wymienia się w celach inwestycyjnych to liczba transakcji nie przekracza 1-2 miesięcznie.
BTW, w jakiej perspektywie gracie na walutach? Czy gracie, czy też traktujecie walutę, jako obowiązkową dywersyfikację portfela, niezależnie od wyglądu wykresu?
@topola
ja z walutomatu korzystam do wymienia € na PLN pochodzących z zarobków.
Do spekulacji na walutach korzystałbym z forexa, chociaż myślę o skupowaniu trochę franków jako dywersyfikację portfela. I muszę w pewnym momencie skupić trochę funtów aby opłacić składkę emerytalną w UK ale tutaj jeszcze decyzji nie podjąłem.
No właśnie nie chodzi mi o spekulację, bo wtedy FX jest oczywistym rozwiązaniem, ale o budowanie części portfela z walut. Jak się kupi fizyczną to nie zjadają nas punkty swapowe, a ja myślę o kupnie na kilka miesięcy/lat, jak się zmieni koniunktura na parach złotowych.
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.