Kolejnym krokiem niezbędnym aby inwestować jest założenie rachunku w domu maklerskim.
Nie będę sugerował konkretnego rachunku, gdyż każdy ma swoje indywidualne upodobania, niektóre cechy są dla niego istotne inne mniej. Zresztą nie znam całej oferty biur maklerskich w Polsce i przez to ciężko proponować jakiś konkretny rachunek.
Co jest ważne przy wyborze biura maklerskiego?
Według mnie naistotniejsze są 3 cechy:
- stabilność systemu
- prowizje i opłaty
- system transakcyjny
Stabilność systemu to dość oczywiste. Ileż to można stracić nerwów, kiedy chcesz sprzedać/kupić akcje a tutaj przepraszamy ale system jest niedostępny. Niektóre domy maklerskie mają nadal problemy i takie sytuacje zdarzają się w miarę często u innych to są przypadki rzadkie.
Prowizje to bardzo istotny składnik, na który większość ludzi nie zwraca uwagi bo mówią ależ to tylko 0.39%. Jednakże dla osób które zaczynają drogę do wolności finansowej wydaje mi się to bardzo istotne. Gdy inwestujemy kwotę 500 zł to wtedy prowizja procentowa nie ma znaczenia natomiast znaczenie ma prowizja minmalna. Należy sprawdzić gdyż tutaj rozpiętość może być znaczna (patrz przypadek ING w poprzednim poście). Dodatkowo należy sprawdzić czy BM oferuje zniżki kiedy jest się członkiem jakiejś oragnizacji(świetny przykład to będąc członkiem SII ma się zniżki w kilku biurach maklerskich: http://www.sii.org.pl/znizki.html)
Poza prowizjami są jeszcze opłaty za prowadzenie rachunku. Tutaj też należy sprawdzić wysokość tych opłat i przeliczyć sobie cena/jakość jaka na interesuje. Ogólnie coraz więcej rachunków maklerskich jest za darmo. Inną ciekawą rzeczą jest(ale to kiedy mamy jakiś większy kapitał) wymagany obrót do uzyskania 5 najlepszych ofert(lub nawet całego arkusza zleceń). Normalnie widzimy tylko 1 najlepszą ofertę po stronie kupna i sprzedaży, natomiast przy większej liczbie ofert znacznie łatwiej jest ustawiać zlecenia kupna.
Ostatnią cechą która gra głowną rolę jest system transakcyjny. Może być to brak systemu jaki posiada emakler(co ma swoją zaletę ponieważ umożliwia oglądanie notowań w czasie rzeczywistym na komputerze który ma zainstalowany javę - na przykład w pracy kiedy nie możemy instalować żadnych programów), lub inne bardzo rozbudowane systemu. Prym tutaj wiodą 2 systemy - SIDOMA oraz NOL. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety. Ja naprzykład korzystam ostantio z NOL 3 w Alior Banku i jest prosty w obsłudze to mam do niego kilka uwag. Na przykład nie wyświetalają się wszystkie komunikaty ze spółek. Muszę się zalogować do SIDOMY i sobie porównać.
Inne cechy na które należy zwrócić przy wyborze DM:
- w jakim banku DM ma konto bankowe. Naprzykład mając rahcunek maklerski w tym samym banku co ROR umożliwia to szybkie przelewanie środków. Czasem czas ma znaczenie ale nie obecnie przelewy w Polsce idą 1 dzień maksymalnie więc nie jest to jakieś znaczne utrudnienie.
- jakość obsługi - chodzi tutaj czy nie ma problemów ze składaniem zleceń przez telefon(na przykład w razie awarii systemu, lub czy obsługa jest kompetenta i potrafii odpowiedzieć na nieco bardziej skomplikowane pytania - typu jak jest obliczany zysk z akcji do podatku czy jest to FIFO czy może inny)
- usługi dodatkowe naprzykład analizy spółek dla klientów BM, czaty z analitykami, szkolenia to ma znaczenie ale nie jest najważniejsze.
Mam nadzieję że ten króciutki poradnik pomoże wybrać Tobie BM z którego będziesz zadowolony. Poniżej link do listy BM w Polsce:
0 komentarzy:
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.