-

niedziela, 7 lutego 2010

Jak gram na kontraktach?

System gry na kontraktach terminowych. Po wpisaniu tej frazy w google wyskakuje ponad 30 tyś wyników. Duża część tych wyników to oferty sprzedaży systemów, które niby mają umożliwić nam osiągnięcie krociowych zysków. Oparte są one praktycznie na wszystkim - od prostej analizy technicznej, po bardziej zaawansowane formacje, które znają chyba tylko autorzy systemu, po ruchy planet i fazy księżyca. Do wyboru do koloru.
"Gram również na kontraktach"

Osobiście nigdy za coś takiego bym nie zapłacił. Jest kilka powodów.


Po pierwsze dlaczego system który ma przynosić zyski liczone w setkach procentach sprzedawany jest za 100, 200. czy nawet 500 zł? Jeżeli jest on taki genialny to dlaczego autor nie sprzeda go za kilkadziesiąt, set tysięcy złotych jakiemuś funduszowi inwestycyjnemu, albo sam założy taki fundusz i zarabia.
Drugie to systemy oparte na jakiejś metodzie się dewaluują. Im więcej osób gra systemem(lub wykorzystuję założenia systemu nieświadomie) tym wyniki stają się gorsze aż w końcu przypadkowe. A jaką mamy gwarancję że dany system nie jest na wykończeniu swojego potencjału i za tydzień 2 nie będzie nic warty?
Trzecie to kupując system najczęściej kupujemy tylko sygnały. Bez żadnego wyjaśnienia na czym sygnał jest oparty. A nawet kiedy jest wyjaśnienie nie wszystko jest jasne. Czyli zachowujemy się jak małpa. Ktoś krzyczy kup to kupujemy, bez zastanowienia bo w końcu zapłaciliśmy, a my nie wyrzucamy pieniędzy w błoto.

A jak ja gram na kontraktach terminowych(bo raczej nie nazwiemy tego inwestowaniem, gdyż inwestowanie zakłada wzrost wartości czegoś w czasie a ostatnio to ja zarabiam na spadkach wartości).

Nie jest to żaden stricte techniczny system oparty na jakiś formułach matematycznych. Bardziej jest to próba odczytania nastroju rynku podparta zachowaniem WIG20, giełd w USA(S&P500 przede wszystkim) i ogólniej sytuacji na świecie. Dlaczego WIG20 a nie FW20? Dlatego że kontrakty FW20 odwzorowują indeks WIG20 i to indeks sam jest dla mnie podstawą do analizy. Znacznie trudniej jest manipulować indeksem WIG20, a wszelkie próby manipulacji można bardzo łatwo wypatrzyć. Przykładem jest sztuczne wyciąganie indeksu a przez to kontraktów za pomocą spółek z tzw. WIG5. Oczywiście takie sztuczne wyciąganie nie oznacza że zaraz będą spadki, ale jeżeli w najbliższym czasie za WIG5 nie pójdzie mWIG40 i sWIG80 to nie ma co liczyć na trwałe wzrosty. Przecież podobnie było przed tą prawdziwą bessa w 2007 roku. Po osiągnięciu szczytu rynek się lekko osunął, ale WIG20 postanowił bić rekordy i podchodził prawie pod 4000 punktów. A potem jak ktoś nie wie co się stało niech spojrzy na wykres.

Drugie założenia mojej gry to dłuższe terminy gry. Tydzień co najmniej. Spowodowane jest ot tym że nie mam możliwości reagowania na to co się dzieje w ciągu dnia. Uważam że tak też jest lepiej. Kontrakty najlepiej wg. mnie otworzyć lub sprzedać na fixingu albo w trakcie tych 30 minut przed otwarciem rynku kasowego. Co się wiąże z tym to duże stopy, wg. moich założeń pozwalam sobie na stratę około 50 pkt. czyli 500 zł.
Co idzie za tym to nie podejmowanie decyzji inwestycyjnych w trakcie sesji.

Ważne jest obserwowanie sytuacji makroekonomicznej, gdyż to głownie ona a nie pojedyncze informacje ze spółek decydują o ogólnym ruchu indeksów. Oczywiście rynek w zależności od cyklu ignoruje pewne informacje a na inne reaguje z przesadnym optymizmem. Takie sytuacje również zwiastuję przesilenie. Tak było kiedy giełdy w stanach zupełnie ignorowały negatywne informacje.
Co idzie z tym to zdarzają się pewne zdarzenia losowe, które oznaczają punkt zwrotny. Ostatnio był to plan oddzielenia działalności banków i działalności inwestycyjnej.

Ostatnim ale nie najważniejszym to unikanie innych analiz kontraktów terminowych. Jeżeli masz rację to zarobisz, jak nie to wylecisz na stop lossie. A tak to tylko się męczysz szukając argumentów i kontr-argumentów na podparcie swoich tez i analizy innych. Tym bardziej jest to zawodne gdy osoba publikująca inną analizę korzysta z zupełnie innych założeń niż Ty. Jeżeli Twoje założenia się sprawdzają to po co zmieniać?

Pamiętaj zbytnie komplikowanie swojego systemu nie wychodzi mu na dobre. To że system działa na danych historycznych nie jest gwarancją że tak samo efektywnie będzie działał w przyszłości. Matematyka to nauka ścisła której zmiana wartości o 0.001% może oznaczać różnicę pomiędzy kup a sprzedaj. A rynek to ludzie i ich emocje które posiadają mnóstwo odcieni i nie można im przyporządkować konkretnych liczb. Gdyby tak było to maszyny a nie ludzie by inwestowały nasze pieniądze.

Jeżeli chodzi o lekturę którą polecam dla osób które myślą o graniu na kontraktach to:
Kontrakty terminowe w praktyce - Grzegorz Zalewski
Kontrakty terminowe w praktyce

A dla osób które pragną zbudować swojego Świętego Graala do zarabiania polecam:
Giełda, Wolność i Pieniądze - Poradnik Spekulanta - Van Tharp
Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta

3 komentarzy:

maćkowy pisze...

Dzięki za wpis, o coś takiego mi chodziło. Drobny problem - nie widzę dwóch ostatnich lików.

Marek pisze...

hmm.
To są okładki książek wraz z linkiem do księgarni.

maćkowy pisze...

Aha, żadnej nie czytałem, ale obie są na mojej liście "Do przeczytania":)

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk