Nie jest to spis wszystkich możliwych sposobów, bo wszystkich nie znam, wymieniam te które sprawdzałem osobiście, jestem w trakcie sprawdzania, lub były sprawdzone przez moich znajomych.
No to zaczynamy
Pierwszy sposób - przewiezienie waluty gotówką. Nie jest to popularne jak kiedyś, ale znam osoby które nadal tak robią. Sam nigdy tak nie postępowałem z większymi kwotami, bo się po prostu bałem (było to kilka lat temu, młodszy byłem i samemu podróżowałem z emigracji zarobkowo wakacyjnej). Później jak mamy taką gotówkę (która z reguły jest spora) mamy 2 opcje:
- wpłacamy do banku na konto walutowe
- wymieniamy w kantorze
- opcja 3 - trzymamy w domu, nie polecam chyba że mamy sejf i/lub często wyjeżdżamy za granicę
Opcja ta ma swoje ograniczenie, polecam wymieniać w kantorze rupie lankijskie albo szukać konta walutowego w tychże. Życzę szczęścia - tę metodę można zastosować wyłącznie do głównych walut takich jak euro, dolar, frank szwajcarski, rubel, jen i tych walut narodowych które się ostały w zjednoczonej europie.
Druga metoda to przelew z banku w kraju którym jesteśmy do banku krajowego: złotówkowego lub walutowego. W przypadku konta złotówkowego kurs waluty zostanie przeliczony po kursie bankowym z reguły bardzo niekorzystnym. W przypadku konta walutowego należy się dowiedzieć czy nie pobierają opłaty za przelew przychodzący. Jak dla mnie to czyste ździerstwo. Nie dość że to konto z reguły nie jest oprocentowane to 10 zł za to że np. 1 euro wpłynęło na konto jest jak rozbój w biały dzień(tak jest w kredyt banku, podobna opłata w PKO BP). Są na szczęście inne banki które nie pobierają takiej opłaty z autopsji wiem że tak jest w Aliorze.
Problem leży natomiast w kraju z jakiego zlecamy przelew. O ile jesteśmy w UE i zlecamy przelew w euro i przelew ten idzie w formacie SEPA to nie kosztuje nas to nic(Finlandia) lub naprawdę małe pieniądze w porównaniu z normalnym przelew walutowym - 10 funtów UK(RBS), bądź 5 zł (Polska). Jak to wygląda z innych krajów to nie wiem, ale podejrzewam że to są znacznie wyższe koszty.
Kolejnym sposobem jest skorzystanie z wirtualnego pośrednika typu PayPal, PayPay bądź Moneybookers. Obsługuję oni większość krajów na świecie. Opłaty są w miarę niskie. Jednakże w przypadku Moneybookers nie mamy możliwość przelać pieniędzy na konto w Polsce w inne walucie niż złotówka. Jak jest w przypadku PayPal i PayPay nie wiem ale myślę że prawdopodobnie jest tak samo.
Kolejnym sposobem jest skorzystanie z przedsiębiorczości polaków i skorzystanie z punktu który oferuje przelewy do Polski. Na pewno są takie w UK i USA. Opłaty są porównywalne z wirtualnych pośredników, a jeżeli jest to zarejestrowana firma, to powinno być również w miarę bezpieczne. Tutaj w zależności od pośrednika mamy możliwość przelania na konto złotówkowe jak i walutowe.
Ostatnia możliwość to skorzystanie z systemu SPEED w Alior Banku. Jak masz rachunek w Alior Banku to bez opłat możesz z karty Visa bądź Mastercard przelać kasę na rachunek złotówkowy. Wada tylko 1000 jednostek danej waluty na transakcje.
Dlaczego rozróżniam konto złotówkowe i walutowe. W przypadku walutowego kasę możemy sami wymienić w kantorze dostając znacznie lepszy kurs niż w banku co w przypadku dużej ilości waluty może iść w dziesiątki, setki złotych. Dodatkowo ostatnio udostępniony został portal Walutomat.pl który oferuje bezpośrednią wymianę walut pomiędzy użytkownikami po kursie NBP czyli nawet korzystniejszym niż w kantorze. Jestem obecnie w trakcie testowania tego systemu i jak skończę owe testowania opiszę swoje wrażenia na blogu.
8 komentarzy:
Jeśli mowa o przesyłaniu pieniędzy do polski, wypłacałeś już z Google AdSense pieniądze?
Jeszcze nie. Jak się dynamika z tego miesiąca utrzyma to może w lutym dostanę płatność. Z tego co wiem to google obsługuje konta polskie bez problemu. Jedyne pytanie po jakim kursie policzą euro/dolar. Jak uzbierasz 10$(chyba 7E) wyślą Ci PIN na adres podany w systemie, w celu weryfikacji. Potem wybierasz sposób płatności - czek lub transfer i czekasz aż się uzbierze wymagana kwota.
Ok, a z AdSense normalnie trzeba się rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, czy nie? Bo na ich stronie nie mogę się doszukać.
Nie jestem ekspertem w tych sprawach. Są trzy możliwości rozliczania tego:
- wpisujesz do rubryki inne dochody, i się rozliczasz zgodnie ze stawką jak Ci wyjdzie w pit.
- rozliczasz to jako umowa najmu:)
- rozliczasz jako działalność wykonywana osobiście.
wg. http://sip.mf.gov.pl/sip/
Najbezpieczniejszym sposobem będzie napisanie do własnego urzędu skarbowego z prośbą o interpretacje w tej sprawie.
Z tego co jest przedstawione najlepiej wychodzi umowa najmu - wtedy do 4k E płacisz 8,5% podatku, albo rozliczenie w PIT jeżeli jesteś studentem i nie masz dochodu.
Jezz,mieszkam w USA zawsze bedac w Polsce korzystam z ATM. Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej oplacalna metoda wymiany gdyz kurs rozliczany jest miedzy bankowo. Jezeli dodatkowo uzywasz karty tego samego banku obecnego w USA i w Polsce nie ponosisz kosztow transakcyjnych.
do Polski przelewy to polecam www.przelewy24.co.uk :)
Wkradła się nieścisłość dot. konta Moneybookers. Otórz każdy może sobie otworzyć konto w dowolnej walucie. Polak może mieć np. konto w funtach. Problemem Moneybookers jest to, że raz wybranej walurt nie można zmienić, a można mieć tylko jedno konto u nich. Idzie to ominąć ( sam tak robiłem ) i można zmienić walutę. Trzeba do nich napisać i wyrażają zgodę. Zamykają strae i pozwalają otworzyć nowe.
I dalej. Jak ktoś pracuje w Anglii, to może sobie otworzyć konto w funtach, a ktoś w Polsce także w tej walucie. Zasilenie konta jest bezpłatne ( przelew bankowy ). Przesłnie pieniędzy też jest kompletnie za darmo. Czyli ktoś z Anglii wysyła 1000 funtów, a ktoś w naszym kraju, kto ma konto w MB otrzymuje dokładnie tyle samo! Teraz trzeba przelać te pieniądze na konto w polskim banku. jest za to opłata, ale niewielka. Z tym, że nie wiem, czy dodatkowo nie pobiorą jakiejś prowizji, gdy ktoś będzie mial w Polsce konto walutowe w funtach. Wydaje mi się, że nie, ale pewności nie mam. Prawdopodobnie jest to jeden z najtańszych, jeśli nie najtańszy sposób przesłania peniędzy, a bezpieczeństwo b. wysokie. Można jeszcze zrobić inny myk i założycie konta w Anglii może na niewielką opłatą dostać kartę. Kartę tę mozna przekazać osobie w Polsce, a ona pobierze kasę z bankomatu. Przelicznik walut jest też korzystny.
MB mam opisane u mnie b. dokładnie, gdyż z niego bardzo często korzystam.
Juz od jakiegos czasu dostepny jest www.internetowykantor.pl
zakladasz konto zl i usd w alior banku,czy innym powiazanym i robisz wymiane przez internetowykantor.pl po najlepszym kursie
kolejna jeszcze lepsza metoda z UK to currenciesdirect.com
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.