-

piątek, 2 grudnia 2011

Jak przedłużyć okres bezodsetkowy w mBanku?

Oscylator mBanku znakomicie sprawdzał się do wyciskania odsetek z limitu kredytowego. Przynajmniej dopóki mBank nie zablokował tej możliwości.

Jednakże nie wszyscy korzystali z tego sposobu do zarabiania na odsetkach, a jako tanie źródło kredytu, który co miesiąc można rolować za grosze. Po blokadzie sposobu wraca, szara rzeczywistość i "rynkowe" oprocentowanie kredytu rzędu 15% w skali roku wzwyż. I właśnie te osoby najbardziej zaboli blokada mTransferu.


Jednakże jest sposób by uniknąć płacenia odsetek jeszcze przynajmniej przez około 28 dni.


Jest to sposób całkowicie legalny i zgodny z wszystkimi regulaminami korzystania z karty kredytowej.

Polega on mianowicie na zmianie cyklu rozliczeniowego karty kredytowej.

Jak to działa?

Załóżmy że wyciąg mamy generowany 5-tego każdego miesiąca. Od tego dnia mamy 23 dni na spłatę całości zadłużenia (czyli do 28-ego) lub zostaną nam naliczone odsetki za każdy dzień korzystania z pieniędzy banku. No chyba że skorzystamy z możliwości zmiany cyklu rozliczeniowego (dozwolone raz na 3 cykle, koszt 5 złotych) i w naszym przykładzie 3-go lub 4-tego zmienimy dzień generowania wyciągu na 2-go dnia danego miesiąca. Ponieważ wyciąg nie może być wygenerowany z datą wsteczną to następny wyciąg zostanie wygenerowany dopiero w następnym miesiącu. I w ten sposób zyskujemy więcej czasu by złapać oddech i skombinować kasę na spłatę całości zadłużenia. W przypadku spłaty częściowej się to nie opłaca bo i tak zapłacimy za każdy dzień kiedy skorzystaliśmy z kredytu.

Mam nadzieję że dla niektórych czytelników okaże się to przydatna informacja, aczkolwiek wolałbym by czytelnicy mieli nadwyżki finansowe, a nie kredyty na kartach:)

Przydatne dokumenty:
- TOiP mBankowych kart kredytowych
- Regulamin kart kredytowych w mBanku 

30 komentarzy:

Krzysiek pisze...

Na pierwszy rzut oka ciekawy sposób, ale czy ktoś to już wypróbował czy to tylko teoria?

Pozdrowienia od stałego czytelnika :)

Marek pisze...

@Krzysiek
na forum mBanku (skąd wziałem newsa) ludzie piszą, że działa.

chrust pisze...

Interesujący news. Też jestem ciekaw jak to działa w praktyce..i czy nie ma ograniczeń..

Anonimowy pisze...

5pln za zmianę cyklu

Marek pisze...

@anonimowy
jest to w tekście

Sosna pisze...

Dwa dni temu wykonałam powyższą operację. Opłata standardowo - 5 zł.
Ale...
Miałam Złotą Rybkę wyciśniętą na maxa, 5 zł pobrali mi właśnie z niej, a nie z konta. Zorientowałam się kilkanaście minut po fakcie, i czym prędzej profilaktycznie spłaciłam te 5 zł.
I się właśnie zastanawiam, czy mi przyłupią dodatkową opłatę za przekroczenie limitu karty. Na razie nie pobrali, ale może doliczą to sobie przy generowaiu wyciągu...?
mLinek oczywiście o niczym nie uprzedził, ale biję się we własne piersi, trza czytać warunki umowy...

Marek pisze...

@Sosna
nie sądze by się to liczyło do limitu normalnego długu na karcie.
a) obciąża to rachunek karty dopiero podczas wyciągu
b) jak spłaciłaś kilka minut po fakcie to system mógł tego nie załapać (bo np. archiwizuje operacje o północy)
c)banki mają ustawione drobne limity - tyczy się to zarówno spłaty np. kiedy brakuje kilku groszy

Nawet jakby Ci naliczyli to składaj reklamację, powinni uznać.

Sosna pisze...

@Marek - sęk w tym, że te feralne 5 zł widniało w systemie właśnie jako obciążenie Karty Kredytowej. I obecnie widoczna "Suma obciążeń", zamiast standardowych x000 zł to x005 zł, mimo natychmiastowego spłacenia tych 5 zł...

W każdym razie wskazówka dla wszystkich zmieniających cykl rozliczeniowy: na wszelki wypadek nie róbcie tego mając kartę całkowicie wyczyszczoną.

Marek pisze...

@Sosna
nadal radzę myśleć pozytywnie. Ja miałem podobną sytuację z opłatą roczną za kartę. Karta wyczyszczona, opłata widoczna w historii, ale saldo nadal było w porządku (to znaczy dostępne 0,00 a nie -35,00 na czerwono). I między innymi z tego powodu zauważyłem to dopiero kilka dni potem, ale żadnych kar nie naliczyli.

chrust pisze...

Opłaty i prowizje nie powodują przekroczenia limitu - przynajmniej nie powinny - więc bez obaw.

Ania pisze...

Jesli kartę mam od 2 miesiecy to też mogę zmienić jej cykl rozliczeniowy. Czy pierwsza zmiana możliwa jest dopiero po 3 miesiącach?
Jak zmienić cykl, przez mLinie?

Marek pisze...

@Ania
szczerze powiedziawszy nie wiem. Regulamin mówi, że można zmienić raz na 3 cykle. Cykl zmieniamy dzwoniąc na mLinię.

Anonimowy pisze...

@ania - nie mozesz. min 3 cykle

Anonimowy pisze...

Rezygznacja z karty mbanku:
1. zastrzec kartę w systemie z powodu wypowiedzenia umowy.
2. zadzwonić na mlinię i pogadać zostawiając email
3. po 3 dniach przysyłają wypełniony formularz
4. Podpisujemy i wysyłamy poleconym.
5. Musimy czekać 3 pełne cykle rozliczeniowe na zamknięcie karty!!!

Anonimowy pisze...

@anonimowy: 3 pytania:
1. czy nie da sie tego zalatwic w 'msalonie'? trzeba przez mparty i polecone? jeszcze pewnie dla pewnosci ZPO...
2. czy to oznacza, ze za te okresy pobiora oplate? bo ja akurat bede mial MC do zamkniecia i nie mam ochoty im tej kasy oddawac :D (naliczaja co miesiac)
3. jesli odpowiedz na 2=tak to czy lepiej zastrzec przed wygenerowaniem nowego wyciagu (28 gru) czy po 28 gru?

Anonimowy pisze...

3 pełne cykle potrzebne do zamknięcia liczą się od daty OTRZYMANIA pisma poleconym!

Anonimowy pisze...

niestety nie odpowiada to na postawione pytania...

Marek pisze...

@anonimowi
regulamin karty mówi tylko o wypowiedzeniu umowy karty w formie pisemnej: "Rezygnacja Posiadacza rachunku z używania karty jest traktowane jako wypowiedzenie Umowy i wymaga formy pisemnej."
Co do mSalonu to jeżeli przyjęliby takie pismo (koniecznie prosić o potwierdzenie przyjęcia) to nie powinno być problemu (pytanie tylko o jakość salonu bo są równe i równiejsze).

co do opłat za te 3 okresy to nie powinna być pobrana "Posiadacz rachunku może wypowiedzieć Umowe w każdym czasie ze skutkiem natychmiastowym. Wypowiedzenie Umowy wymaga formy pisemnej." Natomiast są generowane 3 puste wyciągi by sprawdzić czy nie ma żadnych zaległych transakcji i dopiero po wygenerowaniu tych wyciągów następuje fizyczne zamknięcie rachunku karty.

Samo zastrzeżenie karty nie jest traktowane jako wypowiedzenie więc opłata za zastrzeżoną kartę może być nadal pobrana (aczkolwiek to dyskusyjne bo nie masz karty, pytanie tylko czy da się zastrzec kartę i nie prosić o wydanie nowej).

Anonimowy pisze...

Co do opłat za te 3 cykle to nie byłbym to końca pewien ze nie pobiorą opłaty.Kiedy zamykałem kredyt odnawialny (okres wypowiedzenia 1 miesiąc) a koniec umowy przypadał w trakcie tego okresu, skasowali mnie za kolejny rok...Paranoja

Marek pisze...

@anonimowy
według mnie nie powinna zostać pobrana.To nie jest 3 miesięczny okres wypowiedzenia , bo wypowiedzenie umowy jest natychmiastowe. Poza tym karty nie masz (bądź jest zastrzeżona) a 3 wyciągi są generowane po to by się na 100% wszystkie transakcje rozliczyły.

Wykorzystaj potencjał programu Excel pisze...

Czyżby zmienili możliwość zmiany cyklu rozliczeniowego? Mam dwie karty, na obu dzień zamknięcia 28 i w żadnej nie mogę zmienić dnia generowania wyciągu... A jak sprawa ma się u was?

Marek pisze...

@Nauka Excela
ale na mLini powiedzieli, że nie możesz? Zmiany regulaminu ostatnio nie było, więc możesz zmienić dzień cyklu w terminach podanych przez mBank (czyli te określone dni), chyba że masz kredyt ratalny w karcie.

Akcje pisze...

Właśnie że powodują obciążenie, przynajmniej tak mi się wydaje. W zależności chyba też od jakiego banku ale wydaje mi się że w tym naliczają niestety.

Anonimowy pisze...

akcje - zle ci sie wydaje

Wykorzystaj potencjał programu Excel pisze...

Faktycznie Marek, zmiany musiałem dokonać przez mLinię :)

Anonimowy pisze...

Zmiany dnia cyklu rozliczeniowego można dokonać tylko przez mlinie. Wczoraj to zrobiłem. Opłata 5 zł. Zmieniłem cykl z 14 na 11.Chciałem na 10-go, ale pani na mLinii mnie poinformowała, że w okolicach tej daty mogę zmienić albo na 8-go, lub 11-go. Tym sposobem zamiast dzisiaj wyciag zadłuzenia z karty bedę miał wygenerowany dopiero 11 stycznia.

Anonimowy pisze...

A czy patent z PayPalem też przestał działać?

Anonimowy pisze...

@Aninimowy 14:28
Tak, przestał i to przed BlueCashem.

Anonimowy pisze...

Czy mogę zmienić datę cyklu rozliczeniowego gdy mam na karcie kredyt ratalny?

Koli pisze...

Ja na nic nie zdążyłem, teraz tylko czas na zmiany :/ ??

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk