-

niedziela, 14 lutego 2010

Kontrakty terminowe: droga do miliona czy iluzja?

Kontrakt terminowy - jeden z wielu instrumentów w który można zainwestować na naszej giełdzie jak i wielu innych giełdach na świecie. Ale na naszej rodzimej giełdzie instrument ten bije wszelkie rekordy popularności. Obrót na kontraktach terminowych przewyższa 2-3-krotnie obrót na rynku kasowym. 



Co sprawia że kontrakty terminowe cieszą się tak wielką popularnością?

Po pierwsze można na nich bardzo szybko zarobić. Wystarczy dzień, dwa i w zależności od wielkości naszego portfela mamy setki jeśli nie tysiące złotych zarobione. A przy akcjach? Zysk 10% w tydzień to marzenie które wielu inwestorom śnie się po nocach. Zysk w wysokości 100-200% rozgłaszany jest we wszystkich mediach. A na kontraktach? Zysk 100% w ciągu tygodnia to nic niemożliwego. Zysk 400% w ciągu 2 tygodni? Proszę bardzo.
Po drugie aby zarabiać pieniądze nie potrzeba tutaj aż tak dużych pieniędzy aby się liczyć. Wystarczy na pokrycie depozytu wstępnego w domu maklerskim i możemy grać. Obecnie jest to kwota pomiędzy 1500-2000 złotych. 
Zaletą jest też bardzo duża płynność tego rynku. 


To są wszystkie pozytywne strony kontraktów terminowych. Ale zarazem negatywne.

Aby ktoś tutaj zarobił te 1000 złotych inna osoba musi je stracić. Aby kontrakt został otwarty musi się znaleźć druga osoba, która otworzy przeciwstawną pozycję. A na koniec dnia automatycznie zostaną przelane pieniądze pomiędzy tymi osobami. 
Gdyby wszystko nie było takie anonimowe i łatwe to ile osób grałoby na kontraktach? Pewnie znacznie mniej.

Drugą cechą jest to że na kontraktach można stracić wszystko co zainwestowaliśmy i mamy. W przypadku akcji, bankrutująca spółka ma jakiś majątek który może, ale nie musi po opłaceniu wszystkich wierzycieli trafić z powrotem do akcjonariuszy. W przypadku kontraktów zakładamy się o to ile wyniesie kurs WIG20. I tyle. 

Dodatkowo system dźwigni który pozwala zarabiać setki procent na wpłaconym kapitale w przypadku źle obstawionej pozycji działa na naszą niekorzyść i zbliża nas z każdym kolejnym krokiem do naszego bankructwa. Jak nie mamy stop-lossa to i będziemy musieli dołożyć do zabawy bo wniesiony depozyt może nie starczyć na pokrycie strat. Co mają powiedzieć ludzie którzy nie mieli stopów a mieli pozycje kupna w czwartek i piątek 4 i 5 lutego? Jeśli makler nie zamknął im pozycji w odpowiednim czasie to musli dopłacić po kilkaset złotych na każdy otwarty kontrakt.


Obecnie toczą się mistrzostwa inwestorów Parkiet Challenge. Odbywają się one w 2 kategoriach: akcje i kontrakty terminowe.

Skupmy się na tej drugiej kategorii. Podczas takich zawodów mówi się tylko o wygranych, o przegranych się milczy. W trakcie i poza zakończeniu będzie się mówić ile to set procent zarobił najlepszy gracz. Tylko nie wiem dlaczego nazywa się ich inwestorami? Czy ktoś nazywa inwestorami graczów pokera grających w wielkich turniejach. Nie. 

Potem takie liczby wpływają na ludzi wszelkiej maści w niekorzystny sposób. Gdyż myślą sobie, to ja głupi męczę się aby zarobić na akcjach 20-30% w skali roku a tutaj ktoś zarabia 400% w 3 miesiące. To ja zarobię 1000% w ciągu roku, a po 2-3 latach będę milionerem. Ile znacie takich osób? Raczej niewiele. Wynika to nie tylko z charakter instrumentu ale również z całkowitego nieprzygotowania ludzi do gry na takich instrumentach. 
Najpierw jest euforia, jakie to zarabianie jest łatwe. Potem przychodzą pierwsze straty i chęć odegrania się. A na koniec niespanie po nocach i obserwowanie jak tam rynek w USA, jak tam Japonia, Chiny. Życie, w którym to twoja pozycja kontroluję Tobą. I zostaje się przegranym.

Spójrzmy na statystyki takiego parkiet challenge po dwóch tygodniach w kategorii kontraktów terminowych.
liczba graczy: 237
liczba graczy którzy zarobili: 89 (nie wliczam tu opłaty 99 zł za udział w konkursie)
liczba graczy którzy stracili: 119

Największe straty i zarobki graczy w konkursie parkiet challenge (po 2 tygodniach gry). 
Kwota początkowa 10 000 złotych

Większość nie zarabia. I mówimy tutaj o osobach które przemyślały decyzję o zapisie się do konkursu i wpłaciły 10 099 złotych aby wziąć w nim udział.

Statystyki z biur maklerskich są jeszcze gorsze. Około 5% graczy zarabia na kontraktach terminowych po uwzględnieniu prowizji, a średni czas życia takiego gracz to około 6 miesięcy.


Zachęcam do subskrypcji bloga poprzez kanał RSS aby dostawać na bieżąco informacje o nowych postach. Link do subskrypcji u góry po prawej stronie bloga.

4 komentarzy:

Kapsel pisze...

Wniosek z tego taki, że kontrakty to po prostu hazard, taki sam jak obstawianie np. wyników meczów :]

Marek pisze...

Jest to taki bardziej przewidywalny hazard. Bo o ile wytypowanie jakiejś liczby przy nie oszukańczej ruletce to czysty przypadek to możemy z większą lub mniejszą skutecznością przewidzieć niezbyt odległe ruchy na giełdzie.

Richmond pisze...

Czy mam rozumiec, ze po polsku kontrakty terminowe to spread betting na futures?

Marek pisze...

Nie do końca. Kontrakt terminowy to typowe futures i cena jego jest notowana niezależnie od indeksu WIG20 co pozwala niekiedy się rozjeżdżać cenom.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk