Nie jest to spis wszystkich możliwych sposobów, bo wszystkich nie znam, wymieniam te które sprawdzałem osobiście, jestem w trakcie sprawdzania, lub były sprawdzone przez moich znajomych.
No to zaczynamy
Pierwszy sposób - przewiezienie waluty gotówką. Nie jest to popularne jak kiedyś, ale znam osoby które nadal tak robią. Sam nigdy tak nie postępowałem z większymi kwotami, bo się po prostu bałem (było to kilka lat temu, młodszy byłem i samemu podróżowałem z emigracji zarobkowo wakacyjnej). Później jak mamy taką gotówkę (która z reguły jest spora) mamy 2 opcje:
- wpłacamy do banku na konto walutowe
- wymieniamy w kantorze
- opcja 3 - trzymamy w domu, nie polecam chyba że mamy sejf i/lub często wyjeżdżamy za granicę
Opcja ta ma swoje ograniczenie, polecam wymieniać w kantorze rupie lankijskie albo szukać konta walutowego w tychże. Życzę szczęścia - tę metodę można zastosować wyłącznie do głównych walut takich jak euro, dolar, frank szwajcarski, rubel, jen i tych walut narodowych które się ostały w zjednoczonej europie.
Druga metoda to przelew z banku w kraju którym jesteśmy do banku krajowego: złotówkowego lub walutowego. W przypadku konta złotówkowego kurs waluty zostanie przeliczony po kursie bankowym z reguły bardzo niekorzystnym. W przypadku konta walutowego należy się dowiedzieć czy nie pobierają opłaty za przelew przychodzący. Jak dla mnie to czyste ździerstwo. Nie dość że to konto z reguły nie jest oprocentowane to 10 zł za to że np. 1 euro wpłynęło na konto jest jak rozbój w biały dzień(tak jest w kredyt banku, podobna opłata w PKO BP). Są na szczęście inne banki które nie pobierają takiej opłaty z autopsji wiem że tak jest w Aliorze.
Problem leży natomiast w kraju z jakiego zlecamy przelew. O ile jesteśmy w UE i zlecamy przelew w euro i przelew ten idzie w formacie SEPA to nie kosztuje nas to nic(Finlandia) lub naprawdę małe pieniądze w porównaniu z normalnym przelew walutowym - 10 funtów UK(RBS), bądź 5 zł (Polska). Jak to wygląda z innych krajów to nie wiem, ale podejrzewam że to są znacznie wyższe koszty.
Kolejnym sposobem jest skorzystanie z wirtualnego pośrednika typu PayPal, PayPay bądź Moneybookers. Obsługuję oni większość krajów na świecie. Opłaty są w miarę niskie. Jednakże w przypadku Moneybookers nie mamy możliwość przelać pieniędzy na konto w Polsce w inne walucie niż złotówka. Jak jest w przypadku PayPal i PayPay nie wiem ale myślę że prawdopodobnie jest tak samo.
Kolejnym sposobem jest skorzystanie z przedsiębiorczości polaków i skorzystanie z punktu który oferuje przelewy do Polski. Na pewno są takie w UK i USA. Opłaty są porównywalne z wirtualnych pośredników, a jeżeli jest to zarejestrowana firma, to powinno być również w miarę bezpieczne. Tutaj w zależności od pośrednika mamy możliwość przelania na konto złotówkowe jak i walutowe.
Ostatnia możliwość to skorzystanie z systemu SPEED w Alior Banku. Jak masz rachunek w Alior Banku to bez opłat możesz z karty Visa bądź Mastercard przelać kasę na rachunek złotówkowy. Wada tylko 1000 jednostek danej waluty na transakcje.
Dlaczego rozróżniam konto złotówkowe i walutowe. W przypadku walutowego kasę możemy sami wymienić w kantorze dostając znacznie lepszy kurs niż w banku co w przypadku dużej ilości waluty może iść w dziesiątki, setki złotych. Dodatkowo ostatnio udostępniony został portal Walutomat.pl który oferuje bezpośrednią wymianę walut pomiędzy użytkownikami po kursie NBP czyli nawet korzystniejszym niż w kantorze. Jestem obecnie w trakcie testowania tego systemu i jak skończę owe testowania opiszę swoje wrażenia na blogu.