-

poniedziałek, 3 stycznia 2011

11 pytań i odpowiedzi na temat obligacji korporacyjnych


1. Co to jest obligacja
Definicję obligacji możesz znaleźć na Wikipedii. Ogólnie obligacja to jest dług zaciągany przez podmiot emitujący obligację. Jakie są zalety obligacji nad kredytem możecie przeczytać w Equity Magazine numer 4.

2. Dlaczego piszę o obligacjach
Obligacje są jednym z najstarszych instrumentów finansowych. Rynek obligacji  w USA jest największym rynkiem na świcie i jest 3-krotnie większy niż wartość spółek notowanych na NYSE. Dlatego będąc w finansach i nie wiedzieć o obligacjach to jak nie wiedzieć dzisiaj co to jest internet.

3. Dlaczego inwestować w obligację
Obligację są instrumentem finansowym pomiędzy lokatami bankowymi a akcjami. Przynoszą większą stopę zwrotu niż lokaty bankowe, jednakże nie ma tutaj 100% gwarancji zysku. Z drugiej strony są znacznie mniej ryzykowne niż akcje, gdyż ich cena nie zmienia się tak dynamicznie a nawet w przypadku bankructwa firmy jesteśmy w lepszej sytuacji niż akcjonariusze. Ogólnie posiadanie obligacji w swoim portfelu jest podstawą przy poważnym inwestowaniu.

4. Jakie obligacje mogę zakupić w Polsce
Piszę tutaj o obligacjach dostępnych publicznie. Jest w Polsce duży rynek obligacji nie notowanych i dotęp do niech jest bardzo utrudniony o ile nie niemożliwy dla przeciętnego Kowalskiego. Bez problemu można kupić za pośrednictwem GPW, obligacje skarbu państwa, obligacje samorządowe, spółdzielcze i korporacyjne.

5. Gdzie mogę kupić obligacje?
Obligacje, które są notowane na GPW (rynek Catalyst) możesz kupić za pomocą wszystkich rachunków maklerskich w Polsce (nawet na eMaklerze). Obligacje korporacyjne możesz kupować również za pomocą maklerskiego rachunku IKE.

6. Dlaczego wszystkie obligacje kosztują w okolicy 100?
Cena obligacji podana w arkuszu nie jest ceną jaką zapłacimy za obligację. Cena w arkuszu jest to procentowa wartość obligacji od ceny nominalnej obligacji. Na ostateczną cenę obligacji składają się następujące elementy:
- cena obligacji
- wartość naliczonych odsetek
- prowizja maklerska

7. Ile wynosi cena obligacji?
Aby wyliczyć cenę obligacji musimy przemnożyć cenę nominalną obligacji (dostępna w prospekcie emisyjnym, tabelach itd.) przez cenę podaną w arkuszu. Weźmy dla przykładu obligację Ganta. Ich cena nominalna to 1000 złotych. Cena w arkuszu to np. 101,40. Czyli cena obligacji jaką zapłacimy wynosi 1014,00. Od tej ceny należy obliczyć prowizję maklerską - zwyczajowo jest to 0,19% min. 3 zł. Czyli w tym przypadku u byłoby to właśnie 3 zł.

8. Skąd wziąć informacje o naliczonych dotychczas odsetkach?
Jeżeli kupujesz lub posiadasz obligację z wynagrodzeniem w postaci odsetek (czyli wszystkie poza zero kuponowymi) to za każdy dzień posiadania obligacji należą Ci się odsetki. Odsetki też należą się osobie od której m.in kupujesz obligację.
Wartości naliczonych odsetek dostępne są w tabelach odsetkowych m.in. na stronie rynku Catalyst. Należy jednak pamiętać by wziąć wartość z odpowiedniego pola w tabeli. Jeżeli kupujemy obligację na przykład dzisiaj tzn. we wtorek 4 stycznia to nie bierzemy z pola 4.01 tylko liczymy sobie kiedy obligacje będą nasze. A ponieważ księgowanie obligacji zajmuje w KDPW D+2 to powinniśmy wziąć z pola 6.01. A tutaj mamy dzień wolny i KDPW nie pracuje czyli bierzemy z następnego dnia roboczego - czyli 7.01. I tą wartość doliczmy do ceny obligacji. Dlatego lepiej kupować obligacje od poniedziałku do środy, gdyż wtedy nie zapłacimy ekstra odsetki naliczone w weekend:)

9. Dlaczego przy sprzedaży obligacji dostałem mniej odstekek niż wynika z tabeli?
Dlaczego dostałem mniej odsetek wypłacanych kwartalnie niż wynika to z prospektu (tabeli odsetek)?
Jeżeli kupujesz obligacje na zwykłym rachunku maklerskim, a nie rachunku IKE to od odsetek odciągany jest automatycznie podatek belki w wysokości 19% (w rzeczywistości może być trochę inny z powodu zaokrąglania odsetek). Z tego powodu nie warto kupować obligacji tuż przed wypłatą odsetek, gdyż dostaniemy mniej niż zapłaciliśmy (właśnie z powodu podatku belki).

10. Jak i kiedy są wypłacane odsetki od obligacji?
Szczegóły możemy znaleźć w prospekcie emisyjnym danej obligacji jak i w tabelach odsetkowych. W tabeli odsetkowej na czarno zaznaczony jest dzień, w którym następuje przydział prawd do odsetek. Jeżeli pod koniec tego dnia nasze obligacje są zaksięgowane na naszym rachunku w KDPW (pamiętaj od D+2) to przysługuje nam prawo do odsetek. W tym samym dniu wartość odsetek odejmowana jest od sumarycznej wartości obligacji na naszym rachunku (więc się proszę nie zdziwić na nagły spadek wartości rachunku w tym dniu). Jak uzyskamy prawo do odsetek to należne nam odsetki powinny się znaleźć na naszym rachunku maklerskim w dniu wypłaty tych odsetek. Wyjątkiem mogłyby być odsetki od obligacji firm zagranicznych (przypadek np. dywidendy CEZ-u).

11. To jak zarabiać na obligacjach?
Ogólnie możemy przyjąć dwie główne strategię:
1)Kupujemy obligację trzymając ją aż do terminu wykupu, inkasując po drodzę odsetki.
2)Kupujemy obligację taniej i sprzedajemy drożej - czyli dokładnie jak na akcjach. Ta technika jest możliwa, jednakże ceny obligacji nie zmieniają się tak dynamicznie jak na akcjach. Mimo wszystko może być ona szczególnie zyskowna jeżeli bierzemy w ofercie publicznej obligacji szczególnie atrakcyjnych, gdyż ich cena na rynku oscyluje znacznie powyżej ceny emisyjnej.

15 komentarzy:

pamietniksknery pisze...

Bardzo dobry wpis, szczególnie dla mniej zorientowanych w temacie. A Ty jakie obligacje posiadasz?

Marek pisze...

@pamiętnik sknery
W portfelu blogowym mam:
GNT0312
GNT0912
PCM0312

z GNT0312 już dwie serie odsetek otrzymałem, więc GANT narazie jest wypłacalny:) Oprocentowanie to lekko ponad 10% brutto.

kangur pisze...

Jeśli trzymamy obligacje do momentu otrzymania odsetek to odsetki otrzymujemy pomniejszone o podatek i wówczas już nie rozliczamy tego na PIT, tak? Jeśli natomiast sprzedamy obligacje przed otrzymaniem odsetek to z zysku rozliczymy się na rozliczeniu rocznym razem z akcjami?

Marek pisze...

@kangur
jak dostajesz odsetki to automatycznie masz odciągnięty od nich podatek.
W przypadku sprzedaży obligacji masz jakby dwie należności:
a) naliczone odsetki i od nich też jest odliczony podatek
b) możliwy zarobek na zmianie kursu obligacji - czyli że kupiłeś po 100,50 sprzedałeś po 101 czyli te 0,5%x cena obligacji to jest twój zysk od którego płacisz sam podatek na PIT-cie.

Anonimowy pisze...

Wpis niezwykle cenny. Dziękuję. Mam jednak pytanie uzupełniające. Czy dzień przyznania prawa do wypłaty odsetek zaznaczony w tabelach odsetkowych sugeruje nam faktyczny dzień wypłaty odsetek? Np. +2 dni robocze?

Marek pisze...

@anonimowy
dzień przyznania praw do odsetek nie oznacza dnia kiedy odsetki są faktycznie przyznane. Dzień wypłaty odsetek jest podany w prospekcie emisyjnym.

Anonimowy pisze...

OK, czyli trzeba się schylić po prospekt emisyjny. Dzięki!

Anonimowy pisze...

A jak kupić obligacje po cenie emisyjnej (plus prowizja maklerska?). Tzn. takie "świeże" od których nie muszę jeszcze z nikim dzielić się odsetkami.

Marek pisze...

@anonimowy
musisz wziąć udział w emisji. Jednakże dla indywidualnego inwestora jest to ciężkie bo emisje nie są w formie IPO, są to raczej emisje kierowane. Po drugie musisz mieć w miarę duży portfel 100-200k na początek to minimum.
SII prowadzi taką bazę danych, gdzie możesz się zapisać.

Anonimowy pisze...

Witam:)
Bardzo przydatny wpis. Jednak nie zgadza mi się obliczenie ceny obligacji na przykładzie Ganta- aby obliczyć cenę obligacji należy przemnożyć cenę nominalną i cenę z arkusza.
"Weźmy dla przykładu obligację Ganta. Ich cena nominalna to 1000 złotych. Cena w arkuszu to np. 101,40. Czyli cena obligacji jaką zapłacimy wynosi 1014,00." Tymczasem iloczyn tych dwóch liczb to 101400. Będę wdzięczna za wyjaśnienie. Pozdrawiam:) Gosia

Marek pisze...

@Gosia
cena w arkuszu jest podana w formie procentu. Mowi o tym punkt 6 artykulu: "Cena w arkuszu jest to procentowa wartość obligacji od ceny nominalnej obligacji."

technika rysunku pisze...

Pomocny wpis. Mam pytanie odnośnie punktu 9.
Czy to oznacza, że końcowy posiadacz obligacji płaci podatek od całości odsetek (m.in. od tych odsetek, które przypadają poprzedniemu właścicielowi)?

Marek pisze...

@technika rysunki
płacisz podatek od takiej kwoty jaką masz wypłacaną (i to nie od każdej obligacji z osobna, ale łącznie - teraz to nie będzie to miało już takiego znaczenia po nowelizacji ordynacji podatkowej). Jednakże w przypadku gdy kupujesz obligacje, kiedy już są naliczone odsetki to płacisz wtedy cenę obligacji plus płacisz odsetki jakie się należą poprzedniemu właścicielowi. Nie płacisz ekstra podatku belki za tego użytkownika, ale podatek belki zostanie ściągnięty z tych odsetek, które ty zapłaciłeś.

technika rysunku pisze...

Dzięki za odpowiedź.

Jakie stosujesz kryteria co do wypłacalności firmy?

Ogólnie patrząc, to mogą być one bardziej liberalne niż w przypadku analogicznych zasad doboru akcji.

Marek pisze...

Hmm - lubię ten wpis, wracam do niego już chyba trzeci raz! Naprawdę dobra robota.

Sponsorowanie polskich firm to jest dwa w jednym - wspieranie gospodarki i ciekawa i atrakcyjna alternatywa dla lokat :)
Pozostaje tylko czekać na więcej.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk