Dzisiaj został ogłoszone zostało, komu przypadł tak zwany ekonomiczny Nobel, czyli nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Tegorocznymi laureatami zostali: Robert J. Shiller, Eugene Fama oraz Lars Peter Hansen za empiryczne badania cen aktywów.
Wszyscy troje są cenionymi wykładowcami akademickimi, regularnie prowadzącymi zajęcia ze studentami. Normalnie za możliwość studiowania na uczelniach, gdzie są wykładowcami, należy zapłacić niemałe czesne. I tak na Yale, gdzie wykłada Shiller roczne czesne wynosi około 35 000$. Dla zwykłego Kowalskiego są to ogromne kwoty. Jednakże coraz więcej uniwersytetów, szczególnie w stanach umożliwia uczestniczenie w niektórych kursach całkowicie bezpłatnie w ramach tzw. "open university"
I właśnie Yale University pozwala każdemu wziąć udział w kursie, którego twórcą jest Robert J. Shiller, Kurs: Financial Markets z 2011 roku można oferuje nagrania w formie audio i video z wykładów. Dodatkowo do dyspozycji mamy slajdy z wykładów, zadania domowe do zrobienia we własnym zakresie oraz klucze odpowiedzi do tych zadań.
Kurs ten obejmuje podstawowe zagadnienia z zakresy rynków finansowych. Mamy więc znaczenie ubezpieczeń, ryzyka, rolę banków itd. (pełna lista omawianych zagadnień znajduje się tutaj).
Kurs uważam za przystępny dla osoby, która zna angielski na poziomi dobrym. Jakaś specjalna wiedza z zakresu finansów nie jest wymagana, by zrozumieć wykłady, aczkolwiek jest pomocna. Sam kurs ten przerabiałem prawie dwa lata temu, w formie wykładów audio. Nie robiłem żadnych zadań, tylko słuchałem wykładów, ale muszę przyznać że był to dobrze spędzony czas (wykładów słuchałem pracując, więc nie poświęcałem na to osobno czasu).
Dodatkowo dzisiaj rozpoczyna się inny kurs - tym razem ze Stanford University (wypominałem o tym na Facebooku). Kurs ten - The Finance of Retirement & Pensions - skupiony jest na zagadnieniach dotyczących planowania od strony finansowej emerytury jak i zarządzania funduszem emerytalnym (nie OFE:).
Kurs ten ma trochę inny charakter, gdyż jest to kurs prowadzony tylko on-line, gdzie należy aktywnie brać w nim udział w danych ramach czasowych. Po poprawnym wykonywaniu zadań i zdobyciu odpowiedniego progu, możemy dostać certyfikat.
Dodatkowo co mnie pozytywnie zaskoczyło, jest możliwość prezentowania swoich wyników na samym Stanford. 5 zespołów, które zaprezentują najlepsze/najciekawsze pomysły na reformę systemu emerytalnego w US będą miały taką okazję. Oczywiście brak dogłębnej znajomości systemu w US jest bolączką, aczkolwiek z drugiej strony znajomość od podszewki co się dzieje w systemie emerytalnym w naszym kraju daje nam zupełnie inną perspektywę. Więc kto wie?:)
Ogólnie dużo uniwersytetów w stanach udostępnia swoje zasoby całkowicie za darmo, przez internet. Poza wymienionymi Yale i Stanford, podobne programy mają jeszcze Harvard, MIT z tych bardziej znanych.
Dodatkowo dziesiątki uniwersytetów bierze udział w projekcie Coursera, gdzie można znaleźć kursy na temat praktycznie każdego zagadnienia.
A czy ty czytelniku co myślisz o takich kursach? Brałeś udział w nich kiedykolwiek. Może wiesz, czy polskie uczelnie organizują podobne przedsięwzięcia?
Zapraszam do dyskusji.
Wykres dnia: Coraz mniej czasu na uratowanie roku
6 godzin temu
0 komentarzy:
Zapraszam do komentowania i dyskusji.
Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.
Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.