-

wtorek, 21 grudnia 2010

Odświeżony pozew do e-sądu.

Długi czas już minął odkąd pisałem na temat pożyczek społecznościowych, a szczególnie dochodzeniu swoich praw na drodze sądowej.

Uważni czytelnicy pewnie pamiętają, jak mój pozew został odrzucony w e-sądzie i przekazany do sądu rejonowego.

Wreszcie znalazłem chwilkę by poprawić uzasadnienie pozwu składane do e-sądu.

Najpierw spójrzmy jakie miał zastrzeżenia referent co do mojego pozwu:
Sąd stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty, ponieważ powód nie wskazał ile wynosiła pożyczona kwota, w jakiej wysokości miały być spłacane poszczególne raty, jak obliczył termin wymagalności pożyczki. Ponadto istnieją rozbieżności między żądaniem odsetek a treścią uzasadnienia określającą rodzaj dochodzonych odsetek.
Dopisałem kilka słów na temat skąd termin wymagalności. Ogólnie kokos wysyła pismo do pozwanego z terminem zapłaty do 21-go (7 dni od dnia nadania, czyli 14-tego). Problem może się pojawić kiedy pojawiają się dni wolne od pracy w tych terminach, dlatego lepiej przesunąć termin postawienia skład pożyczki w stan wymagalności o te kilka dni później, by referent nie miał się do czego przyczepić.
Teoretycznie w pozwie i uzasadnieniu pozwu możemy pisać bajki, bo dowodów nie załączamy, a skarga pozwanego powoduje przeniesienie sprawy do sądu rejonowego, a e-sąd nie przekazuje im dokumentów. Jednakże sugeruję się trzymanie tylko prawdy:)

O ile pożyczona kwota i wysokość raty była łatwa do uzupełnienia o tyle miałem zgryz by zrozumieć o co im chodzi z tymi rozbieżnościami.

I dopiero po przejrzeniu akt sprawy zobaczyłem, że w definiowaniu roszczeń wybrałem odsetki ustawowe a nie umowne. Nie pamiętam dlaczego wybrałem tą opcję, ale pojawiał się chyba błąd przy definiowaniu odsetek umownych.

Jednakże z tego co się orientuję to jednak odsetki i sposób ich definiowania jest najczęściej powodem odrzucania pozwu.

Dlatego jeżeli ktoś chce grać bardzo ostrożnie sugeruję złożenie pozwu z odsetkami liczonymi od dnia wniesienia pozwu (czyli jak ktoś się spręży może pozew składać już 22-go, wtedy straty na odsetkach nie będą takie straszne).

Zresztą z odsetkami w kokosie sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Kto patrzył na kokosowy wzór pozwu widzi tam rozbicie na odsetki od spóźnionych rat, a potem odsetki od całości pożyczki. Niestety w e-sądzie takie zdefiniowanie odsetek jest dosyć skomplikowane, a być może nawet niemożliwe. Problem w tym, że okresy odsetkowe się nie mogą zazębiać i ich definiowanie w takiej ilości jest katorgą.

Podsumowując:
- zalecam liczenie odsetek jako umownych na podstawie umowy od dnia postawienia pożyczki w stan wierzytelności (22-gi najczęściej)
- ewentualnie liczenie pożyczek jako umownych od dnia wpłynięcia pozwu do sądu

Mam nadzieję że powyższe rady skutecznie pozwolą wam walczyć o swoje prawa i skutkować będą samymi nakazami zapłaty z e-sądu.

Nowe uzasadnienie dostępne tutaj.

16 komentarzy:

Damian pisze...

A ja mam nadzieje ze pozwu do e-sądu nie trzeba będzie składać ;-)

Zulu pisze...

A ja wiem, że będę musiał (bo już muszę :P )
Ale jakoś nie mogę się za to zabrać.
Trzeba będzie poświęcić trochę czasu bo prezentów niesolidnym PB nie zamierzam robić :(

Anonimowy pisze...

Witam
Co do pomyłki w temacie czy odsetki umowne czy ustawowe, to składając pozew w e-sądzie zauważyłem, że wymaganie odsetek umownych (4 razy lombardowa) możliwe jest jedynie od dnia wniesienia pozwu (DWP). Zaznaczenie odsetek umownych od dnia postawienia całości w stan wymagalności powoduje, że automatycznie "wskoczą" odsetki ustawowe, dopiero wskazanie daty liczenia odsetek od DWP powoduje że automat tego nie zmieni.
Pozdrawiam
Wojtek
PS dzięki za link z poprzedniego postu

Marek pisze...

