W portfelu pojawiła się inwestycja w ramach pożyczek społecznościowych.
Kiedyś już pisałem o nich: Pożyczki społecznościowe
Ogólnie były wtedy raczej negatywnie do nich nastawiony po tym jak nagle większość pożyczek była niespłacana.
Mimo wszystko wyszedłem na plus. Od tego czasu wyrobiłem sobie zasady, których trzymam się przy udzielaniu pożyczek.
Inwestuję na serwisie kokos.pl. Myślałem o inwestowaniu na smavie, ale zrezygnowałem. Głównym powodem było znaczne polepszenie poziomu bezpieczeństwa na Kokos.pl. Finansowo całkowicie odpuściłem mimo iż zarobki mogą być znacznie wyższe to jednak poziom bezpieczeństwa a raczej jego brak jest całkowicie nieakceptowalny.
Aby zacząć inwestować w Kokosie wiele nie trzeba. Wystarczy się zarejestrować i opłacić weryfikację konta - koszt 5zł. Jak to zrobimy możemy zacząć od razu inwestować. Oferowane jet obecnie maksymalne oprocentowanie 20% w skali roku. Efektywne może być większe reinwestując otrzymane raty w następne pożyczki.
Obecnie jest prawie 200 aukcji w które można zainwestować. Całkiem sporo. Jak wybrać te aukcje w których możemy liczyć na zwrot zainwestowanych środków i zarobek?
Ja preferuję osoby, którym już raz pożyczyłem pieniądze i w całości oddały bez żadnych opóźnień. Ale co jeżeli inwestujemy po raz pierwszy?
Po pierwsze na początek inwestuj małe kwoty - maksymalnie 50 złotych na aukcję. Dzięki temu nawet jak jakiś pożyczkobiorca okaże się nie wypłacalny nie tracimy majątku. Ja na fali entuzjazmu z pierwszych spłaconych pożyczek pożyczyłem więcej niż normalnie i jak na złość ta osoba po kilku ratach przestałą spłacać.
Po tym jak kokos wprowadził kilka dodatkowych weryfikacji zwiększyła się możliwość sprawdzenia pożyczkobiorcy.
- pożyczaj tylko osobom, które mają zweryfikowany dowód osobisty i adres. Bez tego nawet nie myśl o pożyczaniu.
- pożyczaj raczej osobom które mają co najmniej 4 gwiazdki - osoby te spłaciły już kilka pożyczek przez co pokazały że są raczej wiarygodne. Oczywiście nie jest to gwarancją spłaty.
- dobrze jak osoba posiada weryfikację pracodawcy, jednak nie jest to gwarancja. Są osoby, które nie spłacają rat pomimo weryfikacji pracodawcy.
- sprawdź czy rata na najbliższy miesiąc wraz z nową ratą nie przekracza 1000-1500 złotych. Oczywiście wysokość raty musimy dostosować do zarobków deklarowanych przez osobę. Jeżeli ktoś zarabia 1500 złotych to to raczej nie będzie w stanie spłacał raty 1500 złotych miesięcznie, nawet z 1000 złotych może być duży problem.
- na początek pożyczaj na krótki okres 3-9 miesięcy najlepiej.
- nie pożyczaj osobom które zaciągają pożyczki co chwilę. Typu spłacają jedną pożyczkę i biorą drugą natychmiast, wykorzystują maksymalnie przyznany limit. Oznacza to że pożyczka jest im niezbędna do regulowania bieżących płatności i tracą płynność finansową.
- pożyczaj tylko osobom, które nie zlekceważyły opisu aukcji, mają wypełnione szczegółowo i logicznie pola dotyczące na co pożyczka, bieżących dochodów i zobowiązań oraz podali ogólne sumy przychodu i wydatków miesięcznych.
- jeśli masz jakieś wątpliwości poproś pożyczkodawcę by je rozwiał, wysyłając na przykład interesujące Cie skany dokumentów lub o krótką rozmowę telefoniczną
- jeśli mimo wszystko masz jakieś wątpliwości nie pożyczaj. Lepiej zarobić na lokacie 7% niż stracić cały wkład zainwestowany w nieuczciwego pożyczkodawcę.
Co do kwestii technicznych dobre aukcje, na których są sprawdzeni pożyczkobiorcy znikają bardzo szybko, dlatego warto mieć konto w banku które gwarantuje szybką wpłatę.
Szybkie wpłaty na kokos.pl są już dostępne w prawie każdym banku w naszym kraju.
2025 Financial Goals
3 godziny temu
10 komentarzy:
Na pożyczkach społecznościowych gwarancję zarobków ma w zasadzie tylko platforma pośrednicząca. Każdy pożyczkodawca natomiast ryzykuje IMHO niewspółmiernie do potencjalnych zysków. Dobrze, że już za niedługo pojawią się ETF'y...
Gwarancji zarobków nie ma. Podobnie nie będziesz miał gwarancji zarobków na ETF. Ale przynajmniej możesz liczyć na wysoki zysk, który rekompensuje ryzyko.
"pożyczaj raczej osobom które mają co najmniej 4 gwiazdki" - bzdura, wie90 procent 4-gwiazdkowcow to osoby, ktore pozyczki zaciagaja co chwile.
Dobry artykuł dla początkujących na kokos.pl.
Social lending to ryzykowna inwestycja, ale nie ma zarobku bez ryzyka. Kto chce pewny zysk, to pozostaje mu lokata w banku.
Również zastanawiam się czy nie zainwestować w SL. Kwestią jest tylko wybranie serwisu. Przymierzam się do smavy, kilka osób odradziło mi kokos.pl z racji nie otrzymania spłat. Jak tylko mój blog zacznie funkcjonować postaram się zebrać informacje na temat SL. Pozdrawiam Hollow
polecam kokosa, inwestuje tam już ponad rok,udzieliłem ok.800pożyczek i cały czas jestem na plusie
@Hollow - na Smavie jest tylko jeden kłopot, mianowicie strasznie mało pożyczkobiorców w porównaniu do Kokosa. Mam nadzieję, że jednak zacznie ich przybywać :)
"nie pożyczaj osobą" chyba osobom - bo tak to się odmienia :)
@anonimowy
dzięki, już poprawione.
Na kokosie jestem inwestorem od ponad roku, mimo kilku (4)nietrafnych inwestycji udało się zarobić dużo więcej niż na lokacie...
ostatnio mniej inwestuje na kokosie bo testuje inny sposób akumulacji gotówki.
Kokosa bardzo polecam,nawet zastanawiam się czy nie sprawdzić jak kokosa od strony PB :)
pozdrawiam!
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.