Dlatego jeżeli stosujesz AT na co dzień ten post może się
wydać dla Ciebie banalny.
Analiza techniczna jest to próba odgadnięcia cen akcji przy
pomocy tego co już było czyli historii. AT zakłada że ceny akcji zmieniają się według schematów. Ma
to swoje częściowe uzasadnienie w psychologi behawioralnej i tym że inwestorzy z
reguły reagują bardzo podobnie na określone sytuację.
Kolejnym założeniem analizy technicznej jest efektywność
rynku. Przy tym założeniu wszelkie informacje zarówno obecne jak i przyszłe na
temat spółki, sektora i rynku są zawarte w cenie i dlatego nie ma co się tym
przejmować (duża część osób stosujących AT zna tylko tikery spółki - 3 literowy
skrót nie znając nawet pełnej nazwy spółki, a co dopiero czym się ona zajmuje)
Ostatnim założeniem jest że ceny poruszają się w określonych
przedziałach - trendach i będą się w tym trendzie poruszać dopóki się on nie
zmieni.
Podstawowym narzędziem AT jest wykres. Wykres cen, czyli
odwzorowanie cen, których zmiana jest naturalnym wynikiem zmagań popytu i
podaży podczas sesji. Cena dynamicznie się zmienia podczas sesji i ma to swoje
odzwierciedlenie w wykresie.
Ogólnie można się spotkać z trzema głównymi rodzajami
wykresu. Te 3 rodzaje wykresy znajdziesz m. in w Stooq.pl, AmiBrokerze i innych programach do AT.
Poniżej przedstawiam 3 najpopularniejsze rodzaje wykresów (obejmują one dokładnie ten sam okres i przedstawiają tę samą spółkę).
wykres liniowy
Obecnie wykres ten nie jest często stosowany ze względu na wykres świecowy, który prezentuje dokładnie te same dane, ale w bardziej przejrzystej formie:

Poniżej przedstawiam 3 najpopularniejsze rodzaje wykresów (obejmują one dokładnie ten sam okres i przedstawiają tę samą spółkę).
wykres liniowy
Jest to najprostszy rodzaj wykresu. Przedstawia on ceny najczęściej zamknięcia (w przypadku interwałów, dziennych, tygodniowych itd.) Lub cenę ostatniej transakcji z danego okresu (w przypadku interwałów 15 minutowych, godzinnych itd.). Mimo iż jest on najprostszy stosuje się go często do określania trendu jaki panuje na danej spółce, indeksie itd, oraz do rysowania formacji.
wykres słupkowy
ten wykres niesie już więcej danych:
- cenę maksymalną
- cenę minimalną
- cenę otwarcia
- cenę zamknięcia
Obecnie wykres ten nie jest często stosowany ze względu na wykres świecowy, który prezentuje dokładnie te same dane, ale w bardziej przejrzystej formie:
Na tym wykresie możemy odczytać te same dane co na wykresie słupkowym, jednakże już po pierwszym spojrzeniu widzimy czy cena spadła czy wzrosła. Jest to bardzo ułatwione ze względu na występowanie dwóch różnych korpusów świec - z czarnym i białym korpusem.
Czarny korpus jest rysowany wtedy, kiedy cena zamknięcia jest niższa niż cena otwarcia - czyli kiedy cena spadła, a biały kiedy cena otwarcia jest niższa niż cena zamknięcia - czyli cena wzrosła. To właśnie wykres świecowy jest stosowany najczęściej przez AT, ponieważ nie tylko pokazuje on zakresy cen, ale również siłę rynku i jego zmienność. To właśnie na tym wykresie prezentowane są formacje AT stosowane w DT i krótkich interwałach - młoty, gołębie i inne kruki.
Kolejną rzeczą są wspomniane wcześniej interwały.
Interwał określa jak skala jest użyta na osi x (czasu). Używane w AT interwały są od ticku (czyli każdej pojedynczej zmiany ceny - na Forxie), po 5-minutowe (np. kontrakty), kilkugodzinne (np 1h, 4h) po dzienne, tygodniowe itd. Skala zależy od tego jaki trend chcemy łapać i jak długo zamierzamy inwestować. Jeżeli inwestujemy na rynku New Connect, gdzie płynność jest bardzo niska, to niskie interwały będą stanowić tylko szum, a o jakimkolwiek trendzie będzie się dało powiedzieć patrząc dopiero na interwał dzienny.
Ostatnią sprawą jest skala wykresu.
Do dyspozycji mamy 2 skale:
- liniowa (arytmetyczna), gdzie wszystkie odległości pomiędzy cenami są takie same i np. ruch o 20 złotych z poziomu 20 -> 40 zł (wzrost o 100%) będzie wyglądał tak samo jak z poziomu 80 -> 100 zł (wzrost o 25%).
- skala logarytmiczna pokazuje ruchy cenowe w procentach. De facto wykresy przy zastosowaniu skali logarytmicznej dla cen są tylko pół-logarytmiczne ponieważ czas jest z reguły podawany w skali arytmetycznej.
O ile w przypadku krótkich okresów wykres liniowy i logarytmiczny będą wyglądać podobnie o tyle w dłuższych okresach, bądź okresach gwałtownych zmian cen wykresy te będą się różnić (między innymi poziomem nachylenia)
Poniżej prezentuje wykres KGHM za ostatnie 3 lata w skali arytmetycznej i logarytmicznej:

Mam nadzieję że ten post zaznajomi Cię z podstawowym narzędziem analizy technicznej jakim jest wykres.
Proszę napisać również w komentarzach czy powinienem zajmować się takimi podstawami czy przejść od razu do formacji i co one oznaczają?
Zachęcam również do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej nowego wyglądu bloga. Jeżeli Ci się blog po zmianie nie podoba napisz co jest złe, a postaram się poprawić to co będę w stanie i co będzie możliwe do poprawienia.