-

poniedziałek, 20 czerwca 2011

Wywiad z serwisem InternetowyKantor.pl


Już prawie połowa czerwca, czyli za chwilę będzie sezon wakacyjny w pełni. Wakacje to często podróże, zarówno te bliższe i dalsze. Z tymi dalszymi problem jest taki, że z reguły nie przyjmują tam złotówek. Płacenie kartą, która jest przypisana do rachunku w PLN może spowodować całkiem duży wyciek pieniędzy z dwóch powodów: kursu walut w bankach, który może być różny nawet o 5% i więcej od średniego kursu waluty, jak i dodatkowych prowizji za przewalutowanie (najczęściej 2%). Szerzej o tym problemie pisałem w poście na temat prowizji przy płatności za granicą.


Jednakże dzisiejsza bankowość pozwala nam na prowadzenie rachunków w innych walutach niż PLN. Niestety, nic nam z pustego konta, walutę trzeba jeszcze gdzieś kupić. I tak od jakiegoś już czasu coraz większą popularność zdobywają różnego rodzaju serwisy umożliwiające wymianę walut w internecie. Pierwszy bodajże był Walutomat. Sam na początku z niego korzystałem, jednakże serwis ten praktycznie stoi w miejscu (chociaż ostatnio dodał obsługę rachunków w grupie BRE) i na chwilę obecną nie ma możliwości korzystania z niego bezkosztowo. Na szczęście rynek nie znosi próżni i istnieje na chwilę obecną wiele serwisów umożliwiających kupno/sprzedaż walut przez internet. Mały przegląd tych serwisów zrobiłem w tym poście. Mój wybór serwisu, z którego będę korzystał padł na Internetowykantor.pl

 Dzisiaj, natomiast mam przyjemność opublikować wywiad z członkami zespołu stojącego za tym właśnie serwisem – Panem Michałem Czekalskim, współzałożycielem serwisu i Panią Karoliną But, rzecznikiem prasowym serwisu.

No to zaczynamy:

Marek: Czy często Pan wymienia złotówki na inne waluty i głównie w jakich celach?

Michał Czekalski: Haha - nieźle Pan zaczął! Wymieniam złotówki na inne waluty codziennie - w końcu prowadzę kantor! Jeżeli chodzi o cele prywatne, raczej mi się to nie zdarza...

M.: Czyli, mimo iż sam Pan nie wymienia walut, to zna jednak potrzeby osób wymieniających waluty. Czy to właśnie od klientów przyszedł pomysł na wymianę walut w internecie, czy też Internetowykantor.pl zrodził się z zupełnie innego zdarzenia?

M.C.: Pomysł zrodził się z życia. Chciałem kupić Euro na wyjazd zagraniczny. W tym celu przeszedłem się po kilku kantorach w Poznaniu i pomyślałem: dlaczego wszędzie jest tak drogo i dlaczego nie można tego zrobić przez Internet? Po moim powrocie kilka tygodni badań, analiz i dyskusji z moim wspólnikiem Łukaszem Olkiem doprowadziło do przekształcenia tego olśnienia w dobrze przemyślany pomysł na biznes.

M.: I tak powstał Internetowykantor.pl? Jak bardzo różni się prowadzenie kantoru w internecie od kantoru "na mieście"?

M.C.: Są pewne podobieństwa. Tak samo, jak w przypadku tradycyjnego kantoru trzeba na bieżąco obserwować rynek i dokonywać na nim transakcji walutowych. Całkowicie różni się, natomiast obsługa klienta. Kontakt odbywa się telefonicznie i przez kanały elektroniczne. Kolejną różnicą jest szybkość działania. Pracujemy na minimalnych marżach, mamy dużo więcej transakcji i o dużo większej przeciętnej wartości, niż w kantorach "na mieście". Wymaga to bardzo sprawnej obsługi i bardzo rozbudowanego, wydajnego systemu informatycznego. Rozwijamy nasz system we własnym zakresie i angażujemy w to większość zasobów.

Marek: Dla użytkownika końcowego najważniejsze są: czas przeprowadzenia transakcji, koszta i bezpieczeństwo. Nieskie koszta transakcji są po części możliwe z niskich marży. Ale przecież obrót pieniądzem bezgotówkowym też kosztuje. Jak Internetowykantor.pl podszedł do tych trzech istotnych aspektów wymiany walut?

Karolina But: Internetowykantor.pl powstał m.in. po, to by zaoszczędzić czas. Podkreślamy zalety transakcji ekspresowych. Nasz rekordowy czas zamknięcia transakcji to 3 minuty. Niestety, nie wszystko zależy od nas. Wymiany dokonujemy poprzez rachunki bankowe, a banki rządzą się własnymi prawami. Nie możemy zapominać, że to jednak pieniądze. Często duże pieniądze. Istnieją procedury, których musimy przestrzegać, aby wszystkie transakcje przebiegały prawidłowo.

Koszty związane z obrotem bezgotówkowym są znacznie niższe niż w przypadku wymiany gotówki. Nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat. Jeżeli użytkownicy wysyłają przelewy w ramach banków w których posiadamy rachunki, to są one bezpłatne.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Internetowykantor.pl prowadzi działalność kantorową i, choć wymiana odbywa się w Internecie, to podlega wszelkim procedurom związanym z tego typu działalnością. Przede wszystkim jest to nadzór i kontrola instytucji państwowych – NBP oraz GIIF.

Ponadto Internetowykantor.pl jest spółką jawną, wpisaną do rejestru KRS. Wspólnicy tego typu spółki są odpowiedzialni za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem (zarówno obecnym, jak i przyszłym).

Ci, którzy wypróbowali naszą usługę, bardzo aktywnie polecają ją znajomym a ponad 80% z nich po pierwszej wymianie wraca do nas kolejnego miesiąca. Dążymy do zbudowania silnej, ogólnopolskiej marki i jakiekolwiek nieuczciwe zachowania wobec naszych Użytkowników są absolutnie niedopuszczalne.

O naszej rzetelności i wysokiej jakości usług świadczą także opinie Użytkowników na niezależnym portalu Opineo.pl.

Komunikacja internetowa jest zabezpieczona 256bit kluczem SSL z weryfikacją Extended Validation. O niezawodności tego zabezpieczenia świadczy, chociażby fakt, że w ten sam sposób zabezpieczają się banki. Użytkownik może mieć pewność, że komunikacja między, nim a internetowykantor.pl jest niedostępna dla osób trzecich. Wszystkie transakcje i dane Użytkownika są szyfrowane.

M.: Przelewy walutowe są bardzo kosztowne (z pewnymi wyjątkami).Internetowykantor.pl, w przeciwieństwie do podobnych podmiotów na rynku, posiada konta w wielu bankach. Konkurencyjny portal Walutomat od roku przygotowuje konta w innych bankach tłumacząc to koniecznością zapewnienia odpowiedniej ilości środków. Jak ta sprawa wygląda w Internetowykantor.pl i czy jest możliwa sytuacja, że zabraknie pieniędzy na jakimś koncie bankowym?

K.B.: Problem ograniczonych środków obrotowych nas nie dotyczy. Naszą pracę wspomaga bardzo zaawansowany system informatyczny. W inteligentny sposób optymalizuje rozłożenie środków w poszczególnych bankach. Poza tym na bieżąco skupujemy i sprzedajemy dewizy na rynku za pośrednictwem banków, z którymi współpracujemy. Około 98% transakcji rozliczamy tego samego dnia. Jeżeli nie ma takiej możliwości zapewniamy rozliczenie kolejnego dnia roboczego. Użytkownik jest zawsze informowany o terminie rozliczenia w momencie zawierania transakcji.

M.: Jeżeli mówimy o czasie realizacji transakcji, to dlaczego zlecenia wymiany walut można składać tylko w ściśle określonych godzinach (bodajże od 8:30 do 15:50). Dlaczego ograniczony jest ten czas, przecież rynek walutowy działa cala dobę, jak i również są normalne kantory, które działają praktycznie 24h/dobę. Skąd, więc to ograniczenie?

K.B.: Owszem, rynek walutowy działa całą dobę, jednak transakcji walutowych można dokonywać jedynie w ściśle określonych godzinach.

Transakcje w internetowykantor.pl dokonywane są przez rachunki bankowe. W związku z tym, godziny otwarcia kantoru są, więc ściśle związane z godzinami, w jakich transakcje walutowe są przeprowadzane w bankach. W Polsce, w bankach, takich operacji można dokonywać do godziny 16:00, maksymalnie 17:00. Naszym Użytkownikom gwarantujemy transakcje ekspresowe, gdyby internetowykantor.pl był czynny całą dobę, nie byłoby to możliwe.

M.: Ostatnio otrzymali Państwo nagrodę w konkursie „i-Wielkopolska. Innowacyjni dla Wielkopolski”. Za co dokładnie została przydzielona ta nagroda i co się najbardziej spodobało kapitule konkursu?

K.B.: Nagroda „i-Wielkopolska. Innowacyjni dla Wielkopolski” przyznawana jest w dwóch kategoriach – Innowacyjna Inwencja oraz Mikro Przyszłości. I miejsce przyznano nam w drugiej kategorii, w której nagradza się najbardziej innowacyjne młode przedsiębiorstwa w Wielkopolsce. W kategorii tej zostali nominowani także IC SOLUTIONS Sp. z o.o., za projekt „Rozpoznawanie mowy ludzkiej” oraz Onlinetools.pl Piotra Marcinkiewicza za projekt „Wirtualny Specjalista – Chatterboot”.

Aby wziąć udział w konkursie „i-Wielkopolska. Innowacyjni dla Wielkopolski” firma nie mogła funkcjonować na rynku dłużej niż 24 miesiące. Wymóg był taki, by wszystkie kandydujące firmy popierały idee produktywności, wyróżniała je wysoka innowacyjność (m.in. wykorzystanie technik informatycznych) oraz nowa kultura pracy. Internetowykantor.pl spełniał wszystkie te założenia.

Co spodobało się Kapitule konkursu? No cóż... Marszałek Województwa Wielkopolskiego (przedstawiciel Kapituły) wręczając nam nagrodę podkreślał, że konkurs wyłania te kreatywne i innowacyjne przedsięwzięcia, które mają nie tylko największy potencjał, ale i namacalne osiągnięcia związane z przełomową technologią i organizacją.

M.C.: Ta nagroda to dla nas nie tylko prestiż, ale i realne korzyści. Otrzymaliśmy czek na 50.000 zł To potwierdzenie, że nasza ciężka praca jest doceniana. Aby utrzymać dynamiczny wzrost obrotów oraz wysoki poziom jakości usług planujemy zatrudnić kolejnych pracowników. Dzięki nagrodzie stanie się to realne szybciej, niż planowaliśmy. Takie wyróżnienie na pewno motywuje do pracy.

M.: Posiadają państwo jeszcze program partnerski. Czy mogłaby Pani powiedzieć kilka słów na ten temat?

K.B.: Szybkość realizacji transakcji i atrakcyjne kursy są dodatkowo wspierane przez Program Poleceń. Dzięki niemu nasi Użytkownicy mogą wymieniać walutę po kursie średnim.

Zasady są następujące - każdy nowy Użytkownik otrzymuje przy rejestracji 5 kuponów uprawniających do wymiany 1000 jednostek waluty (euro, dolarów, franków lub funtów). Kupony te przeznaczone są do wysłania kolejnym osobom. Jeśli się zarejestrują, mogą z nich skorzystać.

Korzysta również Użytkownik, który wysłał kupony do znajomych. Za każdą wymianę waluty dokonaną przez nich otrzymuje punkty. 1 punkt daje możliwość kupna lub sprzedaży jednej jednostki waluty obcej w serwisie.

Punkty naliczane są według schematu:
10 EUR/ USD = 1 punkt
5 CHF/ GBP = 1 punkt

Każdy ma możliwość wygenerowania 5 kuponów miesięcznie - idea jest taka, by korzystały obie strony

M.: Jakie plany na przyszłość? Czy można liczyć na jakąś rewolucję czy będzie to raczej dodawanie małych ulepszeń krok po kroku?

K.B.: Jesteśmy zmotywowani do pracy, więc plany są ambitne. Ze względu na innowacyjność naszych działań każdy kolejny krok w stronę rozwoju jest małą rynkową rewolucją! Z pewnością będziemy rozszerzać listę banków, w których mamy rachunki. Dużym wyzwaniem, które chcemy podjąć, będzie obsługa rachunków w zagranicznych bankach. Mamy również kilka pomysłów na wprowadzenie usług komplementarnych do wymiany walut online.

M.C.: Firma ma potencjał i ciągle się rozwija. W przeciągu roku działalności zespół, składający się początkowo z dwóch osób zarządzających, rozrósł się do 11 pracowników. Chcemy prowadzić firmę, która jest przyjazna nie tylko dla klientów, ale i dla pracowników. Narazie nam się to udaje. I to jest powód do dumy.

M.: Dziękuję bardzo za rozmowę.

K.B.: Również dziękujemy oraz zapraszamy do wymiany! :)

Dodatkowo dla tych co są zainteresowani wypróbowaniem serwisu InternetowyKantor.pl, mam dla was kupony na wymianę 1000 jednostek waluty (dowolnej) po średnim kursie (czyli bez spreadu). Kupony są ważne przez miesiąc i jeden kupon dedykowany jest tylko jednej osobie.

Kupon 1
Kupon 2
Kupon 3
Kupon 4
Kupon 5
Kupon 6

A co wy myślicie o InternetowyKantor.pl i czy kiedykolwiek z niego korzystaliście?
Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk