-

poniedziałek, 20 września 2010

10 Największych mitów dotyczących złota

Tekst powstał na podstawie artykułu który ukazał się w WSJ. Oryginalna wersja artykułu dostępna jest tutaj.


Złoto obecnie znajduje sie na ustach wszystkich. Można rzecz że gorączka złota rozpala umysly inwestrów i gorączka ta nasila się wraz z biciem przez złoto kolejnych rekordów – ostatnio była to cena 1280$ za uncję. Jednakże wokół złota nadal krąży wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z prawdą, podobbnie jak wobec każdej dziedziny naszego życia.

Dziś przedstawię 10 największych mitów dotyczacych złota:

1.       Złoto jest przewartościowane  - cena złota wynika z prawa popytu i podaży. Niestety w przeciwieństwie do innych aktywów złota nie da się wycenić w żaden inny sposób, stąd nikt nie jest w stanie z 100% pewnością stwierdzić czy złoto jest obecnie niedowartościowane czy przewartościowane. Nawet jeżeli to co obecnie widzimy jest bańką, bańka może ta potrwać równie dobrze jeszcze kilka lat, gdyż jak twierdzą „mądre głowy” jak np. Dylan Grice z SG Securities złoto jest ciągle nisko wyceniane jak na standardy historyczne.

Duzi gracze nie inwestują w złoto
Mówi się o tym od lat, że wielcy tego świata nie inwestują w złoto. O ile znana jest niechęć do złote Warrena Buffeta. Fundusz Johna Paulsona (tak tego samego od obligacji hipotecznych) ma ponad 4 mld $ w SPDR Gold Trust exchange fund. George Soros ma 650 milionów $ w ETF inwestującym złoto.

Złoto to bezpieczna inwestycja
Złoto jest aktywem jak akcje, czy inne surowce i cena jego podlega wahaniom na przestrzeni lat. W latach 1980-2000 złoto straciło ponad 80% swojej wartości nabywczej. Podczas krachu na rynku w 2008 straciło ponad 1/3 swojej wartośći. Jeżeli to ma być bezpieczna inwestycja to jak wygląda ryzykowna?

Złoto jest prawdziwym pieniądzem, podczsa gdy piniądze w naszych portfelach emitowane przez rządy to tylko papier lub „fiat money”
Pieniądzem jest to co ludzie akceptują jako zapłatę za ich trud, czas, dobra. Czyli skoro popularne jest wręczanie łapówek dla lekarzy w postaci alkoholu, czy to również czyni z koniaku pieniądz?  W przypadku krachu społeczeństwa jaki znamy najbardziej pożądane będą rzeczy nizebędne do zaspokajania potrzeb – woda, jedzenie, papierosy, alkohol itd. Ba nawet papier toaletowy będzie na wagę złota.  Może to jest spisek, ale w kulturze masowej w produkcjach postaapoaliptycznych złoto czy inne obecnie drogocenne 
aktywa  nie występują. Walutą staje się woda, pożywienie, konie, czy nawet kapsle od butelek FalloutJ. Oczywiście złoto może stać się walutą, ale nie musi.

Akcje firm zajmujących się wydobyciem złota tzw. „Gold stocks” są bardziej opłacalne niż inwestycja w sam metal.
O ile na naszym rynku takiego dylematu nie mamy, o tyle na bardziej rozwiniętych rynkach jest to dosyć popularne stwierdzenie. Akcje  tesą raz bardziej zyskowne innym razem mniej. Wszystko zależy od ceny zakupu. I tak podczas hossy w 2008 roku ceny kopalń były przewartościowane i lepiej sprawowała się wtedy inwestycja w metal. I podczas krach akcje te straciły bardziej niż metal sprawiając, że ich cena była bardzo atrakcyjna. I tak akcje dużych kopalń zdrożały dwukrotnie a małych ponad czterokrotnie.

Akcje małych firm wydobywczych są ryzykowne
Podobnie jak akcje dużych firm wydobywczych, czy nawet samo złoto może być ryzykowną inwestycją, wszystko zależy od ceny zakupu.  Oczywiście małe firmy są mniej podatne na załamania rynkowe, ale łatwiej jest im też się rozwijać, zwiększać dynamikę przychodów itd.



Złoto jest lepsze do inwestycji niż inne metale szlachetne
Wracamy do punktu 3, gdzie stwierdzamy że złoto to aktywo jak każde inne. Wszystko zależy od ceny zakupu.  Jak uda się nam tanio kupić złoto to wyjdziemy lepiej na tej inwestycji niż kupując srebro. Ale taka sama sytuacja może się zdarzyć w przypadku srebra. Wracając do liczba w ciągu ostatnich 20 lat srebro przyniosło stopę zwrotu wyższą o 25%, a platyna o 5% niż dało złoto. Oczwyiśćie złoto jest najbardziej popularne, ale są już ETFy (nie u nas) oferujące inwestycje w platynę lub srebro.

Złoto jest doskonałą inwestycją bo zachowuje wartość nabywczą od tysięcy lat
Niestety złoto jest to nonsens. Po pierwsze nie mamy żadnych wiarygodnych danych dotyczących wartości złota dotyczących dłuższych okresó niż 50 lat (kiedy nie było scentralizowanego systemu handlu). Dodatkowo w królestwie Hiszpaniu w XV i XVI wieku nastąpiło zjawisko hiperinflacji w pieniądzu opartym na złoto(!!) z powodu napływu ogromnej ilości  złota z Ameryki. Nawet jakby to było prawdą to złoto oferowało by stopę zwrotu pomniejszoną o infalcję na poziomi 0%!. A już zwykłe obligacje skarbowe są oprocentowane z kuponem około +2% powyżej inflacji.

Fundusze inwestujące w złoto są takie same
Większość funduszy inwestujących w złoto inwestuje w złoto tylko z nazwy. Najczęsciej kupują akcje firm zajmujących się wydobyciem i dystrybucji złota. Inne fundusze z koleji nie inwestują już tylko w złoto ale w ogólnie pojętę surowce naturalne.

Twój portfel powinien składać się w 10% ze złota
Dlaczego 10% a nie 5% lub 20%. Jeżeli zakładamy że pozostała wartość portfela ulegnie totalnemu załamaniu i straci 99% wartości (lub 100%) to jak te 10% nam pomoże, nawet jeżeli podwoi wartość? Każdy musi skonstruować portfel pod swoje potrzeby i aby ten portfel pomógł mu w osiągnięciu celu.

3 komentarzy:

Andrzej pisze...

Prawdę powiedziawszy, do wszelkiego typu inwestycji można to odnieść. Nikt z nas, nie przewidzi przyszłości, ani tego co przyniesie najwyższe stopy zwrotu.
Inwestujemy tam, gdzie wierzymy, że się uda. A co z tego będzie, przekonamy się za 20 czy 40 lat.

Dominik Palacz - Cashflow88 pisze...

Ja tam bym chciałby wszyscy inwestujący zarabiali po 25% na każdej inwestycji tylko, kto by wtedy robił pieniądze? No właśnie tak to jest ze ktoś musi stracić a na złocie jak wiadomo trudno jest stracić, bo to aktowy jest jednym z najbardziej trzymającym wartość.

Marek pisze...

@Cashflow
co do złota jako aktywa trzymającego wartość punkt 3. Jak utrata 80% wartości może klasyfikować złoto jako aktywo trzymające wartość.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk