-

sobota, 31 października 2009

Zasady inwestowania na giełdzie.

Giełda, oferuje duże możliwości. Możemy zarówno inwestować w akcje spółek które są perspektywiczne i w związku z tym ich akcje będą rosnąć. Możemy inwestować w spółki które mają bardzo stabilną pozycję na rynku w związku z czym nie można liczyć na spektakularne wzrosty kursu, ale wypłacają co roku duży procent swojego zysku w postaci dywidendy. Możemy również grać w jakim kierunku pójdzie rynek za pomocą kontraktów terminowych lub jednostek indeksowych. Możemy również kupować towary jak złoto, srebro, ropa platyna, pszenica za pomocą certyfikatów inwestycyjnych. Każda z tych możliwości daje zarobić jak i stracić.


Jakie są więc zasady które pozwalają ograniczać nasze straty i pozwolić cieszyć się zyskami?

Zasadą najważniejszą jest kontrolować swoje emocje i nie dać przejąć im kontrolę nad nami. Nie oznacza to że mamy inwestować bez emocji bo tego po prostu fizycznie nie da się zrobić. Każda nasza decyzja inwestycyjna musi być przemyślana, przynajmniej jeśli chodzi o podstawowe założenia. Nigdy nie należy inwestować tylko pod wpływem czyjejś opinii, rekomendacji biura maklerskiego, lub z powodu gwałtownego wzrostu cen.

Kupując akcje, czy jakikolwiek inny produkt inwestycyjny, przed oczami mamy z reguły ile możemy zarobić. Widzimy te złote góry. Jednakże bardzo rzadko zastanawiamy się ile możemy stracić. I to jest drugi najważniejszy błąd, po części wynikający z niemożności opanowania emocji. Do tej zasady można podejść z dwóch stron:
- pierwsza dotyczy naszej straty jako straty na całym kapitale. Tutaj należy przyjąć stratę nie większą niż 2% całego kapitału dla pojedynczej transakcji, dla osób bardziej nastawionych na ryzyko może być to więcej, ale niech to nie przekracza nigdy 5%. Chociaż z osoby większą awersją do ryzyka mogą przyjąć stratę nie większą  niż 2% na danym rynku. Oznacza to że jeżeli mamy 10 tyś. złotych i kupujemy 100 akcji po 20 złotych, to  niezależnie od sytuacji na rynku sprzedajemy te akcje po cenie 18 złotych(założenie ze stratą 2%)
- druga dotyczy nie przekraczania strat na danej transakcji. Załóżmy że kupujemy akcje za nikłą cześć naszego kapitału i pozwala nam to stratę na rzędu 60-80% dla zasady pierwszej to przede wszystkim należy chornić kapitał i nie dopuszczać do straty większej jak 20% na pojedynczej transakcji. Dlaczego ta wartość a nie inna? Z bardzo prostej przyczyn, jeżeli coś spadnie o 50% a później wzrośnie o 50% nie oznacza to że wychodzimy na 0.
Spójrzmy na poniższą tabelę:
Ile potrzeba zyskać aby odrobić stratę?

Jak widzimy straty powyżej 20% wymagają już coraz większych zysków aby wyjść na 0.
Oczywiście jak mamy znacznie mniejszą tolerancję ryzyka to należy wybrać stratę mniejszą na przykład 10%. To dlaczego mamy tolerować straty na poziomie 10%, a nie zamykać transakcje natychmiast po pojawieniu się straty? Z bardzo prostej przyczyny. Rynki kapitałowe charakteryzują się zmiennością i nawet w trendzie wzrostowym zdarzają się małe wahania kursu w dół i szkoda tracić pieniądze na każdym wahaniu i płacić prowizję, skoro dana inwestycja cały czas zarabia.

Jako praktyczne przełożenie zasad dotyczących nietracenia kapitału jest zasada dotycząca stop losów. Mówi ona stosuj zlecenia typu stop. Są to zlecenia które aktywują się kiedy cena papieru spadnie do określonego poziomu. Oznacza to że nawet kiedy nie ma nas przy komputerze, a cena spadła do -11% to automatycznie pojawia (i realizuje) się zlecenie sprzedaży danej inwestycji. Oczywiści można stosować też "mentalne stop losy" ale to wymaga naprawdę dużej dyscypliny i nie pomaga w sytuacjach krytycznych - na przykład pojawia się plotka że spółka to bankrut, następuje paniczny wysyp akcji i kurs zamknięcia jest znacznie poniżej naszej dopuszczalnej straty.

Kolejna i ostatnia na teraz zasada, to że nie należy zamieniać zysku w stratę. Czyli że jak nasza inwestycja jest +10% i zaczyna spadać to przy +5% procentach ją sprzedajemy. Wiem że jest ciężko to realizować, bo może wzrośnie, bo... niestety rynek kapitałowy jest brutalny i lepiej zadowolić się zyskiem 5% niż potencjalnym zyskiem 20% a realną stratą 10%.

Podsumujmy:
- poznaj i kontroluj swoje emocje
- nie dopuszczaj do straty większej jak 2% kapitału i/lub maksymalnie 20% na jednej transakcji
- korzystaj ze zleceń stop loss i stop limit
- nie zamieniaj zysku w stratę

Mam nadzieję że ten tekst okaże się przydatny i będzie jednym z wielu dotyczących porad jak inwestować.

1 komentarzy:

Filip (e-inwestycje i e-zarabianie) pisze...

Super, dzięki za dodanie linka do ciekawego artykułu na e-miliony.pl.
Pozdrawiam

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk