-

Lista lokat i kont bez belki


Aktualizacja 06/06/2011
- zaktualizowano oprocentowanie produktów

Pomysł na listę kont i lokat bez belki powstał aby wypełnić lukę na rynku. Na samym początku 2008 na rynku królowałą Killer lokata Banku pocztowego, która nie miała jakże dzisiaj popularnej kapitalizacji dziennej, jednakże jej krótki termin pozwalał na ominięcie podatku belki.

Później lokaty i konta z kapitalizacją dzienną spowszedniały, nie trzeba było kobinować już więcej z liczeniem kwot optymalnych na emax plusa w mBanku. Dzisiaj jest to praktycznie standart i bank który nie ma produktów bezbelkowych w swojej ofercie wypada z krędu zainteresować świadomych klientów.

Dodatkowo wraz z kapitalizacją codzienną pojawiła się możliwość optymalizacji takich produktów. Więcej o optymalizacji możesz przeczytać w osobnym tekście pt. "Po co ta cała optymalizacja?"

Lokaty czerwiec
* produkt ma dodatkowe wymagania, np: BNP Konto Więcej
^ oferta promocyjna

Wyjaśnienia co do tabeli:
Nazwa banku, nazwa produktu - tego nie muszę chyba tłumaczyć:)
Oprocentowanie - jest to oprocentowanie netto produtku. Ja nie bawię śię w żadne sztuczki marketingowe pisząc, że 6,02=4,85. Przy przemnożeniu oprocentowania przez kwotę i okres czasu powinny nam wyjść takie odsetki jakie dostaniemy.
Kwota minimalna - jest to kwota jaką musimy zdeponować by otowrzyć produkt. 0,00 oznacza, że nie jest wymagana żadna wpłata.
Paczka - jest to kwota zooptymalizowana w pobliżu kwoty minimalnej która da nam wyższe odsetki niż to wychodziłoby z samego oprocentowania. Możliwe jest to dzięki optymalizacji.
Oprocentowanie efektywne - jest to oprocentowanie danego produktu dla kwoty mimalnej. Dzięki optymalizacji jest ono wyższe niż oprocentowanie nominalne.
Maksymalna liczba kont (lokat) - jest to liczba kont/lokat jaką może dana osoba założyć.

Dawniej znajdował się tutaj opis poszczególnych produktów, jednakże nie był on od dawna aktualiwoany i przestał pełnić swoją funkcję. Dlatego zmieniłem formę opisową.

Tabela podzielona jest na 3 działy:
konta oszczędnościowe - rachunki bankowe ze znacznie wyższym oprocentowaniem niż normalne ROR-y. Mogą mieć limit darmowych wypłat w miesiącu. Są dobre do trzymania pieniędzy które potrzebujemy na życie lub na wydatki w ciągu najbliższych dni.
Wadą kont oszczędnościowych jest to, że ich oprocentowanie może się zmienić z dnia na dzień.
lokaty jednodniowe - jest to lokata która trwa jeden dzień. Po tym czasie lokata może zostać odnowiona (np automatycznie). Ogólnie ma ona takie same wady i zalety jak konto oszczędnościowe. Czyli szybki dostęp do pieniędzy bez ryzyka utraty odestek jak i również możliwa zmiana oprocentowania w każdej chwili. Główną różnicą lokaty jednodniowej a kontem oszczędnościowym jest to, że nie możemy normalnie dopłacać do lokaty. Musimy wtedy zamknąć starą lokatę i otowrzyć nową.
lokaty terminowe z kapitalizacją dzienną - jest to produkt w którym pieniądze zamrażamy na określony okres czasu (najczęściej pod groźbą utraty odsetek), jednakże w zamian mamy gwarancję oprocentowania (uwaga na lokaty z oprocentowaniem zmiennym!). Przeznaczony bardziej do trzymania oszczędności niż środków bieżących.

Uważny czytelnik zauważy, że w przypadku NeoBanku optymalizacja nie działa. Szerzej opisane jest to w poście "matematyka w banku, NeoBanku".


Jeżeli są jakieś pytania proszę pytać w komentarzach, lub pisać na maila.
Katalog seo

24 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dotyczy opisu do konta MO Polbanku,
można mieć 6 kont MO jeśli zamówisz wyciąg na maila, sam tak korzystam z ich oferty.
Pozdrawiam, ciekawy blog.

Marek pisze...

Dlatego jest to zaznaczone w tabeli jak i w opisie tekstowym.

Anonimowy pisze...

Niestety... jeśli ktoś nie założył sześciu, to teraz może mieć tylko trzy MO.

Pozdrawiam,
MaRCin

Dominik Palacz - Cashflow88 pisze...

Polbank

Konto
mocnooszczędzające
to nie
36,51 zł

lecz 36,50 (sprawdzałem u siebie w wyciągu)

Anonimowy pisze...

Jakby ktoś potrzebował kalkulatora lokat to polecam: http://lepszalokata.pl

Anonimowy pisze...

Co oznacza 'paczka'?

Marek pisze...

@anonimowy
paczka oznacza kwotę, dzieki której uzyskasz najlepsze oprocentowanie i odsetki na danej lokacie. Synonimem paczki jest kwota optymalna.

Pierro pisze...

Getin online lokata na start kwota minimalna 500 zl ( a nie 1000 ) paczka 550,09 oprocentowanie efektywne 5,97%

Anonimowy pisze...

Nie wiem jak ten kalkulator obsłużyć. W ogóle jak to się liczy tą najlepszą optymalizację. Jaki jest wzór?

Marek pisze...

@anonimowy
wzór jest, ale nie będę go podawać, zamiast tego polecam skorzystać z tego skryptu.
Tabela na blogu to już wykonane obliczenia w celu ułatwienia porównania dostępnych produktów i wybrania najlepszego dla swoich potrzeb i możliwości.

Anonimowy pisze...

od 12 stycznia kwota minimalna lokaty 1-dniowej to 5000 pln.

Anonimowy pisze...

chodziło o mBank i jego lokate 1-dniową :)

Marek pisze...

@anonimowy
wiem, zapomniałem poprawić kwotę minimalną. Postaram się to zrobić w najbliższy czasie.

Ujarzmiamy rzeczywistość pisze...

Witam ciekawi mnie ta paczka i jak się ją oblicza. Czy paczką może być wielokrotność takiej sumy?

Anonimowy pisze...

Czyli rozumiem, że aby osiągnąć maksymalny zysk należy założyć kilka kont i wpłacić kwotę po optymalizacji(paczkę), czy działa to też jako wielokrotność(jedno konto ale wpłacona kwota jest wielokrotnością paczki)?

Marek pisze...

@simplyfy
paczka to kwota która daje największe oprocentowanie. Do obliczeń można użyć optymalizatorów lokat lub zwykłego arkusza w excelu. W przypadku kont oszczędnościowych można stosować wielokrotność sumy, w przypadku lokat też, jednakże każde zwiększenie kwoty depozytu zmniejsza nasz ponadnormatywny zysk

@anonimowy
ogólnie tak. W przypadku kont oszczędnościowych jeżeli paczka wynosi X to zwiększając kwotę należy wpłacić 3xX, 5xX, 7xX itd, zwiększając deponowaną kwotę o dwukrotną wartość paczki. Wtedy nasze odsetki dzienne będą wynosić o jeden gorsz więcej przy każdym zwiększeniu.

nico pisze...

Dziś byłem w BNP-Fortisie. Namawiają mnie tam na kredyt. Przy okazji dowiedziałem się o koncie oszczędnościowym, przeanalizowałem to i owo, podparłem się Excelem i wyszło mi, że (przy mask. kwocie depozytu - tj. 15 tys.):

1. Po odjęciu podatku Belki od odsetek weekendowych, a będzie tego 1 PLN x 4 weekendy = 4 PLN
2. Po odjęciu opłaty za prowadzenie konta, a wynosi ona 15 PLN,

przy 30-dniowym okresie rozliczeniowym, "czystego" zysku wyjdzie ok. 50 PLN, co daję bagatela 3,8-3,9% "na czysto" w skali rocznej.

Jak dla mnie - nie ma najmniejszego sensu. Gro banków, bez żadnej większej gimnastyki daje 4% na produktach "bezbelkowych".

Zatem, osobiście uważam, że oferta konta oszczędnościowego powinna albo zniknąć z tego zestawienia albo powinna zostać sklasyfikowana na takim miejscu, jakiemu realnie odpowiada poziom zysków po odjęciu weekendowych "belek" oraz prowizji za prowadzenie konta.

Marek pisze...

@nico
o koncie oszczędnościowym w BNP Paribas po zmianach regulaminu pisałem tutaj , gdzie jasno stwierdziłem że nie opłaca się go mieć. Co nie zmienia faktu że mamy tam najlepiej oprocentowane konto oszczędnościowe (narazie).

Glek pisze...

Chciałem dziś założyć konto Click w Toyota Bank ale niestety wymagają podania "Identyfikatora Klienta polecającego:". Jeżeli było by to możliwe to prosił bym o przesłanie takiego na mój mail. Z góry dzięki.

O koncie w bnp paribas pisze...

BNP Paribas byleby tylko reklama ladnia wygladala, natomiast o oprocentowaniu tylko w dni robocze to juz za duza czcianko nie pisza

Anonimowy pisze...

Zagapiłem się i nie wpłaciłem wczoraj na lokatę wiosenną w open online która ma datę ważności wniosku do 10.04. Jak dzisiaj przeleję (z mbanku), to mi to uznają? Co by się stało, gdyby uznali, że przelałem za późno? Zwrócą mi całość, czy potrącą jakąś kwotę?

Anonimowy pisze...

Czy szykuje się jakaś aktualizacja? Zawarte tu informacje są już przeterminowane. :)

Marek pisze...

@anonimowy
aktualizacja będzie jak zwykle na początku lipca

Anonimowy pisze...

Już prawie połowa lipca. :)

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk