Jednakże posiadanie kilku rachunków nie wynika z chęci uprzykrzania sobie życia, raczej ma odwrotny wymiar - skorzystanie z jak najlepszych cech każdego rachunku.
I tak pomyślałem co by musiał mi zaoferować bank, abym miał tylko jeden rachunek bankowy (nawet jakby taki bank istniał to bym miał 2 rachunki ze względów bezpieczeństwa).
Jakie jest więc idealne konto bankowe?
- bezpłatne prowadzenie i korzystanie - za prowadzenie, przelewy, karty do rachunku. Nie lubię płacić za coś co inni dają za darmo. Tym bardziej że bank ma zarabiać na działalności kredytowej a nie na prowizjach i opłatach od klientów.
- z bezpłatnymi bankomatami w Polsce (i na świecie) - nie musi być tutaj nieograniczona liczba, ale 3,4 bezpłatne wypłaty na miesiąc by wystarczały
- z 3 sesjami przychodzącymi i wychodzącymi - a jak będzie więcej sesji to aby obsługiwało wszystkie sesje. I żeby nie trzeba było zlecać przelewu z 4-5h przed sesją aby poszedł (pozdrowienia dla mBanku)
- z kontem oszczędnościowym oprocentowanym od 1 złotówki z oprocentowaniem na poziomie 10 latek, nielimitowanymi wypłatami, oczywiście bez prowizji i kapitalizacją dzienną. I aby można było założyć dużo takich kont (10-20 wystarczy)
- z lokatami oprocentowanymi wyżej niż konto oszczędnościowe - bo ja potrafię liczyć procenty i jak oddam bankowi pieniądze na dłuższy okres to chce mieć z tego godziwe odsetki. Oczywiście kapitalizacja codzienna.
- karta kredytowa z cash backiem, długim grace period, bezpłatnymi przelewami z kart, mikroprocesorem i do wyboru w standardzie Visa, MasterCard
- może jakiś kredyt odnawialny na rachunku oprocentowany max 2x co konto oszczędnościowe, bez prowizji z odsetkami tylko za czas korzystania z kredytu
- fundusze inwestycyjne bez prowizji za wpłaty i wypłaty
- rachunek maklerski powiązany z kontem z OTP, niskimi prowizjami, dyrewatywami i duża liczbą ofert publicznych
- z stabilnym i szybkim serwisem internetowym
- z kompetentnymi pracownikami czy to w oddziale czy na infoliniach
- z możliwością prowadzenia kont, kont oszczędnościowych i kartami do rachunków walutowych
- przyjmowanie i wykonywanie przelewów SEPA, za darmo oczywiście
- przelewy SWIFT z niską procentową prowizją od wartości przelewu z maksymalną kwotą np. 50 złotych
- obsługa szybkich płatności internetowych, takich jak płacę z allegro, przelewy24 itd.
- obsługa finansowych serwisów społecznościowych - internetowy kantor, walutomat, social lending
- z szybkim czasem rozpatrywania reklamacji - mniej niż 2 tygodnie
- z dostępem, przez telefon, internet i bankowość mobilną (w telefonie, palmtopie itd.)
- z niskimi spreadami walutowymi
Tyle mi przychodzi na razie do głowy. A jakie cechy według was powinien mieć idealny bank i konto bankowe?
7 komentarzy:
A może frytki do tego? :)
Ja sam mam jakieś 40 rachunków w bodajże 7 bankach i jest to wg mnie OK. Na jednym mam bankomaty, gdzie indziej walutowe, jeszcze gdzie indziej oszczędnościowe etc.
Niestety, gdybyśmy mieli bank, który daje to wszystko, to bank ten by nie zarabiał. A zarabiać na nas musi, tu czy tam.
@topola
nie wiesz, że frytki są nie zdrowe:)
Zdaje sobie sprawę, że taki bank raczej nie powstanie - ale pomarzyć zawsze można. A każda z tych cech wymienionych powyżej można znaleźć w którymś z banków w Polsce.
@Marek - podaj mi proszę bank/banki w którym/których:
przelewy z karty kredytowej są bezpłatne
@niktwazny
jedyna taka funkcjonalność bez opłat jest w CitiBanku, jednakże jest to ograniczone tylko do płacenia rachunków za: gaz, prąd, wodę, ogrzewanie, telefon komórkowy lub stacjonarny, mieszkanie, ochronę, internet i telewizję kablową lub cyfrową.
Można lekko oszukać i podać jako dostawcę internetu ,czy czynsz za mieszkanie swój rachunek (kilka razy tak zrobiłem, ale o tym sza), bo nie mają za bardzo możliwości tego weryfikowania.
@topola
Ja siedzę na 29 rachunkach różnego typu w różnych bankach i to też jest dla mnie prawie optimum. Ostatnio planuję zmniejszyć tę liczbę o kilka.
Tak naprawdę poza lekką niewygodą i koniecznością zapamiętywania wielu loginów, haseł i pinów, to posiadanie kont w wielu różnych bankach raczej nie ma istotnych wad.
@niktwazny
W Citi ponoć można, ale tylko na określone wcześniej z góry rachunki związane ze stałymi opłatami.
Na samym początku działania Aliora też nie pobierali prowizji za przelewy z karty.
Moja babcia by powiedziała " a może jeszcze piórko do dupy" jak otworze swój bank to specjalnie dla Ciebie stworzę takie właśnie konto.
"Ja sam mam jakieś 40 rachunków w bodajże 7 bankach i jest to wg mnie OK. Na jednym mam bankomaty, gdzie indziej walutowe, jeszcze gdzie indziej oszczędnościowe etc."
Jeśli wliczę oszczędnościowe do całości to mi wychodzi 60 w 4 bankach.
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.