Wyniki ankiety są następujące:
Czy warto za tym inwestować poprzez fundusze inwestycyjne, a jeśli tak to jaki jest najlepszy sposób inwestowania poprzez TFI?
Fundusz inwestycyjny obraca pieniędzmi klientów i inwestuje je zgodnie z założeniami jakimi kieruje się dany fundusz - akcje, obligacje, itd. Fundusze działają na zasadzie skali, czyli mogą kupować instrumenty niedostępne dla zwykłego inwestora, bądź kupując je mają znacznie korzystniejsze warunki. Tyle w teorii.
W praktyce wygląda to różnie. Polskie fundusze inwestycyjne nie są najlepsze w swojej klasie. Składa się na to kilka czynników:
- wysokie opłaty na wejściu - jeżeli nie korzystamy z alternatywnych sposobów zakupu funduszy inwestycyjnych i nabywamy fundusze w banku - płacimy do 4% za samo przyniesienie pieniędzy do funduszu. Czyli na starcie tracimy do 4% kapitału.
- wysokie prowizje za zarządzanie - nawet do 5% w skali roku w przypadku funduszy akcyjnych. Niezależnie od tego, czy fundusz zarabia czy traci pobiera sobie 5% rocznie z naszych pieniędzy za to że powierzyliśmy mu pieniądze. Są to jedne z najwyższych opłat w Europie, na zachodzie fundusze pobierają około 1-2% za zarządzanie.
- inwestowanie funduszy w fundusze. Dotyczy to szczególnie funduszy międzynarodowych. Fundusze te jako fundusz polski inwestują w fundusz firmy matki. Oczywiście wyniki takiego funduszu są mniejsze niż funduszu matki, bo polskie TFI pobierze swoją prowizję.
- brak możliwości odliczania strat w przypadku podatku od zysku - tzw."belki". Fundusze polskie automatycznie odprowadzają za Ciebie podatek i mimo iż na funduszu akcyjny straciłeś, a na fundusz obligacji zarobiłeś to zapłacisz pełny podatek od zysku na funduszu obligacji. Na szczęście nie dotyczy to funduszy zagranicznych.
Jakie są zalety inwestowania poprzez fundusze?
- duża liczba możliwości inwestycyjnych - możesz inwestować nie tylko a akcje polskie, ale również brazylijskie, chińskie jak i specjalistyczne fundusze inwestujące w złoto, agrobiznes itd.
- wyniki funduszy odpowiadają wynikom szerokiego rynku. Czy zdarzyło Ci się że kupiłeś akcje i pomimo iż cały rynek szedł do góry Twoje akcje stały w miejscu? Mimo iż fundusze nie pobijają szerokiego rynku to ich wyniki są w miarę zgodne z rynkiem. I jeżeli rynek rośnie to wartość funduszy też rośnie. Niestety działa to również w drugą stronę.
- Z reguły nie potrzebujesz dużych pieniędzy aby inwestować z funduszami - wystarczy 100 zł aby zacząć.
To są wady i zalety funduszy. Czy warto inwestować musisz odpowiedzieć sobie sam. Ja inwestuję w fundusze które inwestują w Azji i Ameryce Południowej. Niestety na razie ze względu na wielkość portfela nie są to fundusze HSBC, tylko DWS, ale jak tylko portfel dojdzie do odpowiedniej wielkości przerzucę się na HSBC lub WIOF.
Jak wybrać fundusz w który chcemy zainwestować:
- zdecydować się czy inwestujemy w fundusz akcyjny, obligacji czy pieniężny. Inwestujący w euro, pln, czy usd. Tutaj trzeba wiedzieć na czym fundusz zarabia. Nie kupujmy fundusz bo ma fajną nazwę itd. Mimo iż inwestowanie w fundusze nie wymaga takiej wiedzy jak inwestowanie w akcje bezpośrednio, to nie zwalnia z wiedzy w ogóle. Inwestowanie w fundusze wymaga wiedzy jako takiej.
- najlepiej sprawdzić historyczne wyniki funduszu i porównać z innymi funduszami. I pomimo iż wyniki historyczne nie gwarantują takich wyników w przyszłości to można porównać jak fundusz sobie radzi na tle konkurencji - wyniki funduszy na stronie mbanku
- skorzystać z rankingów i analiz: polecam raporty analizy online.
- przeczytać prospekt emisyjny. Się założę że 95% ludzi nie czyta prospektów. Mi przeczytanie prospektu zajęło weekend i mimo wszystko nie zrozumiałem wszystkiego. Dopiero zadzwonienie na infolinię pomogło wyjaśnić kilka spraw. O ile można przejrzeć prospekt inwestując kilkaset złotych, to inwestując kilka(kilkadziesiąt) tysięcy złotych przeczytanie całego prospektu jest wymagane, aby później nie było niespodzianek, że nasz fundusz inwestujący w obligacje polskie inwestuje w obligacje rosyjskie i w 1 dzień mamy -30%. Jak twierdzi KNF:
"Jeśli TFI definiuje w prospekcie funduszu i tłumaczy klientom, w co inwestuje, to sprawa jest czysta".
- nie inwestuj w fundusze hybrydowe. Po co masz płacić extra za to że zarządzający decyduje ile masz mieć teraz w obligacjach i akcjach, skoro sam możesz to robić nie płacąc extra 1-2% prowizji za zarządzanie.
Jak najlepiej kupić fundusz(poradnik specjalnie dla lokatora od A do Z)
Kupujmy bez prowizji, za pomocą SFI w mBanku:
Kiedy mamy już założone konto w mBanku, aby zainwestować klikamy inwestycje:
wybieramy w jaki fundusz inwestujemy:
wybieramy fundusz w jaki inwestujemy i klikamy otwórz rejestr (jeżeli mamy otwarty rejestr to klikamy na nazwę funduszu)
wpisujemy kwotę jaką chcemy zainwestować, zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z prospektem emisyjnym i klikamy dalej. Następnie potwierdzamy operację kodem sms i czekamy aż fundusz pojawi się w naszym rejestrze.
Mam nadzieję że ten poradnik pomoże wam przy wyborze funduszu w który zechcecie inwestować.
Na zakończenie życzę wam ponadprzeciętnych zwrotów z inwestycji (oczywiście dodatnich).
4 komentarzy:
Bardzo fajny post szczególnie dla osób nie zorientowanych w temacie, ja właśnie zakupiłem mój pierwszy fundusz zagraniczny HSBC, Dollar Core Plus Bond, ale to raczej gra pod umocnienie dolara.
Opisujes tutaj na przykładzie mBanku. Mi sie nie chce za bardzo zakładac dodatkowego konta. Alior Bank oferuje mi również Fundusze. Orientujesz się może, czy jego oferta jest dobra?
Musiałes podpisywać umowe w mBanku? Ja muszę podpisać w Aliorze :)
Po pierwsze w Aliorze masz znacznie mniejszy wybór funduszy. Fundusz skarba masz również w mBanku. Co do funduszy Aliora ciężko powiedzieć jak się bedą sprawowały bo istnieją od niedawna.
Jedynie ciekawe są fundusz BlackRock, ale one wymagają chyba koło 5000$ na wejście.
Największą wadą Aliora są opłaty za sam zakup funduszy- około 4% za akcyjne. Czyli kupując fundusze za 10 000 złotych inwestowane masz 9600 zł. W mBanku tego nie ma.
Co do mBanku to podczas zakładania konta masz możliwość wnioskowania o SFI i przy podpisaniu tej umowy(razem z umową o konto, bądź osobno) inwestujesz we wszystkie fundusze bez żadnej dodatkowej papierkologi.
Czyli wychodzi na to że trzeba by załozyć jeszcze konto w mBanku :D
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.