"Wiedza zawsze będzie górować nad ignorancją, a ludzie którzy chcą być swoimi panami muszą uzbroić się w siłę jaką daje wiedza"
James Madison, 4ty Prezydent U.S.
Osobiście, gdybym nie miał już zalożonego konta, w pierwszych dniach po zmianie regulaminu nie założyłbym konta Więcej w banku BNP. Jednakże wraz z upływem czasu postanowiłem spojrzeć na sprawę chłodnym okiem i wszystko dokładnie policzyć. Gdyż pieniądz kocha procenty jak mówi reklama banku ING (który jeżeli chodzi o procenty nie ma czym się pochwalić).
Dlatego postanowiłem zrobić symulację ile zarobimy (stracimy) zakładając płatne konto w BNP z kontem Więcej oszczędnościowym w porównaniu z innymi wiodącymi produktami oszczędnościowymi na naszym rynku.
W tym "mini" rankingu biorą udział 3 konta:
- konto Więcej oszczędnościowe w BNP
- konto Mocnooszczędnościowe w Polbanku
- konto oszczędnościowe w Open Online/Getin Online
W przypadku pierwszego należy liczyć się z opłatą minimum 6,50 zł miesięcznie plus 0,50 zł za każdy przelew do innego banku, w Polbanku wystarczy założyć konto pomocnicze zamiast mistrzowskiego i mamy za zestaw za darmo,w OO/GO wszystko jest bezpłatne.
Symulacja została przeprowadzona przy następujących warunkach
- stała kwota początkowa dla wszyskich banków, brak wpłat i wypłat z konta oszczędnościowego
- czas trwania 4 miesiące (120 dni)
- kapitalizacja zgodnie z stanem faktycznym (w BNP tylko w dni robocze)
- tylko soboty i niedzielę liczone jako dni wolne od pracy, brak dodatkowych dni wolnych
- stałe oprocentowanie na czas trwania symulacji
Czas na wyniki:
Jak widać zyskowność konta w BNP dla osób które nie mają tam konta głównego po wprowadzeniu nowego regulaminu jest praktycznie zerowa. Nie dość, że dostaniemy wyższe odsetki tylko dla kwot bliskich kwoty maksymalnej (w naszym przykładzie 14 700 zł) to jeszcze w rankingu nie są uwzględnione koszty przelewów zewnętrznych, które wynoszą 50 groszy za każdy przelew.
Dlatego sam bym nie zakładał konta w BNP po zmianach w regulaminie (mam założone na starych zasadach), by skorzystać z wyższego pomysłu, bo znam lepsze sposoby na trzymanie 15 000 złotych (choćby i krótkoterminowe lokaty).
Przy okazji chciałbym przeprosić za poprzednią wersją rankingu, był błąd w obliczeniach, gdzie dwukrotnie doliczane były odsetki weekendowe. Mam nadzieję, że czytelnicy mi wybaczą, ale moim zamiarem nie było wprowadzenie was w błąd. Sam byłym zdziwiony wynikami pierwszego rankingu.