-

niedziela, 1 listopada 2009

Jak wyjść z długów?

Długi, samo to słowo nacechowane jest bardzo negatywnie. Kiedyś bycie w długach było czymś wyjątkowym, dzisiaj staje się to normalnością, z każdej strony jesteśmy bombardowani ofertami kredytów, pożyczek, zakupów na raty. Mówią, jak to cię nie stać weź pożyczkę i kup. I tak człowiek nawet nie wie kiedy i posiada coraz większe długi i zanim się orientuje pracuje głownie dlatego by spłacać raty za coraz to kolejny kredyt.


Jeżeli zadajesz sobie pytanie jak wyjść z długów to dobrze. To pierwszy krok by przestać pracować dla banku/ sklepu/ itd., a zacząć pracować dla siebie. Jednakże nie jest to proste. Nie ma magicznego sposobu, za pomocą którego znikną wszystkie nasze długi. Upadłość konsumencka mimo, iż istnieje nie jest dla każdego, gdyż warunki jakie trzeba spełnić są bardzo wyśrubowane.


Ja sam jako student byłem bardzo zadłużony, tutaj kredyt na jednej karcie, tu na drugiej, zadłużenie w rachunku dodatkowo tutaj opłata za konto, kartę, itd.. Może dla osoby która zarabia średnią krajową nie były to kwoty duże. Ale jak na moje możliwości zarobkowe był to kwoty znaczące po podliczeniu odsetek i opłat wyszło mi że rocznie oddaje bankom tyle ile  zarabiam poprzez 2 weekendy.

Uświadomienie sobie tego było bodźcem do działania. I tak powstał plan który pomógł mi się wydostać z długów.

Czyli jak wyjść z długów?

Pierwsze to przygotować nasze miesięczne przepływy pieniężne. Musimy spisać ile komu jesteśmy dłużni, jakie płacimy opłaty za jakie usługi, ile wydajemy na jedzenie i wszystkie inne wydatki. Cały ten budżet będzie podstawą dla naszego planu.

Jeżeli jesteśmy w długach to najbardziej prawdopodobnym założeniem jest że wydajemy więcej niż zarabiamy. Dlatego pierwszym krokiem jest znalezienie czegoś z czego możemy zrezygnować i nie wydane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na spłatę długów. Możliwości jest dużo, niektóre są prostsze - na przykład zrezygnowanie z zakupu gazet, magazynów, jedzenia na mieście, napojów i słodyczy z automatów. Inne są troszkę trudniejsze - zmiana rachunków bankowych, abonamentów na telefon, ubezpieczenie samochodu itd.,  ale są możliwe. Im więcej uda się nam zaoszczędzić tym lepiej, tym każdy miesiąc będzie łatwiejszy bo coraz mniej będziemy musieli oddawać do banku.

Kiedy generujemy już jakąś nadwyżkę finansową możemy zacząć spłacać kredyty i długi. Ale tutaj też nam potrzebny jest jakiś plan. Najpierw należy sklasyfikować nasze długi pod względem wielkości jak i oprocentowania. I mimo iż logika nakazuje spłacać wpierw dług o jak największym oprocentowaniu to nie w każdym wypadku jest to najlepsze wyjście. Czasem łatwiej i lepiej jest spłacić jak najmniejszy dług, by dostać psychicznego kopa który jeszcze bardziej nas zmotywuje do pracowanie nad wyjściem z długów. W moim przypadku było to spłacenie na przykład overdraftu na koncie który miałem non stop od kilku lat. Ten ruch pozwolił mi nie tylko zaoszczędzić na odsetkach - jakieś 4-5 złotych miesięcznie, ale co najważniejsze zamknięcie konta w Pekao S.A. i zaoszczędzenie kolejnych 4 zł na comiesięcznej opłacie za konto.

Ja mam jeszcze jeden system, który ma swoje wady i zalety. Mianowice polega on na tym że nie całą zaoszczędzoną kwotę spłacamy, tylko na przykład 75%-80%, a pozostałą część oszczędzamy na jakimś koncie gdzie te pieniądze będą w miarę łatwo dostępne. Życie nauczyło mnie że zawsze należy mieć jakąś nadwyżkę gotówki ponad zaplanowane wydatki, bo nie zawsze da się wszystko przewidzieć. A szkoda by nasz plan zakłóciła na przykład nagła wypłata gotówki z karty kredytowej, lub jakakolwiek inna sytuacja. Nieraz się zdarza, że pracodawca się spóźni z wypłatą, czegoś to zabraknie, coś się zepsuje itd. A nawet jak nadwyżka nie starczy na spłatę całości, to zmniejsza nasze kolejne zadłużanie się. A to jest plus. Minusem jest że cała ta oszczędzana nadwyżka może być przeznaczona na spłatę długu, który zawsze jest znacznie wyżej oprocentowany niż jakiekolwiek konto oszczędnościowe. Ale nie można mieć wszystkiego.

Kiedy mamy już taki plan to należy się go trzymać i go wykonywać miesiąc za miesiącem. Zaletą jest że już po niewielkim okresie czasu zaczniemy zauważać poprawę w postaci coraz to mniejszych odsetek. A kiedy już się pozbędziemy długów, można przemyśleć czy te wszystkie wydatki z których zrezygnowaliśmy były naprawdę tak konieczne. Jeśli dojdziemy do konkluzji, że nie to może zacząć oszczędzać na przyszłość i rozpocząć zupełnie nowe życie wolne od długów i oddawania swoich ciężko zarobionych pieniędzy komu innemu, tylko zmuszenie ich do pracy dla nas.

Dodatkowo polecam relację na żywo z frontu walki z długiem w wykonaniu grapkulca: Pier***** kredyty



3 komentarzy:

Anonymous pisze...

Najważniejsze też jest to, aby długi nie przekraczały 50% twoich dochodów. To zawsze powtarzała mi mama, niestety jej nie posłuchałam i zaczęły się schody do piekła. Wydawało mi się wtedy, że dam radę i nadrobię tą stratę. Jak ktoś przekroczy tą granicę to jest ugotowany na zawsze.

Anonymous pisze...

Najważniejsze!!!!!!!!!!!!!!

W zasadzie 50% nie ma żadnych kompromisów.
Bliska Ci osoba jest bardzo potrzebująca, umiera,
nie ma na życie, nie ma pracy. NIE I KONIEC NIE STAĆ CIĘ. Może płakać, błagać, nie bierz kredytu. Pomagaj jak możesz z tego co masz. Kontaktów, znajomych w pracy i poza nią. Tylko nie z kredytu!!! Wiem to z doświadczenia. Nigdy nie przekraczaj 50% swojego zarobku, bo nie wyjdziesz z tego zadłużenia.

Anonimowy pisze...

witam jak sie ma dlugi i komornika to juz nikt ci nie pomoze a te oferty co sa w internecie to wielka sciema ani znajomy nikt nie pomoze

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk