-

poniedziałek, 30 sierpnia 2010

Kredyt studencki - szansa czy porażka?

Wakacje powoli mają się ku końcowi, jednakże studenci w większości mają miesiąc wolnego. Jednak ten wpis skierowany jest właśnie do studentów, aby pomyśleli o kilku sprawach.

Tematem dzisiejszego wpisu jest kredyt studencki. Ogólnie sam jestem przeciwnikiem brania kredytów w celu zdobycia pieniędzy na byle co. Miałem już w swoim życiu okres, gdzie żyłem za swoje i peryfrazując Lucas bank:
życie na kredyt czy kredyt na życie to jedno wielki g**no


Jednakże kredyt studencki jest jednym z niewielu rodzajów kredytów które popieram. Jednak z każdym długiem jest jak nożem - możesz pokroić chleb, albo siebie.



Na początek chciałbym powiedzieć że nie będę tutaj dyskutował o moralności brania kredytu przez osoby którym nie jest on niezbędny, a wysysają one pieniądze z budżetu. To temat dla etyków i im pokrewnych.

Czym jest kredyt studencki?
W uproszczeniu jest to kredyt udzielany na preferencyjnych warunkach wszystkim studentom, którzy nie przekraczają określonego progu dochodowego?

Co to oznacza że kredyt jest preferencyjny?
Oznacza to, że w przeciwieństwie do normalnego kredytu część jego kosztów bierze na siebie budżet państwa umożliwiając m.in:
- odroczenie spłaty kredytu do 2 lat po zakończeniu studiów - odsetki za ten czas pokrywane są wtedy z budżetu
- niskie oprocentowanie - oprocentowanie jakie płaci kredytobiorca jest bardzo niskie i wynosi zaledwie 120% zmiennej stopy redyskontowej NBP (obecnie 4,5%). Natomiasr Ty spłacasz jeszcze mniej bo Twoje odsetki wynoszą tylko połowę stopy redyskontowej - resztę płaci państwo.
- w przypadku braku uzyskania poręczycieli kredyt może poręczyć BGŻ.

Czy trudno jest go dostać?
Jeżeli nie spełniasz warunków (za wysoki dochód na członka rodziny) to kredytu nie dostaniesz. Jeżeli spełniasz warunki to nie oznacza że automatycznie dostajesz kredyt. Głównym problemem jest znalezienie poręczyciela (mogą być rodzice, choć nie muszą)

Jak wypłacany jest kredyt?
Kredyt wypłacany jest w transzach po 600 co miesiąc przez 10 miesięcy w roku. Max przez 5 lat. Czyli łącznie możesz dostać do 30 000 złotych

Jak spłacany jest kredyt?
Spłatę kredytu rozpoczynasz 2 lata po zakończeniu studiów. Spłata rozłożona jest na raty, których liczba jest 2-krotnie wyższa niż wypłaconych transz. Czyli miałeś kredyt na 5 lat (50 miesięcy) kredyt spłacisz w 100 ratach. Oczywiście możesz spłacić kredyt w całości w dowolnym momencie.

Ile będzie wynosić rata kredytu?
Na to pytanie nie można odpowiedzieć ponieważ nie znamy wysokości stopy redyskontowej NBP które będzie w przyszłości. Mogę jedynie powiedzieć, że na obecne warunki rata kredytu wypłacanego przez 5 lat wynosi około 350 złotych.

Dlaczego warto wziąć kredyt studencki?
Dlatego że jest to źródło naprawdę taniego pieniądza. Na samym kredycie można zarobić. Z moich kalkulacji wynika że pobierając kredyt a następnie wpłacając go na konto oprocentowane 6% w skali roku zarobimy na czysto około 3760 złotych. Oczywiście takie szacunki obarczone są dużym błędem, nie ma co jednak ukrywać że przy zdroworozsądkowym rozporządzaniem takich pieniędzy nie stracimy na takim kredycie.

Środki z kredytu nie musimy wydawać na konkretne cele, ani się z nich rozliczać. Dlatego możemy je zainwestować w przedsięwzięcia, które mogą przynieść nam dochód (nawet zwykłe lokaty czy obligacje), zwiększą nasze kwalifikacje - wszelkiego rodzaju kursy czy szkolenia), czy nawet jeżeli jesteśmy przedsiębiorczy mogą posłużyć jako kapitał na start biznesu.

Dlatego jeżeli wierzymy w siebie i wiemy że tych pieniędzy nie wydamy na bieżącą konsumpcję (poprzez finansowanie jej np. z prac dorywczych), kredyt studencki może być bardzo przydatnym narzędziem.

Wiele osób boi się brać kredyt, gdyż się boją z czego go będą spłacać. Jednakże z takim nastawieniem po co w ogóle człowiek bierze się za studiowanie. Jeżeli uważa że za kilka lat nie będzie w stanie spłacić rat, które nie są wygórowane.

Cytując komentarz na jednym z blogów:
Jesteś szczęśliwym człowiekiem bo na koncie masz odłożone już 41tyś – które nie wiesz jeszcze na co wydasz. Myślisz już o wyspach kanaryjskich na emeryturze za tą kasę za 30 lat.
Nagle zza zakrętu wyłania się z dużą prędkością samochód ciężarowy i w ostatniej chwili zjeżdża na Twój pas.
….. W ciągu 0,45 sekundy przed oczami przewija Ci się całe Twoje życie. 





Jeżeli człowiek z takim nastawieniem podchodzi do życie to po co brać się za cokolwiek? Po co wogóle wstawać z łóżka, jeżeli możemy się utopić pod prysznicem, czy wykrwawić w kuchni krojąc chleb? 

Świat należy do odważnych i tych którzy działają. Jeżeli będziesz tylko czytać o kredycie, oszczędzaniu i inwestycjach na pewno się nie wzbogacisz. 

A więc gotowy do działania?

13 komentarzy:

WakaGashira pisze...

Witam, skorzystałem z zaproszenia :)
Jedna kwestia - poręcza BGK.
Idę poprawiać moje obliczenia.

Pozdrawiam

Marek pisze...

@WakaGashira
tu masz link do arkuszu, gdzie masz moją symulację

Anonimowy pisze...

"czy wykrwawić w kuchni krojąc chleb"

to trzeba być juz kaleką :)

Cheed pisze...

Sam pobieram kredyt studencki i potwierdzam, że jest to świetny sposób na zdobycie kapitału dla młodego żaka. Nie musimy od razu wszystkiego wydawać, a nóż wpadnie nam pomysł biznesowy po studiach i będziemy potrzebowali finansowania? Wkładając te pieniądze na lokatę, powinniśmy co najmniej nie stracić (nawet biorąc pod uwagę nowe zasady). Mam tylko jedną uwagę - od tego roku będzie można wybrać jedną wysokość transzy - 600 zł.

Pozdr.

Domowybank pisze...

Korzystalem z kredytu studenckiego, kiedy jeszcze bylem zakiem i nie zaluje. To byl tani pieniadz, ktory pozwolil mi przezyc ostatni rok studiow, w czasie ktorego moi rodzice mieli klopty finansowe i potrzebne bylo dodatkowe zrodlo pieniedzy.
Niskie oprocentowanie i rok karencji (kredyt spalacamy dopiero rok po ukonczeniu studiow) pozwolily mi ukonczyc studia, znalezc prace i splacic pozyczke.

Anonimowy pisze...

Oprocentowanie to polowa stopy redyskontowej a nie 120%

Marek pisze...

@Cheed i DomowyBank
to was już nie muszę przekonywać by próbwać

@Anonimowy
oprocentowanie wynosi 120% stopy redyskontowej, natomiast odsetki płacone przez Ciebie to połowa tej stopy. Za PKO BP:

Oprocentowanie

Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej, równej 1,20 stopy redyskontowej weksli NBP. Zmiana oprocentowania kredytu uzależniona jest od zmiany stopy redyskontowej weksli NBP.
Odsetki od kredytu spłacane przez Kredytobiorcę są naliczane w wysokości polowy stopy redyskontowej weksli NBP począwszy od dnia spłaty pierwszej raty kredytu, przez okres równy dwukrotności liczby wypłaconych rat kredytu.

ympl pisze...

Można prosić o jakieś źródło, jeśli chodzi o ten maksymalny dochód na członka rodziny? Jestem zainteresowany tym kredytem, jednak pierwszy raz widzę info, że można być na to za bogatym.

Marek pisze...

Tutaj masz źródło. Wysokość dochodu ustala minister szkolnictwa na podstawie danych zebranych z złożonych wniosków. W zeszłym roku limit dochodu wynosił 2500 zł na członka rodziny miesięcznie.

ympl pisze...

Ech, kolejny demokratyczny fail. Jest to po prostu jawna dyskryminacja i niesprawiedliwość.

Marek pisze...

Widzę kilka możliwości aby zmniejszyć dochód:
- hajtnij się, zawsze kolejna osoba do dzielenia
- składaj wniosek jako sam

ympl pisze...

Z hajtaniem się jednak nie tak łatwo. :)

Nie wiem czy tak łatwo jest złożyć wniosek jako "sam". W końcu w prawie, o ile się nie mylę, są jakieś zapisy, że do któregoś roku życia (chyba później niż 18 lat), rodzice mają obowiązek mnie utrzymywać, a skoro nie mam żadnej pracy na etacie, to chyba jestem skazany na taki sposób liczenia dochodu.

A poza tym, te wszystkie zaświadczenia i tak chyba muszą być z US, a tam już wszystko wiedzą.

Student pisze...

Witam Ja również pobieram kredyt studencki i sobie go cenie. Zachęcam do korzystania z tej możliwości, którą daje państwo. Co do etyczności to spełnienie kryteriów oznacza,że kredyt jest właśnie dla tej osoby. A to,że praca na studiach bądź stypendia naukowe pozwalają jej na odłożenie tych środków nie zmienia stanu rzeczy.
Zapraszam również na mojego bloga, gdzie będę poruszał m.in temat rozsądnego gospodarowania studenckimi pieniędzmi w tym kredytem Link: Finanse Studenta
Pozdrawiam

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk