To my tu się bijemy o nędzne dziesiątki procenta przy optymalizacji, a tutaj bank daje 10-11% plus dorzuca nagrody np: telewizor.
Przyjrzyjmy się bliżej te reklamie:
Na pierwszy rzut oka widzimy duże 11,5% na promocyjnej lokacie (jako że lokata z kapitalizacją dzienną to de facto mamy tylko 9,315%), i jaki prezent mamy sobie wybrać. Gdzieś tam widać że jeszcze jest plan oszczędzania a już zupełnym maczkiem na dole widzimy dodatkowe warunki.
A w śród nich informacje że musimy zainwestować w produkt regularnego oszczędzania z gwarancją kapitału minimum 45 000 złotych.
Niestety w przypadku produktu Open Finance nie znalazłem danych szczegółowych, ale mam takie dane dla produktu z drugiej reklamy:)
Jakie są warunki produktu?
- Forma prawna: grupowe ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi
- Ubezpieczyciel: Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
- Okres umowy: 30 lat
- Brak opłat wstępnych od składki regularnej – 100 proc.
- Opłata administracyjna: 10,23 zł miesięcznie
- Opłata za zarządzanie: zależy od wysokości składki regularnej i jest pobierana od części bazowej oraz od części wolnej
- Minimalna składka regularna: 2400 zł rocznie; górny poziom składki regularnej bez ograniczeń
- Minimalna składka dodatkowa: 1000 zł
- Inwestycja w fundusze o różnym potencjale zysku i ryzyka, w tym w fundusze polskie, zagraniczne, oraz 4 Portfele Modelowe.
I tu leży pies pogrzebany.
Takie produkty to istne maszynki pieniędzy, ale dla instytucji finansowej. Bank ma gwarancję że będziesz wpłacał przez ileś tam lat kasę, bo jak nie będziesz to z reguły w pierwszych dwóch-trzech latach stracisz całość lub większość wpłaconych środków. Po drugie będzie zdzierał z Ciebie różnego rodzaju opłaty administracyjne - przy minimalnej składce 200 miesięcznie jest to ponad 5%. Przynajmniej masz wybór czy sam będziesz zarządzał swoimi środkami lub zdecydujesz się na portfel modelowy. Jednakże niezależnie od wyboru będzie pobierana opłata za zarządzanie niezależnie czy fundusz będzie zarabiał, bądź nie.
Cóż przynajmniej można się cieszyć że jest gwarancja kapitału, ale jako, że jest to produkt wieloletni to nie należy zapominać o inflacji. Inflacja w zeszłym roku wyniosła 2,6%, w 2009 było to 3,5% w styczniu tego roku było już 3,8% i nie zapowiada się by dramatycznie spadała, między innymi poprzez drożejące ceny surowców zarówno przemysłowych jak i rolnych.
Czyli koniec końców bank łapie cię na kilka, kilkanaście lat dając w zamian w miarę wysoki procent, ale na bardzo krótki okres czasu (z reguły 3 miesiące) co zresztą sobie odbija na późniejszych opłatach w trakcie trwania produktu i to wielokrotnie.
Jak dla mnie jest to przynęta za którą czają się zobowiązania na wiele lat. I ani lokata na 10%, ani telewizor tego nie wynagrodzą.
6 komentarzy:
Jest jedno narodowe powiedzenie: "Darmowych ciasteczek nie ma ..." Wszystko w tym temacie.
Podobne "przypisy" są w "produktach inwestycyjnych" podmiotów Leszka Czarneckiego (Getin (+ pochodne tegoż słowa), Open Finance, TaxCare ...).
Ostatnio zajrzałem do pewnej firmy doradczej. Nasłuchałem się sporo nt. sposobów, modeli i innych metod regularnego oszczędzania. Pokazuje mi taki "doradca" wykresiki, szarżuje cyframi, opowiada, jakie to fajne sposoby wymyślili - struktury, bezpieczny kapitał. Pytam się go wprost:
- Ile można zarobić na tym produkcie?
- 12-15%
- Gwarancje?
- Tylko 100% kapitału. Ale nie ma co się przejmować - wyniki historyczne są rewelacyjne w całej rozciągłości, niezależnie czy giełdy spadały czy rosły.
- Poleca Pan?
- Ta-a-a-a-ak, oczywiście.
- Wszedłby Pan w to sam?
- Jasne, jakbym miał wolną gotówkę.
- No to mam propozycje: JA POŻYCZĘ PANU PIENIĄDZE na Umowę pożyczki, z zabezpieczeniem wekslowym albo np. hipotecznym. Mi wystarczy 10% rocznie. Pan zarobi nadwyżkę z tej kupy forsy, co mi tu próbujecie "wcisnąć". Wchodzi Pan?
Niema scena ... Ja wychodzę.
@YWC
dobre:)
to są reklamy celowo wprowadzające w błąd klientów, ładnie brzmią dopóki nie sprawdzi się szczegółów
Dokładnie na tym polega świat finansów dla kowalskiego ;) Produkty inwestycyjne są jak Miriam wszystko ładnie pięknie a tu chu* ;D
to ja zrobie małą prywate ;) ten produkt DB to Multiportfel Złoty Wiek, opłata administracyjna to tylko mniejsza czesc opłat, do tego jest w zależności od wysokości składki o 3.2 do 2% w skali roku opłaty za zarządzanie ;)
Multiportfel Złoty Wiek
Produkty inwestycyjne są jak Miriam :) dobre...
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.