-

poniedziałek, 19 października 2009

W co inwestować? Część 3

Czyli czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne?

Dzisiaj kolejny odcinek z cyklu w co inwestować.

Podczas ostatniej hossy pojawiło się mnóstwo reklam zachęcających do inwestowania w fundusze inwestycyjne i podczas roku 2008 żal i płacz że zamiast obiecanych kilkusetprocentowych zysków straty rzędu 50%.

Ostatnio znów fundusze zaczęły pokazywać coraz lepsze wyniki i widać że coraz więcej ludzi wpłaca pieniądze.

I tu nasuwa sie pytanie, czy warto inwestowac w te instrumenty, ktore oferuja wyzsze stopy zwroty, ale niosą tez ze soba ryzyko?



Moim zdaniem w wiekszosci nie, poniewaz to samo mozna uzyskac inwestujac samodzielnie, majac wieksza kontrole nad inwestycja i unikajac drakonskich oplat i prowizji, ktore sa pobierane za tego typu instrumenty finansowe.

Zacznijmy od funduszy inwestycyjnych. Mozna podzielic je na kilka rodzajow, ale dla nas najwazniejszy bedzie podzial na fundusze:
- krajowe ktore inwestuja w polsce
- zagraniczne ktore inwestuja poza granicami Polski
oraz na fundusze
- bezpieczne(rynku pienieznego i obligacji)
- mieszane(zrownowazone i stabilnego wzrostu)
- akcyjne

Zacznijmy od funduszy zwane bezpiecznymi. To że fundusz inwestuje w obligacje nie oznacza to że są to obligacje skarbu państwa, ale również obligacje korporacyjne i bóg wie jeszcze jakie. Kończy się to później stratą jaką fundusz musi odrabiać w kilka miesięcy. A Komisja Nadzoru Finansowego nie widzi w tym nic złego. Takie mamy dziurawe prawo. Dodatkowo jeśli ktoś nie ma wyczucia rynku to inwestowanie w obligacje za pomocą funduszy jest nieopłacalne. A dlaczego?

Wszystko przez prowizję.
Większość ludzi kupuje fundusze w bankach, za pośrednictwem pośredników lub bezpośrednio u TFI. Niewielu kupuje je u bezprowizyjnych pośredników jakim jest Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBanku. O ile prowizje za zarządzanie płaci każdy, to prowizję za nabycie/odkupienie jednostek funduszy płacić nie trzeba. A większość płaci i to jest smutne.



A jaki jest wynik inwestycji w fundusze obligacji po 5 latach w porównaniu z własnoręczną inwestycją w obligacje skarbowe?
Małe wyjaśnienie. Powyższa tabela nie uwzględnia kosztów zakupu jednostek uczestnictwa funduszu, gdyż zakładamy że czytelnik jest świadomy i wie jak uniknąć zbędnych prowizji. Zakładamy że inwestujemy 100zł jednorazowo(albo wielokrotność). Zestawienie to jest całkowicie obiektywne, być może są fundusze obligacji które osiągneły lepsze wyniki, ale wiem że są też gorsze(DWS Papierów dłużnych tylko ~19% w ciągu 5 lat).

Patrząc na to zestawienie jasno widzimy że inwestowanie w fundusze obligacji nie jest wcale bardziej efektywne od własnoręcznego kupowania obligacji, które wcale nie bardziej skomplikowane od kupowania jednostek TFI. Jedynie fundusz Obligacji Długoterminowych osiągnął rezultat zbliżony do obligacji 10-letnich. Ale kupując ten fundusz w banku płacimy 1.5% prowizji za nabycie związku z czym końcowy wynik wynosi tylko 40,81%.

Dodatkowo mamy pewność że nie jesteśmy narażeni na jakieś obligacje rosyjskie bądź inne peruwiańskie.

Przejdźmy teraz do funduszy akcji krajowych.
Wyjaśnienie: wartość inwestycji to tyle ile trzeba było minimalnie wpłacić bądź zapłacić za jedną akcję, jednostkę indeksu. W stopie zwrotu nie uwzględniłem prowizji(za kupno, opłatę za prowadzenie rachunku itd.) natomiast w przypadku akcji uwzględnione są dywidendy. Ranking całkowicie subiektywny.

Jak widzimy fundusze radzą sobie różnie. Z reguły większość z nich nie jest w stanie pobić WIG20, wyjątkiem jest fundusz Arki który radzi sobie znacznie lepiej. mw20 i mw40 są to jednostki na indeks WIG20 i wig40. Kupując je kupujemy jakby indeks. Wartość inwestycji w nie odpowiada z reguły indeksowi. Zwrot z mw40 podczas ostatniej hossy był znacznie wyższy niż mw20 ale trzymamy się inwestycji 5 letniej.

Dodatkowo dorzuciłem 3 spółki. Ich wybór jest całkowicie subiektywny poza tym że KGHM jest z WIG20, Budimex z mWIG40 a MCI z sWIG80. Jak widzimy ich stopy zwrotu są bardzo różne. KGHM przoduje głownie dzięki wypłacanej dywidendzie (wypłata co roku od 2005). Oczywiście spółka którą kupimy może zbankrutować wtedy zwrot z inwestycji jest -100% i pobijamy nawet PKO/CS Akcji:)

Co jest jeszcze ciekawe. Inwestycja w obligacje na 5 lat przyniosły znacznie większy zwrot niż inwestycja na GPW (ewentualnie TFI).

To by było na razie tyle. Następnym razem opiszę lokaty strukturyzowane.






2 komentarzy:

Astakos pisze...

Ostatnio po uczestnictwie w konferencji Kredyt Banku i HSBC przekonałem się do inwestowania w krajach BRIC. Emerging markets wyrobiły w ostatnim czasie normę większą niż kraje rozwijające się przed kryzysem i dalej mają wielki potencjał.

Co do Polski to ciekawy artykuł można znaleźć w ostatnim Akcjonariuszu, autorstwa Jarka Augustynowicza (3 miejsce w konkursie parkietu-zarobił ponad 1000% w nim) dotyczący sposobu stworzenia własnego TFI które wynikiem ma pobić te profesjonalnie zarządzane.
Polecam każdemu kto ma dostęp do tego kwartalnika.

Marek pisze...

Uważam Jarka Augustynowicza za naprawdę mądrego człowieka. Właśnie te jego przemyślenia ma temat TFI i sposobów ich inwestowania były inspiracją dla tego wpisu.

Sam też uważam że BRIC to przyszłość, ale wolałbym kupić osobno fundusz na brazylię, rosję, indie i chiny. Łatwiej wtedy kontrolować ryzyko. Nie wiesz co się może wydarzyć(zamach, katastrofa) i w przypadku funduszu łączonego leci ci wszystko a w osobnych nie.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk