Ale nie o tym miało być. Jako że lokata Happy jest tylko dla nowych klientów, a prawdopodobnie duża cześć czytelników skorzystała z produktów Idea Banku wcześniej (jak na przykład autor tego bloga:), powstaje pytanie gdzie ulokować swoje nadwyżki finansowe? Oto krótki przegląd.
Konta oszczędnościowe
Jeżeli chodzi o konta oszczędnościowe to na chwilę obecną na rynku są produkty które oferują przyzwoite 4% bez konieczności zamrażania środków na jakikolwiek okres:
Bank Milenium
4% dla kwoty do 50 000 złotych, nadwyżka do 100 000 oprocentowana jest na 3,5% a wszystko ponad to na 3,1%. Oferta ta dotyczy klientów którzy posiadają lub założą konto 360° i dotyczy nowych środków (okres obowiązywania oprocentowania to 3 miesiące, dokładnie, jak pisze bank, 92 dni). Dla osób które nie mają konta 360°, oprocentowanie wynosi odpowiednio 3,5%/3,3%/3,1%, więc w sumie też nie jest źle. Wadą jest opłata za drugi przelew z konta w danym miesiącu w wysokości 7,5 PLN.
Bank SMART - niedawny debiutant na naszym rynku, internetowy klon FM Banku. Daje 4% dla kwoty do 50 000 złotych, a wszystko ponad to oprocentowane jest na 3%. Podobnie jak powyżej za drugi przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego zapłacimy 5 PLN.
Lokata Ping Pong
Niby jest lokata, ale jako że trwa tylko jeden dzień, to podpinam ją pod konta oszczędnościowe (gdyż podobnie jak na kontach oszczędnościowych oprocentowanie może się zmienić z dnia na dzień). Tak jak reszta produktów, też mamy tutaj 4% w skali roku. Drobnym utrudnieniem jest że minimalna kwota lokaty to 1000 złotych z drugiej strony nie ma ograniczeń i opłat co do przelewów. Największym utrudnieniem jest to że lokatę musimy odnawiać codziennie sami.
Raiffeisen Polbank
Tutaj też mamy konto na 4% w skali roku, i promocyjne oprocentowanie obowiązuje do 31 sierpnia (aczkolwiek bank zastrzega że może ją przedłużyć). Z minusów musimy założyć konto osobiste, jest i też ograniczenie kwotowe do 20 000 złotych. Wszystko ponad to oprocentowane na marne 1,5%.
Lokaty do 3 miesiecy
Idea Bank nie jest jedynym bankiem dającym 5% na lokacie. Podobne oprocentowanie mają też:
![]() |
Pierwszą lokatę w Idea Bank założyłem w 2011 roku |
Meritum Bank - Lokata na start - 5% na 2 miesiące
Jak sama nazwa wskazuje dla nowych klientów, dodatkowo trzeba założyć konto osobiste (aczkolwiek jest za 0 PLN bez karty). Kwota lokaty jest w przedziale 1 000 - 10 000 złotych, więc szału nie ma.
Jak ktoś ma więcej środków to ofertę ma
Lion's Bank - Lokata Bonjour - 5% na 1 miesiąc
Kwota lokaty musi mieścić się w przedziale 200 000 do 300 000 PLN, lokata musi być założona jako odnawialna (w przeciwnym razie tylko 4%), i oczywiście tylko dla klientów którzy nie mieli lokaty w Lion's Banku.
Deutsche Bank -db Lok@ta - 5% na 2 miesiące
Dla osób które zakładają konto db Net (bez opłat jak nie bierzemy karty). Kwota lokat wynosi od 2 000 do 10 000 złotych.
5% się już skończyło to jedziemy dalej
Getin Online - lokata na start - 4,5%, na 2 miesiące
Też tylko dla nowych klientów, kwota lokaty od 500 do 10 000 złotych.
Meritum Bank - lokata mobilna - 4,5% na 3 miesiące
Powyższe oprocentowanie tyczy się klientów z kontem 360 (w innym przypadku 4%). Kwota od 500 do 10 000 złotych.
Noble Bank - Lokata na otwarcie - 4,25% na 2 miesiące
Też dla nowych klientów, kwota lokaty to nie mniej, nie więcej niż 200 000 złotych. Należy założyć rachunek osobisty, którego miesięczna opłata wynosi 99 PLN. Z opłaty można zostać zwolniony po spełnieniu kilku warunków i najprostszy to chyba przelew na konto 12 000 złotych.
Dalej zaczynają się już oferty na 4% i można je znaleźć w takich bankach jak:
BGŻ Optima - lokata bezkarna 4% na 3 miesiące
Lokatę tę można założyć będąc już klientem banku, wystarczy zadzwonić na infolinię i powiedzieć że w systemie transakcyjnym przy wykonywaniu przelewu pojawiła się ta oferta. Maksymalna kwota to 20 000 złotych. Plusem jest że można ją zerwać bez utraty odsetek.
Getin Online i Getin Bank - lokata mobilna 4% na 2 miesiące
Tylko jedna na głowę, trzeba założyć z poziomu aplikacji mobilnej. Maksymalna kwota to 10 000 złotych, minimalna to 1000 złotych.
Idea Bank - Lokata dla profesjonalistów - 4% na 3/6/12 miesiecy
Lokata tylko dla określonych grup zawodowych. Minimalna kwota to 1 000 PLN, maksymalna 1 000 000 złotych.
Lion's Bank - Lokata Premiere- 4% na 3/6/12 miesięcy
Minimalna kwota to 100 000 złotych, bez żadnych dodatkowych produktów.
W Meritum Banku jest bilokata, która daje 4% na 3 miesiące, ale jako, że 50% środków idzie w 12 miesięczną lokatę na 3% to oferta jest nieatrakcyjna.
Powyżej 3 miesięcy
Dla ofert powyżej 3 miesięcy nie można znaleźć atrakcyjnego oprocentowania, które uzasadniało by zamrażanie środków na tak długi okres. Na początku roku mówiło się o podwyżce stóp procentowych w okolicach września tego roku, obecnie spekuluje się bardziej o obniżce stóp procentowych. Tym bardziej że gospodarka nie rozwija się tak szybko jak powinna, a inflacja jest na rekordowo niskich poziomach.
Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą na dłuższy okres to w Santander Banku mają oferty na 4% i więcej, ale okres depozytu wynosi od 24 do 36 miesięcy.
Innym bankiem który daje całkiem duży procent na dłuższy okres czasu jest SK Bank. Tutaj mamy oprocentowanie nawet i 6,3%, ale depozyt jest na 60 miesięcy, ze zmiennym oprocentowaniem na dodatek.
Wyjątkiem dla pewnej specyficznej grupy osób, jest też w SK Banku lokata dla nowożeńców. 4,5% na 12 miesięcy. Warunek? Nie można być małżeństwem nie dłużej niż 3 miesiące. Ale że jako sezon ślubny w pełni to i pewnie znajdą się zainteresowani:)
Jeżeli coś mi umknęło to dajcie znać w komentarzach.