@Anonimowy
być może to był powód dlaczego wybrałem odsetki ustawowe a nie umowne. Było to jakiś czas temu i nie pamiętam co było nie tak, ale że był z tym problem.

Anonimowy pisze...

Witam
Autorze, swego czasu pytałeś, czy jest zainteresowanie w sprawie samodzielnego windykowania należności przejętych cesją. Ze swojej strony mogę powiedzieć: jest. Czy jest jakiś post w tej właśnie tematyce?
Wojtek

Marek pisze...

@Anonimowy
wpisu jeszcze nie ma, ale mam trochę doświadczenia z cesją wierzytelności z kokosa i dochodzeniem praw na drodze sądowej. Więc niedługo powinno się ukazać coś na blogu.

Unknown pisze...

Powód zawarł z pozwanym, za pośrednictwem serwisu Kokos.pl, umowę pożyczki ... z dnia ... na kwotę ....
co jest kwotą pożyczki to co przelaliśmy komuś, to co przelaliśmy komuś wraz z odsetkami czy to co jest nam dłużny wraz z odsetkami??

Marek pisze...

@mondingo
wpisz kwotę pożyczki, a później napisz, że się domagasz tyle zł z tytułu pożyczki, a tyle złotych z tytułu wynagrodzenia inwestora zgodnie z punktem tym a tym umowy pożyczki

Anonimowy pisze...

Witam,
Ile się średnio czeka aż pozew będzie prawomocny?
Mój pierwszy pozew jest z 23/11/2010r ale jeszcze się nie uprawomocnił przez co nie mogę przekazać sprawy do windykacji komorniczej.
Ma ktoś doświadczenie w tej kwestii?

pozdrawiam
Michał

Marek pisze...

@Michal
2 tygodnie sad czeka od odbioru listu (ktory moze lezec kolejne 2 tyogdnie na poczcie) od skazanego na skarge. Pozniej sedzia badz refernt musi wpisac postanowienie to akt a to moze trwac kolejne 2 tygodnie, wiec do dwoch miesiecy powiedzialbym.
Najlepiej zadzwonic do sekretariatu i sie spytac.

Anonimowy pisze...

Napisałeś, że praktyką jest że sąd w razie uchylenia nakazu wskazuje sąd dłużnika, mimo że zaznacza się sąd wg własnego miejsca zamieszkana. I mam tak dla jednej sprawy. Czy w takim razie można podczas składania pozwu złożyć pismo procesowe, że w "razie uchylenia/zaskarżenia nakazu zapłaty powód wnosi o przeprowadzenie rozprawy, w tym także pod nieobecność powoda". Czy jest to możliwe, wie ktoś?

W moim przypadku całkiem skuteczną metodą jest wysyłanie przedsądowego wezwania też zwykłym listem. Informuję w takim liście, że nigdy nie zrezygnuję z roszczeń.

Marek pisze...

@anonimowy

Jak najbardziej jest to możliwe, wpisuję to w punkcie 8-mym papierowego pozwu. Polecam spojrzeć na procedurę jak sprawa zostaje przekazana do sądu okręgowego opisaną w tym poście.

U mnie wezwania do zapłaty nie zadziałały.

Anonimowy pisze...

witam;
mam prośbę jakbyś mógł zaktualizować link do nowego uzasadnienia to byłbym bardzo zobowiązany; a generalnie wielkie dzięki - bardzo pomocna instrukcja :)

Anonimowy pisze...

Witam!
Czy możesz odświeżyć plik z uzasadnieniem?

Anonimowy pisze...

Witam

Złożyłem pozew do sądu i PB się przestraszył i zwrócił pożyczkę. W związku z tym wycofałem pozew i wskazałem konto do zwrotu opłaty sądowej. Wycofanie pozwu już się uprawomocniło 2 tygodnie temu, ale dalej nie otrzymałem pieniędzy. Czy ktoś wie ile się czeka na zwrot pieniędzy z sądu?

Marek pisze...

@anonimowy
od uprawomocnienia może im to zająć kolejne kilka tygodni (bo musi być to wpisane do akt sprawy, a potem przejść przez dział finansowy). Najlepiej zadzwonić do sekretariatu sądu i podając sygnaturę akt dowiedzieć się ile to im jeszcze zajmie.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk