-

środa, 9 grudnia 2009

Złoto dla biedaków, czyli analiza techniczna srebra.

Srebro o symbolu chemicznym Ag jest metalem szlachetnym używanym przez wiele lat jako środek płatniczy na równi ze złotem. Podobnie jak złoto jego ilość jest ograniczona, jednakże występuje znacznie w większych ilościach przez co jego wartość jest niższa niż złota. Jednocześnie umożliwia to nabywanie i posiadanie srebra przez niezbyt zamożnych ludzi, stąd nazwa złoto dla biedaków.

Sam postanowiłem zabezpieczyć wartość swojego portfela kupując 10 uncji srebra fizycznie w postaci sztabki. Srebro podobnie jak złoto stanowi zabezpieczenie naszego majątku w przypadku upadku pieniędzy bez pokrycia jakim obecnie jest pieniądz papierowy emitowany przez kraje na świecie.

A jaka czeka nas przyszłość srebra według analizy technicznej?

Zaczniemy od ceny srebra wyrażanej w dolarach
Srebro od prawie roku znajduje się w trendzie wzrostowym. Ostatnio zaczęła się korekta na srebrze jak i złocie, jednakże przebicie poziomu 16$ za uncję będzie oznaczać zmianę trendu. W takim przypadku cena może dojść do poziomu 14$, które stanowi 50% obecnych wzrostów. Czy tak będzie się przekonamy.
Obecna sytuacja w mediach wieszczy panikę na metalach i surowcach co najprawdopodobniej oznacz że trend wzrostowy zostanie zachowany.

Co do sytuacji srebra wyrażanego w złotówkach sytuacja wygląda troszeczkę inaczej. Wszystko przez to że na cenę srebra wpływa również kurs dolara. Obecnie umacniający się kurs dolara oznacza znaczne osłabienie spadków srebra. Ile ta konfiguracja będzie trwać, nie wiadomo.

W srebrze wyrażanym w złotówkach srebro znajduje się obecnie w długoterminowym trendzie wzrostowym. Wątpię by przebicie linii trendu wzrostowego su nas spowodowało panikę na rynku srebra na świecie, bo przecież od tego zależy cena srebra u nas. Jednakże widać wyraźnie że cena srebra będzie rosła również w złotówkach.

Podsumowując jeżeli kto handluje srebrem w celach spekulacyjnych, krótkoterminowo to teraz należy zamknąć długie pozycję i otworzyć krótkie. A jeżeli ktoś kupuje srebro w celu zabezpieczenia wartości portfela to niech chwilkę poczeka i za kilka, kilkanaście dni kupi srebro taniej. Takie jest moje zdanie.

Ja kupiłem srebro przed ogólną paniką na rynku surowców, jednakże traktuje je jako długoterminowo i nie mam zamiaru ię jego pozbywać.

Aha kupując srebro fizyczne jako surowiec należy kupować sztabki, bądź monety bulionowe a nie monety kolekcjonerskie. W przypadku monet kolekcjonerskich cena ich nie zależy tylko od wartości srebra w samej monecie, a bardziej od jej wizerunku i popytu na rynku. W przypadku monet bulionowych problem ten nie jest aż tak wielki, ponieważ cena zależy w nich od ceny srebra, powiększona o koszt bicia i marżę dilerską.

6 komentarzy:

SmallCap pisze...

Gdzie kupujesz i gdzie będziesz sprzedawał srebro? Allegro czy jakiś inny obszar zbytu?

Marek pisze...

Te 10 uncji kupiłem na Świstaku od Doxy - cena 78 zł za uncję z dostawą. Poluję również na ebayu na monety bulionowe z certyfikatem - na przykład Silver Eagle.
W internetowych sklepach numizmatycznych cena uncji nie schodzi poniżej 100zł za uncję nawet w przypadku dużych ilości. Trzeba polować na indywidualne sztuki i kalkulować cenę z kosztami wysyłki.

INEED$ pisze...

Dzięki wielkie za analizę :) Dużo mi pomogła, teraz tak stwierdzam że może by kupić jeszcze z 5 sztuk. Teraz już zbliżamy się do zamknięcia i w górę idzie wykres :) Posiadasz też certyfikaty na srebro?

Marek pisze...

Przypominam o zastrzeżeniu na dole strony, że to są moje osobiste przemyślenia i nie są żadną rekomendacją.

Zakupiłem tylko złoto fizyczne. Obecnie kasę mam w kontraktach terminowych na WIG20 o czym niedługo skubnę notkę. Ale wierzę że w przyszłym roku możemy się spodziewać nowych rekordów na srebrze i złocie w USD szczególnie jeśli ruszy nowy program pomocowy w USA

gość codzienny pisze...

Słusznie postąpiłeś. Monety są warte tyle co metal w nich zawarty. To że niektóre monety tzw kolekcjonerskie, idące w niewielkich nakładach mają wyższą "cenę" wynika tylko z chęci ich posiadania przez wąską grupę "zbieraczy". Jeśli kiedykolwiek przyszłoby posłużyć się srebrną czy złotą monetą w sytuacji podbramkowej każda będzie warta tyle samo podług masy a nie urojonego nominału czy obrazka na niej wybitego. Oby nie było nigdy takiej konieczności.

Radek pisze...

Zgadam sie. Sam kupuje od jakiegoś czasu monety bulionowe, bo za bardzo nie chce mi sie bawić w rozpoznawanie symboli numizmatynych.

Chce tylko napisać jedno. To nieprawda, że złota jest mniej niż srebra. To funkcjonujące przekonanie nie ma nie współnego z geologicznymi faktami. Srebra jest nawet troszeczkę mniej niż złota, a zapotrzebowanie kilkukrotnie wyższe, zwłaszcza że Ag jest niezbędny do wielu procesów chemicznych i technologicznych. Analiza fundamentalna daje Srebru dużo wyższe ceny od złota. A dlaczego jest inaczej? Cóż złoto jest ładniejsze i głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Pozdrawiam!

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk