-

wtorek, 16 listopada 2010

Ja tu widzę niezły burdel!

Jak zapewne pamiętacie ponad miesiąc temu dostałem orzeczenie z e-sądu. Po tym orzeczeniu przyszło do mnie pismo z sądu, do którego sprawa została przekazana - jak zawsze e-sąd kieruje te sprawę do sądu rejonowego właściwego dla pozwanego, ale mniejsza z tym.



W owym piśmie, poza standardowym wezwaniem do przekazania dokumentów (bo do e-sądu nie wysyła się żadnych dokumentów, więc skąd owy sąd rejonowy miałby je mieć), znalazło się jeszcze wezwanie do wniesienia opłaty za pozew. Wszystko do wykonania w ciągu 14-dni. Prawnikiem nie jestem, przepisów postępowań nie znam na pamięć, ale z tego co się orientuje opłata wniesiona do e-sądu powinna zostać uznana przez sąd do którego sprawa została przekazana.

Łapie więc za telefon i dzwonię do sądu o co biega. W sekretariacie tłumaczą mi, że sędzia podjął taką decyzję i skoro ją podjął to miał ku temu przesłanki. Kolejny telefon, tym razem do sekretariatu e-sądu. Tam mi babka mówi, że tamci (sąd rejonowy) żądać ode mnie wniesienia ponownie opłaty prawa nie mają i się nie znają na obowiązujących przepisach.

Kolejny telefon do sądu rejonowego i mówię im, że e-sąd twierdzi że dostali rozporządzenie od ministra sprawiedliwości i że w tym rozporządzeniu jest napisane, że mają traktować sprawę przekazaną tak jakby opłata była wniesiona. Kobieta w sekretariacie mówi, że przekaże informację sędziemu i może sędzia zmieni decyzję.

Telefon następnego dnia i się okazuje, że sędzia nie znalazł podstaw do zmiany decyzji. Więc znowu dzwonię do e-sądu, tłumaczę co i jak, proszę o podstawę prawną, babka mówi, że mam jej podać dane i ona zadzwoni do tamtego sądu. Podaję więc numer telefonu, sygnaturę sprawy i dzwonię, następnego dnia, czy wszystko sobie przetrawili. W sekretariacie mówią, że telefon dostali sobie porozmawiali, ale sędziego nie ma i do końca tygodnia nie będzie (jest środa 10.11, godziny przedpołudniowe, czyli sędzia zrobił sobie wyjątkowo długi weekend).

W końcu dzwonię dzisiaj, jak zwykle standardowe powitanie, imię nazwisko sygnatura sprawy i proszę czekać.

Zostałem połączony z sędzią i się zaczyna kolejna jazda.
Pytam się go grzecznie, czy zostały mu przekazane materiały z e-sądu, a on do mnie:
- nie będzie mnie Pan pouczał;
- Proszę Pana, nie będziemy na ten temat dyskutować;
- Ja już podjąłem decyzję ;
- Niech Pan  robi co uważa za słuszne (w domyśle: a jak nie zapłacisz to odrzucę pozew)

Ogólnie pomimo kulturalnej rozmowy zostałem zbesztany, za to że zajmuje sędziemu czas i podważam jego decyzję, mimo iż nie jest to moje widzimisię, a oparte na informacjach z innego sądu.

Czyli jak widać po tytule naprawdę niezły burdel tam mają, skoro jeden sąd twierdzi jedno, a inny co innego.

Dlatego zamierzam opłacić ten pozew raz jeszcze, aby mi go nie odrzucili. Po tym jak go opłacę piszę do e-sądu (wszystkie pisma do e-sądu składamy drogą elektroniczną z poziomu swojego konta, czyli nie musimy wydawać na znaczki) o zwrot opłaty za tamten pozew, bo przecież jeszcze raz zapłaciłem za niego. E-sąd opisze że mi nie odda (pytałem się czy jak tam zapłacę to mi oddadzą, powiedzieli, że nie bo tamci nie mają prawa żądać opłaty). Jak dostanę pisemko od e-sądu z wytłumaczeniem, dlaczego mi nie oddadzą - bo muszą uzasadnić swoją decyzję. To z tym uzasadnieniem napiszę do prezesa sądu rejonowego, że sędziowie u niego nie znają prawa i w ogóle mają ludzi w dupie i żądam zwrotu mojej kasy.

Zobaczymy co odpowie.

Chyba, że wy czytelnicy macie pomysł jak wybrnąć z tego impasu (w środę najpóźniej muszę wysłać dokumenty).

Polecam również raport na temat zmian w polskim sądownictwie w ciągu 20-lat, przygotowany przez FOR.
Raport dostępny tutaj.

A poniżej kultowy cytat:
Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk