Ostatni tydzień przyniósł wiele zaskakujących wydarzeń.
Najważniejszym z nich było otwarcie nowej marki handlowej BGŻ, czyli BGŻOptima. Powiem szczerze, że jakoś ominąłem zapowiedzi otwarcia tego nowego banku, pomimo iż informację na temat tego ruchu, były podawane już podczas IPO.
Debiut był i to nie byle jaki. Lokata na 6,48% z kapitalizacją dzienną i gwarancją oprocentowania do końca kwietnia. Minusem jest ograniczenie liczby lokat do 8-mu. Tabela opłat to same zera, aczkolwiek nie ma tam żadnych specjalnych usług. Ot opłata za prowadzenie rachunku, przelewy wychodzące. Żadnych kart, kredytów itd. Konto samo w sobie jest okej, aczkolwiek nie sadzę by dla kogoś stało się ono głównym kontem. Oprocentowanie 4,6% w skali roku jest jedną z lepszych ofert na rynku. Można się przyczepić do kapitalizacji miesięcznej, co jednak w obliczu nadchodzących zmian nie będzie aż tak wielką wadą.
Z ciekawostek dotyczących konta jest sposób jego zakładania. Nie jest on całkiem nowatorski, bo podobny sposób funkcjonuje on w Alior Banku, ale jest naprawdę przydatny. Mianowicie aby założyć konto nie trzeba wcale biegać do banku, umawiać się z kurierem itd. Wysyłamy tylko przelew z naszego konta z danymi takimi samymi jak w wniosku, bank weryfikuje dane i jeżeli wszystko jest okej, to mamy podpisaną umowę. Potem czekamy tylko na Digipassa (rodzaj kalkulatorka, który służy do autoryzacji dostępu do konta). Aha, zapomniałbym dodać, że są tam jeszcze fundusze inwestycyjne, ale ich oferty nie analizowałem zbyt szczegółowo. Mimo wszystko SFI w mBanku jest bardziej bogate.
Sam osobiście już zostałem klientem banku, założyłem lokaty i czekam teraz na Digipassa. Wniosek w czwartek wieczorem, przelew w piątek, tegoż samego dnia potwierdzenie otrzymania przelewu, a w sobotę informacja o aktywacji konta i informacja o wysłaniu na Digipassa. Teraz wszystko w rękach Poczty-Polskiej.
W środę rozpoczyna działalność BGŻOptima, a w czwartek Alior Bank wypuszcza informacje o swoim nowym projekcie - Alior Sync - czyli banku nowej generacji lub jak to określa bank - Wirtualny Bank XXI wieku.
Czym jest Alior Sync?
Ciężko na obecnym etapie powiedzieć. Alior planuje w ciągu 4 lat pozyskać 3 mld depozytów i milion klientów - matematyka nie zachwyca raptem 3 000 złotych na klienta. Podstawą banku ma być wykorzystanie nowoczesnych technologii - udostępniając w pełni wirtualny oddział, z szerokim wykorzystaniem wirtualizacji i 3D, rozmów video i video chatów. Mają się tam znajdować nie tylko produkty bankowe, a idące w tym samym zdaniu portale społecznościowe i urządzenia mobilne sugerują mikropłatności (być może za aplikację w iTunes czy Android store, bądź inną kapustę na farmie na Facie)
W sumie pomysł mikropłatności nie jest głupi, ale pytanie jak to będzie zorganizowane. Dotychczas nie można kupić niczego na iPhona czy androida jeżeli nie mamy karty kredytowej. Jeszcze 5 lat temu dostanie KK nie było problemem nawet dla nie zarabiającego studenta. Dziś nie jest to tak łatwe i bank może wypełnić lukę (zarabiając na walutach). Zobaczymy jak się będzie rozwijał projekt. Plany ambitne i trzeba będzie zaoferować dobrą ofertę depozytową by ściągnąć klientów z pieniędzmi.
Trzecim najmniej przyjemnym wydarzeniem jest oficjalna zapowiedź mBanku o blokadzie mTransferu z KK dla usługi BlueCash. Blokada planowana jest na ostatni dzień listopada, więc jest to ostatni moment by wykonać przelewy/zrolować zadłużenie. Dodatkowo w komentarzach zaczęły się pojawiać głosy że to wszystko przez blogerów którzy ujawnili tą sekretną informację i że mamy siedzieć cicho. I że jak znajdziemy nowy sposób to mamy siedzieć cicho itd. Głosy takie uważam za niepoważne.
Obecnie mam jeszcze jedną metodę na wypłatę gotówki z KK. Chodzi o system Allegro, ale nie o zawyżanie kosztów wysyłki. Opcja jest trochę karkołomna, raczej nie nadaje się na comiesięczne stosowanie, aczkolwiek może działać z każdą kartą kredytową (przynajmniej w teorii). Jak z tym będzie zobaczymy..
Jeszcze było expose premiera skupione na gospodarce, ale to zbyt szeroki temat i zasługuje na osobną notkę.
Ciekaw jestem co nasz czeka w nadchodzącym tygodniu.
Ranking lokat - kwiecień 2025
10 godzin temu