-

niedziela, 28 marca 2010

Kiedy kupować akcje?

Najlepsza odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: kiedy są tanie.

Wątpię jednakże by taka odpowiedź kogokolwiek zadowoliła.

Można przedstawić 4 główne nurty kupowania akcji oparte na:
- analizie technicznej
- analizie fundamentalnej
- przypadku (szczęściu, ruchu gwiazd, swoim miejscem zamieszkania itd.)
- za pomocą rekomendacji

Nie jest to może jakaś naukowa klasyfikacja, ale myślę że większość by się z nią zgodziła.



Kupowanie akcji (bądź krótka sprzedaż jeśli idzie o kontrakty na akcje w oparciu o analizę techniczną polega na analizie wykresów. Główne założenie tej analizy polega na tym że historia się powtarza oraz że ludźmi kierują emocję.
Proces zakupu akcji na bazie analizy technicznej składa się z kilku etapów:
- określenie trendu w jakim znajdują się akcje (i rynek)
- określenie poziomów oparć i wsparć (czyli poziomów cen gdzie akcje ewidetnie miały "problem z ich pokonaniem"
- określenie sytuacji na akcjach za pomocą różnych oscylatorów i wskaźników (czy akcje są wykupione, czy wyprzedane itd.)
- narysowanie formacji w jakiej znajdują się akcję(bądź prawdopodobnie tworzą).

Jeżeli nie zrozumiałeś większości z tego co napisałem powyżej to znaczy że nie masz wielkiego pojęcia o analizie technicznej. Czy to dobrze czy źle zależy. Są ludzie którzy inwestują tylko za pomocą analizy technicznej, a są i tacy którzy w ogóle nie patrzą na wykres i kupują akcje tylko na postawie fundamentów. Są i też tacy którzy starają się połączyć analizę techniczną i fundamentalną.
Jeżeli nie wiesz jeszcze nic o analizie technicznej polecam dobry kurs analizy technicznej na stronach Bossa oraz na blogu Ynwestora.

Sam raczej nie korzystam z analizy technicznej. To znaczy spojrzę na wykres, ale jakoś specjalnie nie szukam wszystkich opisanych w analizie technicznej formacji, oporów, wsparć itd. Analiza techniczna to zlepek badań z różnych dziedzin (psychologii - to o wsparciach i oporach; matematyki - tu teoria fall eliota i zniesienia Fibonaciego i parę jeszcze by się dało wymyślić). Co do analizy technicznej to tutaj jak po wyrysowaniu jakiejś formacji i stwierdzeniu że na przykład będzie rosło, a nie rośnie to i tak znajdzie się wytłumaczenie za pomocą analizy technicznej dlaczego nie rośnie.
Dodatkowo inwestując za pomocą analizy technicznej inwestuje się raczej krótko terminowo, jeżeli kupujemy akcję z myślą o latach to analiza techniczna nie za bardzo się nam tu przyda, bo dosyć często generuje ona sygnały bądź to kupna czy sprzedaży (wystarczy zresztą popatrzeć na różne systemy transakcyjne oparte na analizie technicznej - częstotliwość sygnału jest zależna od interwału na jakim rysowany jest wykres - najczęściej stosuję się interwały 15' , 1h i dzienne)
Analiza techniczne nie sprawdza się za bardzo również podczas trendu bocznego - zbyt wiele sygnałów jest wtedy fałszywych.
No i w przypadku analizy technicznej zupełnie odrzuca się spółkę jako firmę. Osoby te często nie znają nawet pełnej nazwy firmy (jeżeli stosują Tickery) i czym się dana firma zajmuje.
Ale są osoby które inwestują za pomocą analizy technicznej i zarabiają na tym pieniądze.

Analizę fundamentalną zostawię sobie na osobnego posta, gdyż to ona dla mnie jest główną metodą zakupu akcji.

Trzecią metodę nie ma co za bardzo omawiać. Chociaż jak statystki pokazują losowy wybór akcji nie jest wcale gorszy, średni wzrost portfela opartego na losowym doborze akcji jest bardzo zbliżony do wzrostu rynku w ogóle.
Bardzo wiele osób wybiera swoje pierwsze akcje właśnie w sposób całkowicie losowy na podstawie czy to swoich zainteresowań (moje pierwsze akcje to była firma Bioton, a dlatego że studiowałem biotechnologię), czy miejsca zamieszkania itd. Metodę tę można rozwinąć na wiele sposobów - mój ulubiony to nazwy spółek na tarczy i następnie rzucamy rzutkami w tarczę. Doskonałym przykładem portfela złożonego z losowych akcji jest portfel Lucy na Pulsie Biznesu. Najbardziej mi się podoba że Lucy pobiła indeks WIG20 za ostatni miesiąc (a właśnie w spółki z tego indeksu inwestuje szympansica Lucy).

Inwestowanie za pomocą rekomendacji. Na temat rekomendacji napisano bardzo wiele. Większość tych artykułów udowadnia że rekomendacje nie mają żadnej wartości. Oczywiście rekomendacje wyglądają na bardzo poważne dokumenty, ale osobiście nie przywiązywałbym do nich wielkiej wagi. Szczególnie że rekomendację oddają najczęściej nastroje rynku. Jak jest hossa ceny w rekomendacjach idą do nieba podobnie jak kurs akcji i na odwrót w czasach bessy. Przykładem może być ta analiza KGHM czy Biotonu.

Natomiast rekomendację można czytać, a czasami nawet się powinno szczególnie jeżeli inwestujemy pod fundamenty. Najbardziej wartościowe są tutaj rekomendacje wraz z opracowaniem sektora rynku w jakim dana spółka operuje. O ile na cenę w rekomendacji całkowicie pomijamy, to taka rekomendacje jest doskonałym źródłem informacji na temat sektora, jego zachowania oraz prognoz co do jego przyszłości. Przykładem może być ostatnio wydana analiza Ipopemy dla sektora papierniczego w Polsce (rekomendacje Arctica i Mondi). Jest to poważny 47 stronicowy dokument zawierający bardzo dużo informacji na temat zarówno samego papieru i jego rynku przetwórstwa jak i prognoz. Czas jaki byśmy musieli poświęcić na przygotowanie takiego raportu na własny użytek jest naprawdę ogromny. Dlatego tego rodzaju raporty są dobre, bo przecież jako inwestorzy nie mamy możliwość znać dogłębnie czy robić badań sektorów w jakich nasze spółki operują. Mając 3 spółki w portfelu np. KGHM, Arctic czy PGE inwestując pod fundamenty jest to masa informacji do przeanalizowania, a takie rekomendacje dostarczają nam nie tylko prognozy ale i fakty.

Jak pisałem analizę fundamentalną opiszę w osobnym wpisie.

Natomiast wy jakie metody doboru akcji stosujecie?
Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk