-

sobota, 5 czerwca 2010

Podstawy analizy technicznej - wykres

Tym artykułem rozpoczynam cykl poświęcony analizie technicznej. Zacznę od spraw podstawowych i wraz z kolejnymi odcinkami będę zgłębiał coraz bardziej skomplikowane aspekty tej analizy.

Dlatego jeżeli stosujesz AT na co dzień ten post może się wydać dla Ciebie banalny.

Analiza techniczna jest to próba odgadnięcia cen akcji przy pomocy tego co już było czyli historii. AT zakłada że  ceny akcji zmieniają się według schematów. Ma to swoje częściowe uzasadnienie w psychologi behawioralnej i tym że inwestorzy z reguły reagują bardzo podobnie na określone sytuację.

Kolejnym założeniem analizy technicznej jest efektywność rynku. Przy tym założeniu wszelkie informacje zarówno obecne jak i przyszłe na temat spółki, sektora i rynku są zawarte w cenie i dlatego nie ma co się tym przejmować (duża część osób stosujących AT zna tylko tikery spółki - 3 literowy skrót nie znając nawet pełnej nazwy spółki, a co dopiero czym się ona zajmuje)
Ostatnim założeniem jest że ceny poruszają się w określonych przedziałach - trendach i będą się w tym trendzie poruszać dopóki się on nie zmieni.

Podstawowym narzędziem AT jest wykres. Wykres cen, czyli odwzorowanie cen, których zmiana jest naturalnym wynikiem zmagań popytu i podaży podczas sesji. Cena dynamicznie się zmienia podczas sesji i ma to swoje odzwierciedlenie w wykresie.

Ogólnie można się spotkać z trzema głównymi rodzajami wykresu. Te 3 rodzaje wykresy znajdziesz m. in w Stooq.pl, AmiBrokerze i innych programach do AT.

Poniżej przedstawiam 3 najpopularniejsze rodzaje wykresów (obejmują one dokładnie ten sam okres i przedstawiają tę samą spółkę).
wykres liniowy

Jest to najprostszy rodzaj wykresu. Przedstawia on ceny najczęściej zamknięcia (w przypadku interwałów, dziennych, tygodniowych itd.)  Lub cenę ostatniej transakcji z danego okresu (w przypadku interwałów 15 minutowych, godzinnych itd.). Mimo iż jest on najprostszy stosuje się go często do określania trendu jaki panuje na danej spółce, indeksie itd, oraz do rysowania formacji.

wykres słupkowy
ten wykres niesie już więcej danych:
- cenę maksymalną
- cenę minimalną 
- cenę otwarcia
- cenę zamknięcia

Obecnie wykres ten nie jest często stosowany ze względu na wykres świecowy, który prezentuje dokładnie te same dane, ale w bardziej przejrzystej formie:












Na tym wykresie możemy odczytać te same dane co na wykresie słupkowym, jednakże już po pierwszym spojrzeniu widzimy czy cena spadła czy wzrosła. Jest to bardzo ułatwione ze względu na występowanie dwóch różnych korpusów świec - z czarnym i białym korpusem.

Czarny korpus jest rysowany wtedy, kiedy cena zamknięcia jest niższa niż cena otwarcia - czyli kiedy cena spadła, a biały kiedy cena otwarcia jest niższa niż cena zamknięcia - czyli cena wzrosła. To właśnie wykres świecowy jest stosowany najczęściej przez AT, ponieważ nie tylko pokazuje on zakresy cen, ale również siłę rynku i jego zmienność. To właśnie na tym wykresie prezentowane są formacje AT stosowane w DT i krótkich interwałach - młoty, gołębie i inne kruki.

Kolejną rzeczą są wspomniane wcześniej interwały.
Interwał określa jak skala jest użyta na osi x (czasu). Używane w AT interwały są od ticku (czyli każdej pojedynczej zmiany ceny - na Forxie), po 5-minutowe (np. kontrakty), kilkugodzinne (np 1h, 4h) po dzienne, tygodniowe itd. Skala zależy od tego jaki trend chcemy łapać i jak długo zamierzamy inwestować. Jeżeli inwestujemy na rynku New Connect, gdzie płynność jest bardzo niska, to niskie interwały będą stanowić tylko szum, a o jakimkolwiek trendzie będzie się dało powiedzieć patrząc dopiero na interwał dzienny.

Ostatnią sprawą jest skala wykresu.
Do dyspozycji mamy 2 skale:
- liniowa (arytmetyczna), gdzie wszystkie odległości pomiędzy cenami są takie same i np. ruch o 20 złotych z poziomu 20 -> 40 zł (wzrost o 100%) będzie wyglądał tak samo jak z poziomu 80 -> 100 zł (wzrost o 25%).
- skala logarytmiczna pokazuje ruchy cenowe w procentach. De facto wykresy przy zastosowaniu skali logarytmicznej dla cen są tylko pół-logarytmiczne ponieważ czas jest z reguły podawany w skali arytmetycznej.

O ile w przypadku krótkich okresów wykres liniowy i logarytmiczny będą wyglądać podobnie o tyle w dłuższych okresach, bądź okresach gwałtownych zmian cen wykresy te będą się różnić (między innymi poziomem nachylenia)

Poniżej prezentuje wykres KGHM za ostatnie 3 lata w skali arytmetycznej i logarytmicznej:
 

Mam nadzieję że ten post zaznajomi Cię z podstawowym narzędziem analizy technicznej jakim jest wykres. 
Proszę napisać również w komentarzach czy powinienem zajmować się takimi podstawami czy przejść od razu do formacji  i co one oznaczają?

Zachęcam również do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej nowego wyglądu bloga. Jeżeli Ci się blog po zmianie nie podoba napisz co jest złe, a postaram się poprawić to co będę w stanie i co będzie możliwe do poprawienia.


20 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Osobiście wolałbym jeszcze zaznajomić się z podstawami.

A jeśli chodzi o wygląd to niespecjalnie... Polecane artykuły (pokaz slajdów) odwracają uwagę podczas czytania, w ogóle pozostałbym przy tradycyjnym układzie (menu po prawej, treść po lewej)... Chyba zostanę przy czytaniu w czytniku RSS ;)

Marek pisze...

@anonimowy
zmniejszyłem szybkość przesuwania się slajdów, powinno już mniej rozpraszać. Co do zmiany położenia treści to najprawdopodobniej jest to kwestia przyzwyczajenia. Ale pożyjemy zobaczymy.

Arek pisze...

A mi przychodzi na RSS za każdym razem kilka Twoich starszych wpisów co jest wielce irytujące, postaraj się to poprawić bo stracisz wielu stałych czytelników.

Anonimowy pisze...

W czwartym akapicie jest błąd. :)

Marek pisze...

już poprawione

Plissken pisze...

Witam,

kilka dni temu skonczylem czytac Analize Techniczna Rynkow Finansowych John J. Murphy`ego. Polecam kazdemu, kto chce rozpoznac temat AT. Do pozycji bede na pewno wracal po wielokroc. Co prawda cegla objetosciowo, ale przystepna i prosta.

A co do layout`u to nie podoba mi sie. Malo czytelny, zestawienie kolorow nie lezy, trzeba scrollowac w dol za szybko (czyli za malo info wyswietla sie na glownym ekranie). To sa moje odczucia po zmianie.

Plissken pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=WPWGFtDy4Kk&playnext_from=TL&videos=wmh5bFM5BsA&feature=sub

IMHO bardzo trzezwy i trafny komentarz o AT.

pozdrawiam,

Plissken

Humanista na giełdzie pisze...

Marku, nie wiem, jak planujesz rozegrać ten cykl, natomiast rozpoczynanie wszystkiego od początku wydaje mi się nieco pozbawione sensu.

Tego typu rzeczy są dostępne praktycznie wszędzie, więc jedynym uzasadnieniem może być jakieś szczególne zagłębienie się w materię lub też opatrzenie teorii własnymi komentarzami i wskazówkami wynikającymi z praktycznego zastosowania.

I jeśli możesz, opisz co zamierzasz umieścić w dalszej części cyklu, gdyż chcąc podchodzić od początku to wychodzi z 10 postów na zagadnienia wstępne, jakieś 20-40 na formacje, w zależności od szczegółowości podejścia, później dobre 20-30 na oscylatory. A przecież to tylko ułamek, są jeszcze o wiele bardziej złożone zagadnienia. Chcąc pisać w ten sposób rozpoczynasz cykl, który może potrwać ponad rok.

Zatem ponawiam prośbę o bardziej szczegółowy opis koncepcji cyklu :)

Humanista na giełdzie pisze...

@Marcin

Widzę, że subujemy te same kanały :)

Niemniej Airelon miał kilka bardzo dobrych nagrać w przeszłości, teraz troszeczkę przestaje mi pasować. Niemniej warto sięgnąć do jego nagrań.

Marek pisze...

@topola
sam pamiętam jak zaczynałem przygodę z giełdą to miałem problemy typu: ale o co chodzi z tym wykresem, jakie trzy czarne kruki itd.?

Będę raczej patrzył na siebie w przeszłości i na podstawie tego co szukałem będę konstruował wpisy.

A to że wszystko można znaleźć? Ameryki nie odkrywam, nowych formacji tworzyć nie będę. Ale przy tak postawionym pytaniu mogę również nic nie pisać bo wszystko można znaleźć.

Marek pisze...

@arek
problemy z rss mam nadzieję się skończyły. Cześć była spowodowana moją głupotą, cześć przenosinami bloga na nowy szablon.

Plissken pisze...

@Topola

Ja Dan Shy`a bardzo lubie i regularnie go slucham/ogladam. Zagladam na jego stronke, sciagam podcasty i przegladam pokazne archiwum. Bardzo go cenie za zdroworozsadkowe podejscie i mowienie, jaka jest prawdziwa rzeczywistosc tradera/inwestora. Super sa jego serie tematyczne, polecam.

Dlaczego Ci teraz nie pasuje? Merytorycznie, czy moze inny powod, jesli moge spytac?

I jeszcze jedna sprawa, przypuszczam, ze znasz Davian Letter http://www.davianletter.com/ Dan jest tam jednym z autorow. Zastanawiam sie nad subskrypcja, masz jakies opinie wyrobione na temat tego newslettera?

pozdrawiam,

Plissken

Humanista na giełdzie pisze...

@Marcin

W sumie nie ma jakiegoś konkretnego powodu. Subuję wiele stron, czytam wiele blogów, Dan jest jednym z autorów. Gada do rzeczy, to fakt, niemniej sądzę, że czasem zbytnio odbija od tematu i wchodzi w gadanie.

Może te kilkukrotne wejścia w ciągu dnia i opisywanie wszystkiego po tiku.

Przez jakiś czas pooglądam go ze szczególną uwagą, może umyka mi gdzieś ta jego nutka geniuszu :)

Davian Letter nie znam, pierwsze słyszę, ale zbadam sprawę :)

Anonimowy pisze...

świetnie :) czekam na kolejne takie wpisy :)

Anonimowy pisze...

Świetny pomysł z tą AT, myślę, że jeśli będzie od podstaw to wiele osób będzie czytało, ja znam dobrze analizę fundamentalną a AT -miałam sie własnie zainteresować. Nowy wygląd bloga mi się podoba, chociaż wolę menu po prawej stronie, czarne tło powoduje, że lepiej sie czyta. Czekam na następny odcinek i uważam, że pomysł jest świetny .

Domowybank pisze...

Podoba mi sie pomysl na ten cykl i ze zaczynasz od podstaw AT, kto zna zagadnienie, moze sobie powtorzyc, kto nie zna na pewno czegos sie nauczy.
Dobrze by bylo znac plan cyklu, zeby kazdy mogl zorientowac sie, kiedy mniej-wiecej bedzie cos na interesujacy go/ja temat.

Jesli chodzi o nowy wyglad bloga - to ja wole miec tekst glowny po lewe stronie (ale to jest pewnie tylko kwestia przyzwyczajenia). Nie wiem, czy tekst glowny powinien zajmowac tylko polowe ekranu, moze jednak powinno sie dla niego zaerezerwoac wiecej miejsca, np. 2/3 dla tekstu, 1/3 dla pozostalych spraw. Prosba o dotacje jest na samiutenkim koncu, obawiam sie, ze przez to znacznie zmniejszasz szanse na jej otrzymanie - malo kto przewija ekran tak nisko.
Wylapalem dwa bugi - okno w prawym, gornym rogu nie moze wyswietlic strony WWW, tekst zastrzezenia jest napisany czarna czcionka, na czarnym tle.

Marek pisze...

@domowy
nie chcę podawać dokładnego planu, bo w przeciwieństwie do innych blogerów bloga tworzę adhoc i nie wiem kiedy powstanie nowy wpis. Wszystko przez nienormowany czas pracy (ah to życie naukowca). Ale mogę podać plan na najbliższy czas
- programy do robienia wykresów
- pojęcie trendu
- wsparcia i opory oraz ich znaczenie
- sygnały zmiany trendy (podstawowe) - czyli kiedy tren się zmienił, a nie kiedy może się zmienić
- flagi, chorągiewki, trójkąty
- średnie ruchome
- oscylatory
- inne wskaźniki dostępne w AT

I to byłby ogólnie koniec części podstawowej.

Humanista na giełdzie pisze...

Noo... możesz liczyć, że będę częstym komentatorem pod wpisami o AT :)

Oczywiście konstruktywnie.

dhariush pisze...

Pomysł na cykl o AT uważam za trafiony. Jak ktoś jest obeznany w temacie, to być może się nudzić. Jest jednak wiele osób, które nie wiedzą nic lub bardzo mało o AT i na pewno dużo skorzystają. Prawdą jest, że na temat analizy technicznej jest sporo w sieci, ale jak przyglądam się uważnie, to w wielu wypadkach panuje duża dowolność, a o interpretacji już nie wspomnę. Dobry kurs się przyda. Powodzenia!
P.S.
Nowy wygląd bloga nie specjalnie przypadł mi do gustu, ale to oczywiście moje subiektywne zdanie.

Anonimowy pisze...

im wiecej dla amatorow rynku tym lepiej. Eksperci znajda sobie wszytko czego potrzebuja

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk