-

wtorek, 12 października 2010

Związki zawodowe - kpina z prawa.

Związki zawodowe w Polsce, wśród osób mające bardziej liberalne poglądy na gospodarkę nie mają dobrej passy. Wiele napisano o absurdach finansowania przez pracodawcę związków zawodowych. O sposobie działania związków zawodowych "na rzecz pracowników" bardziej przypominające chuligańskie rozróby niż działania w imię prawa. Aż po postawę całkowicie roszczeniową nie liczącą się z zdaniem zarówno mniejszości (pracowników niezrzeszonych) jak i większości (konsumentów) czy pomysły wzięte z księżyca i wszechobecny szantaż.
Gazeta.pl
Z drugiej strony sama idea związków zawodowych jest szczytna (ochrona praw pracowniczych) jak i nie można zapomnieć o wkładzie związków zawodowych w historię naszego kraju i to że były one katalizatorem zmian, mimo iż nie zawsze były najlepsze doprowadziły do stanu obecnego, który jest o niebo lepszy niż był 30-40 lat temu.

Jednakże dzisiejszy artykuł w Dzienniku Wschodnim pokazuje, że niektóre związki zawodowe przespały transformację i ostatnie 20-lat.


Cała sprawa rozbija się o chęć przejęcia KWK Bogdanka przez firmę New World Resources.

Jak donosi prasa: "Związkowcy z Lubelskiego Węgla "Bogdanka” planują zorganizować pod Ministerstwem Skarbu Państwa w Warszawie manifestację."

Czy ktoś widzi tu gdzieś logikę, sens? Bo ja nie.

Kopalnia Bogdanka została sprywatyzowana poprzez giełdę około 15 miesięcy temu. W międzyczasie Skarb Państwa sprzedał większość swoich udziałów czy to w trakcie IPO czy w transakcjach pakietowych z udziałem OFE. Schodząc do poziomu 4,3%, czyli równie dobrze może nie mieć tych akcji dzisiaj.

Obecnie głównymi akcjonariuszami są OFE posiadające łącznie 45% akcji a 55% stanowi freefloat. Czyli jak widać Bogdanka jest prywatnych rękach. I druga prywatna firma chce kupić tą firmę.

A związkowcy mają z tym problem - z tym że prywatna firma, chce kupić inną prywatną firmę.
Najlepsze jest to, że mają zamiar protestować przeciwko temu w Warszawie przed ministerstwem skarbu. To tak jak ja bym chciał sprzedać mój warzywniak, Kowalskiemu a Pani Krysia pobiegła protestować do burmistrza.

" Dlatego pojedziemy do ministra skarbu, żeby go spytać, dlaczego sprzedał swoje udziały w naszej spółce i w jaki sposób uchroni teraz najlepszą polską kopalnię przed przejęciem przez zagranicznego inwestora."

Ja mogę odpowiedzieć związkowcom, aby minister mógł się skupić na prywatyzacji GPW:)
Sprzedał dlatego bo potrzebował pieniędzy, a kopalni na śląsku nikt nie chciał kupić bo ledwo zipią i są potężnie zadłużone, a na Bogdankę znaleźli się chętni.
Minister nie ma obowiązku chronić kopalni przed przejęciem. Nie taka jest jego rola. Rolą ministra jest prywatyzować to co zostało, a to czego się nie da się sprywatyzować, ma rozsądnie zarządzać by przynosiło jak najmniejsze straty bądź generowało jak największe zyski.

Naprawdę nie wiem czego związkowcy tu nie rozumieją.

Smaczku całej sprawie dodaje sprawa akcji pracowniczych. Łącznie pracownikom przekazano nieodpłatnie(!!!) około 9,5% akcji spółki. Gdyby wszyscy pracownicy się skrzyknęli to by się okazało że są drugim (maksymalnie piątym) co do wielkości akcjonariuszem. I gdyby weszli w porozumienie z którymś OFE to plany NWR nie miałyby szans powodzenia bo jak sama firma przyznaje wezwanie dojdzie do skutku gdy będą mieli zapisy na co najmniej 75% akcji spółki.

I tym sposobem wykorzystując obecne mechanizmy i prawo związkowcy dopięli by swego. Ciekaw jestem co robiły związki zawodowe gdy przydzielane były akcje pracownicze? Czy informowały pracowników jaki korzyści daje trzymanie akcji? Że pracownicy zatrzymując akcje mogliby być jednym z większych udziałowców spółki i mieć wpływ na jej zarządzanie? Wydaje mi się że nie.

Bo po co się przejmować kasa płynie na utrzymanie struktur z firmy. A teraz kiedy pojawiły się chmury nad ciepłą związkową posadą - bo nowy właściciel nie będzie się patyczkował ze związkowcami trza protestować.
Naprawdę nie wiem co oni chcą osiągnąć u ministra? Że znacjonalizuje kopalnie? Ale wtedy też pokrzywdzeni będą pracownicy co mają akcje.

Trzeba naprawdę przespać ostatnie 20 lat by nie rozumieć tego wszystkiego. Czy naprawdę wszyscy musimy płacić na utrzymanie osób które robią sobie kpiny z prawa jak i nie mają poszanowania co do własności prywatnej?

5 komentarzy:

Eugeniusz pisze...

Każdy walczy o swoje, więc nie dziwię się związkom zawodowym - działają na rzecz własnego dobra, nie państwa. Na dodatek stanowią elektorat dla niektórych politycznych ugrupowań, dlatego trudno się dziwić, że mają w Polsce taką siłę przebicia. Na szczęście, państwowych spółek coraz mniej, więc i związki mają coraz mniej do powiedzenia.

Marek pisze...

Z tego co się orientuje to jeszcze większe jaj odchodzą w energetyce.
Niestety związki zawodowe nadal mają uprzywilejowaną pozycję w firmach szczególnie państwowych. Według zmiany w prawie o związkach zawodowych powinny iść w stronę stworzenia z nich czegoś w rodzaju organizacji wspomagającej pracownika z sporach z pracodawcą, czy to poprzez pomoc prawną czy jako pełnomocnika w sprawach sądowych. Zmiany powinny iść również w stronę wyprowadzenia związków z firm i finansowania ich z składek członkowskich, a nie majątku firmy.

Anonimowy pisze...

Zgadzam się w 100% z tym co napisałeś, związkowcy nie powinni być finansowani przez pracodawcę, wcale nie działają na rzecz pracowników, wykazują się ignorancją prawa i jeszcze zwykle obsadzają stanowiska swoimi pociotkami, znam takie przypadki w spółkach kolejowych, gdzie np dyrektorem został krewny szefa związków, szef związków dogaduje się z prezesem, że w zamian za stanowisko dla krewnego nie podejmie pewnych działań, swoje funkcje związkowe powinni pełnić bezpłatnie.

niktwazny pisze...

Myślę że artykuł jest nierzetelny.
Czy Bogdanka była rentowna czy nie ?
Kto ma ją kupić ? Czy nie jest to obecny konkurent ? Co zrobi minister jak zamkną Bogdankę mimo tego że zakład będzie rentowny i ci wszyscy ludzie zostaną bezrobotni ?

PS: Ostatni scenariusz już przećwiczyliśmy przy konsolidacji na rynku cukru (np. Łapy). Ile kosztuje teraz cukier ?

Marek pisze...

@niktwazny
a co ma robić minister? Kopalnia jest własnością prywatną, jak ktoś chce ją kupić to wykłada kasę na stół a potem robi co chce. Chce ją zamknąć - proszę bardzo, ministrowi nic do tego.

A co do cen cukru to jest tutaj wiele składowych, chociaż po część masz rację.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk