Obligacje skarbowe to pożyczaniu skarbowi państwa pieniędzy z obietnicą ich wykupu w przyszłości. Jest to instrument finansowy znany od dosyć dawna i czy nadal warto z niego korzystać?
Według mnie jak najbardziej.
Obligacje wydawane przez polski skarb państwa są dostępne dla indywidualnych osób dostępne są w formie:
- obligacji dwuletnich
- obligacji trzyletnich
- obligacji czteroletnich
- obligacji dziesięcioletnich
Obligacje te są łatwo dostępne, można je kupić przez internet zarówno na stronie:
http://www.obligacjeskarbowe.pl/
jak i poprzez system transakcyjny Inteligo.
Cena obligacji to 100 zł w dniu jej emisji. Dla obligacji 2 i 10 jest stała, natomiast dla obligacji 3 i 4 letnich wzrasta o kwotę naliczonych odsetek od dnia emisji.
Jakie są przewagi obligacji nad lokatami bankowymi?
Lokaty bankowe są zazwyczaj zakładane na okres do roku bardzo rzadko do 2 lat. Obligacje skarbowe umożliwiają zabezpieczenie pieniędzy na dłuższy okres. Umożliwia nam to skonstruowanie własnej lokaty strukturyzowanej, które obecnie są bardzo mocno promowane przez banki.
Jak to?
Kupując obligacje 2 letnie wiemy w dniu zakupu jakie oprocentowanie dostaniemy, a przez to odsetki w dniu wykupu. Możemy dzięki temu wyliczyć jaką kwotę możemy zainwestować w inny instrument finansowy dający znacznie wyższą stopę zwrotu ale przy możliwości zaistnienia straty.
Obligacje 3 letnie umożliwiają nam natomiast otrzymywanie odsetek co pół roku. Ostatnio na rynku pojawiły się lokaty, które wypłacają odsetki z góry, co jest bardzo zbliżone ideą do obligacji 3 letnich.
Obligacje 4 letnie wypłacają odsetki co roku, natomiast ich zaletą w stosunku do obligacji 3 letnich jest nieco wyższe oprocentowanie i możliwość znacznie łatwiejszego zbycia obligacji przed terminem.
Obligacje 10 letnie wypłacają odsetki po 10 latach od dnia wykupu, natomiast ich zaletę jest najwyższe oprocentowanie spośród wszystkich obligacji.
Oprocentowanie obligacji wyznaczanie jest na poziomie inflacji z miesiąca poprzedzającego wydanie obligacji z dodanym kuponem(wysokość zależy od rodzaju obligacji). Oprocentowanei ustalane jest na rok(poza obligacjami 2-letnimi) i aktualizowane co roku.
Dla obligacji 2, 4 i 10 letnich możliwy jest wykup przed terminem. Kosztuje to złotówkę która jest odejmowane z odsetek a nie z wartości obligacji, czyli otrzymujemy zwrot całej kwoty. Dodatkowo kiedy naliczone odsetki wynoszą ponad złotówkę to otrzymujemy je pomniejszone o złotówkę. Jest to znacznie lepsze od lokat gdzie zwykle nie otrzymujemy odsetek w przypadku zerwania lokaty.
Wartą wpomnienia rzeczą jest kupowanie obligacji dziesięcio letnich w ramach konta IKE. Zaletą tej formy zakpu obligacji jest uniknięcie podatku od zysków kapitłowych pod warunkiem, że nie zamkniemy konta do osiągnięciu wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia. Osobicie preferuję konto maklerskie w ramach IKE.
2025 Financial Goals
1 godzinę temu
0 komentarzy:
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.