-

piątek, 25 lipca 2014

Gdzie ulokować pieniądze?

Od jakiegoś tygodnia na wielu blogach finansowych promowana jest lokata "Happy" (5% na 3 miesiące) oferowana przez Idea Bank. Lokata ta jest w ofercie banku od wielu lat (aczkolwiek zmieniała nazwy i oprocentowanie), a powodem dlaczego teraz wypłynęła jest kampania w programach afiliacyjnych. W skrócie za każdą założoną lokatę osobę polecająca zgarnia 50 PLN, a Idea Bank zgarnia dane do bombardowania Cię różnymi ofertami.


Ale nie o tym miało być. Jako że lokata Happy jest tylko dla nowych klientów, a prawdopodobnie duża cześć czytelników skorzystała z produktów Idea Banku wcześniej (jak na przykład autor tego bloga:), powstaje pytanie gdzie ulokować swoje nadwyżki finansowe? Oto krótki przegląd.


Konta oszczędnościowe
Jeżeli chodzi o konta oszczędnościowe to na chwilę obecną na rynku są produkty które oferują przyzwoite 4% bez konieczności zamrażania środków na jakikolwiek okres:

Bank Milenium
4% dla kwoty do 50 000 złotych, nadwyżka do 100 000 oprocentowana jest na 3,5% a wszystko ponad to na 3,1%. Oferta ta dotyczy klientów którzy posiadają lub założą konto 360° i dotyczy nowych środków (okres obowiązywania oprocentowania to 3 miesiące, dokładnie, jak pisze bank, 92 dni). Dla osób które nie mają konta 360°, oprocentowanie wynosi odpowiednio 3,5%/3,3%/3,1%, więc w sumie też nie jest źle. Wadą jest opłata za drugi przelew z konta w danym miesiącu w wysokości 7,5 PLN.

Bank SMART - niedawny debiutant na naszym rynku, internetowy klon FM Banku. Daje 4% dla kwoty do 50 000 złotych, a wszystko ponad to oprocentowane jest na 3%. Podobnie jak powyżej za drugi przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego zapłacimy 5 PLN.

Lokata Ping Pong
Niby jest lokata, ale jako że trwa tylko jeden dzień, to podpinam ją pod konta oszczędnościowe (gdyż podobnie jak na kontach oszczędnościowych oprocentowanie może się zmienić z dnia na dzień). Tak jak reszta produktów, też mamy tutaj 4% w skali roku. Drobnym utrudnieniem jest że minimalna kwota lokaty to 1000 złotych z drugiej strony nie ma ograniczeń i opłat co do przelewów. Największym utrudnieniem jest to że lokatę musimy odnawiać codziennie sami.

Raiffeisen Polbank
Tutaj też mamy konto na 4% w skali roku, i promocyjne oprocentowanie obowiązuje do 31 sierpnia (aczkolwiek bank zastrzega że może ją przedłużyć). Z minusów musimy założyć konto osobiste, jest i też ograniczenie kwotowe do 20 000 złotych. Wszystko ponad to oprocentowane na marne 1,5%.

Lokaty do 3 miesiecy
Idea Bank nie jest jedynym bankiem dającym 5% na lokacie. Podobne oprocentowanie mają też:

Pierwszą lokatę w Idea Bank założyłem w 2011 roku


Meritum Bank - Lokata na start - 5% na 2 miesiące
Jak sama nazwa wskazuje dla nowych klientów, dodatkowo trzeba założyć konto osobiste (aczkolwiek jest za 0 PLN bez karty). Kwota lokaty jest w przedziale 1 000 - 10 000 złotych, więc szału nie ma.

Jak ktoś ma więcej środków to ofertę ma
Lion's Bank - Lokata Bonjour - 5% na 1 miesiąc
Kwota lokaty musi mieścić się w przedziale 200 000 do 300 000 PLN, lokata musi być założona jako odnawialna (w przeciwnym razie tylko 4%), i oczywiście tylko dla klientów którzy nie mieli lokaty w Lion's Banku.

Deutsche Bank -db Lok@ta - 5% na 2 miesiące
Dla osób które zakładają konto db Net (bez opłat jak nie bierzemy karty). Kwota lokat wynosi od 2 000 do 10 000 złotych.

5% się już skończyło to jedziemy dalej

Getin Online - lokata na start - 4,5%, na 2 miesiące
Też tylko dla nowych klientów, kwota lokaty od 500 do 10 000 złotych.

Meritum Bank - lokata mobilna - 4,5% na 3 miesiące
Powyższe oprocentowanie tyczy się klientów z kontem 360 (w innym przypadku 4%). Kwota od 500 do 10 000 złotych.

Noble Bank - Lokata na otwarcie - 4,25% na 2 miesiące
Też dla nowych klientów,  kwota lokaty to nie mniej, nie więcej niż 200 000 złotych. Należy założyć rachunek osobisty, którego miesięczna opłata wynosi 99 PLN. Z opłaty można zostać zwolniony po spełnieniu kilku warunków i najprostszy to chyba przelew na konto 12 000 złotych.

Dalej zaczynają się już oferty na 4% i można je znaleźć w takich bankach jak:

BGŻ Optima - lokata bezkarna 4% na 3 miesiące
Lokatę tę można założyć będąc już klientem banku, wystarczy zadzwonić na infolinię i powiedzieć że w systemie transakcyjnym przy wykonywaniu przelewu pojawiła się ta oferta. Maksymalna kwota to 20 000 złotych.  Plusem jest że można ją zerwać bez utraty odsetek.

Getin Online i Getin Bank - lokata mobilna 4% na 2 miesiące
 Tylko jedna na głowę, trzeba założyć z poziomu aplikacji mobilnej. Maksymalna kwota to 10 000 złotych, minimalna to 1000 złotych.

Idea Bank - Lokata dla profesjonalistów - 4% na 3/6/12 miesiecy
Lokata tylko dla określonych grup zawodowych. Minimalna kwota to 1 000 PLN, maksymalna 1 000 000 złotych.

Lion's Bank - Lokata Premiere- 4% na 3/6/12 miesięcy
Minimalna kwota to 100 000 złotych, bez żadnych dodatkowych produktów.

W Meritum Banku jest bilokata, która daje 4% na 3 miesiące, ale jako, że 50% środków idzie w 12 miesięczną lokatę na 3% to oferta jest nieatrakcyjna.

Powyżej 3 miesięcy

Dla ofert powyżej 3 miesięcy nie można znaleźć atrakcyjnego oprocentowania, które uzasadniało by zamrażanie środków na tak długi okres. Na początku roku mówiło się o podwyżce stóp procentowych w okolicach września tego roku, obecnie spekuluje się bardziej o obniżce stóp procentowych. Tym bardziej że gospodarka nie rozwija się tak szybko jak powinna, a inflacja jest na rekordowo niskich poziomach.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą na dłuższy okres to w Santander Banku mają oferty na 4% i więcej, ale okres depozytu wynosi od 24 do 36 miesięcy.
Innym bankiem który daje całkiem duży procent na dłuższy okres czasu jest SK Bank. Tutaj mamy oprocentowanie nawet i 6,3%, ale depozyt jest na 60 miesięcy, ze zmiennym oprocentowaniem na dodatek.

Wyjątkiem dla pewnej specyficznej grupy osób, jest też w SK Banku lokata dla nowożeńców. 4,5% na 12 miesięcy. Warunek? Nie można być małżeństwem nie dłużej niż 3 miesiące. Ale że jako sezon ślubny w pełni to i pewnie znajdą się zainteresowani:)

Jeżeli coś mi umknęło to dajcie znać w komentarzach.

0 komentarzy:

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk