- zaktualizowano podstawę prawną
- zmodyfikowane wzór pełnomocnictwa o nową podstawę prawną
- drobne korekty edytorskie
Pomimo rozpowszechnienia korespondencji elektronicznej, poczta trzyma się całkiem nieźle i będzie się trzymać, ponieważ nie wszystko można lub chce się przesłać mailem.
Problemem z pocztą tradycyjną jest taki, że jest ona kierowana na konkretny adres i nie da się jej bez żadnych kombinacji odebrać na drugim końcu świata jak to jest mailami. Dodatkowo w naszym kraju wiele instytucji nie wysyła na adresy zagraniczne (pozdrawiam w szczególności banki:).
Wszystko to powoduje że ktoś musi za nas odbierać listy, tyczy się to szczególnie listów za potwierdzeniem odbioru z sądu czy urzędu skarbowego.
Dlatego wyjeżdżając za granicę lub nawet na dłużej do innego miasta, czy to do pracy, na wakacje, studia, bądź z jakiekolwiek innego powodu powinniśmy upoważnić kogoś do odbioru naszej korespondencji. W tym celu mamy dwie możliwości:
- wypełnić pełnomocnictwo pocztowe i zapłacić za to 21 złotych, co jest proste, ale trzeba płacić
Jednakże po ostatniej nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilny, tylko pełnomocnictwo pocztowe umożliwia odbiór korespondencji z sądu przez osobę upoważnioną!
Pełnomocnictwo takie można łatwo wygenerować korzystając ze strony Poczty Polskiej.
- natomiast jeżeli nie spodziewamy się pism z sądu możemy skorzystać z pełnomocnictwa na zasadach ogólnych. Jedynym wymogiem takiego pełnomocnictwa wynikającym z kodeksu cywilnego jest to że musi być pisemne. Czyli kartka papieru, czy płyta kamienna z wyrzeźbionym tekstem może być, nie ma to żadnego znaczenia. Dodatkowo regulamin świadczenie usług pocztowych określa że takie pełnomocnictwo musi zawierać:
- imię i nazwisko osób (upoważniającej i upoważnianej) wraz z cechami dokumentu tożsamości (np. numer i seria dowodu osobistego)
- datę i miejsce wystawienia
- zakres pełnomocnictwa
- jego umiejscowienie w czasie ( czyli do kiedy, może być bezterminowo)
- adres jakiego dotyczy
- podpis
I takie pełnomocnictwo poczta ma obowiązek przyjąć.
Niestety jak to bywa w naszym pięknym kraju przepisy swoje, a życie swoje i w okienku na poczcie mogą takiego pełnomocnictwa nie przyjąć bo musi być albo na ich druku (to płatne), albo potwierdzone notarialne (za co trzeba też zapłacić).
Jakby taka sytuacja się zdarzyła to należy rozmawiać z Panią Naczelnik Poczty, aczkolwiek ona też może być tępa. Wtedy albo należy się uzbroić w przepisy, a jak to nie pomoże to iść jeszcze wyżej. Gdzieś w końcu skapitulują i przeczytają przepisy (dla południa Polski oblatany jest w tym rzecznik Poczty Polskiej w Krakowie).
Podstawa prawna:
Art. 37 ust. 2 Prawa pocztowego (Dz.U.2012.0.1529 - Ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe)
Mam nadzieję że ten tekst się wam przyda, gdyż takie sytuacje zdarzają się, a po co płacić te parę złotych, gdy można mieć coś za darmo tak samo ważne?
Jednakże z przygód ludzi opisanych na forach czasami nie jest łatwo egzekwować swoje prawa.
Ponieważ wpis ten wzbudza duże zainteresowanie, wrzucam wzór pełnomocnictwa do odbioru poczty.
Przy okazji drogi czytelniku zachęcam do zapoznania się z innymi przydatnymi wpisami na blogu:
Ponieważ wpis ten wzbudza duże zainteresowanie, wrzucam wzór pełnomocnictwa do odbioru poczty.
Przy okazji drogi czytelniku zachęcam do zapoznania się z innymi przydatnymi wpisami na blogu: