-

poniedziałek, 8 marca 2010

W życiu pewne są podatki i ...

Podatki - nie jest to ulubiona sprawa, ale cóż podatki trzeba płacić. Chociaż patrząc z drugiej strony lepiej mieć do zapłaty podatek niż zanotować stratę, jeżeli chodzi o inwestycje na giełdzie. Takie moje zdanie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by zmniejszyć wysokość podatku, o ile nie jest to sprzeczne z prawem.

Dobrą wiadomością jest że PIT 38 jak i kilka innych PIT-ów możemy w tym roku wysłać do US przez internet. Więcej informacji dostępne tutaj: http://www.e-deklaracje.gov.pl/


Do końca lutego biura maklerskie mają obowiązek wysłać PIT-8c zawierający podsumowanie naszych działań na rynku finansowym. I tutaj pojawia się pierwsza ważna uwaga. To my a nie biuro odpowiadamy za informację zawarte w zeznaniu więc jeśli są jakieś błędy w PIT-8c to urząd obarczy nas winą, a nie DM.


Jeżeli chodzi o PIT-8c to warto wiedzieć co biuro w nim automatycznie uwzględnia. Standardowo jest tam dochód (strata) z naszej działalności i prowizję. Jeżeli mamy wykupione jakieś dodatkowe opcje typu cały arkusz notowań, warto się upewnić że koszt jego zakupu jest uwzględniony w PIT-cie a jak nie to musimy go samemu sobie doliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Dodatkowo mamy prawo odliczyć od przychodu wydatki niezbędne do inwestowania. Według mnie do tego można zaliczyć takie wydatki jak:
- składki członkowskie za udział w stowarzyszeniach inwestorów, giełdowych itd.
- wydatki na kursy, materiały i szkolenia
- wydatki na książki oraz prasę stricte branżową

Jednakże musimy umieć udokumentować że powyższe wydatki były niezbędne do inwestowania oraz przedstawić na żądanie dowody urzędowi skarbowemu.

Dodatkowo mamy prawo odliczyć wysokość połowy średniego miesięcznego wynagrodzenia jeżeli zarobiliśmy na akcjach NFI. W przypadku roku 2009 kwota ta wynosi: 1551,48 zł. Niestety nie jest to uwzględniane w PIT-8c i musimy sami to odliczyć.

Dlatego co jest bardzo ważne powinniśmy robić sami sobie podsumowania naszych zysków i strat, aby nie płacić DM za udostępnianie danych historycznych - normalnie dostępne jest około 90 dni wstecz.

Jeżeli mamy dochód a w ciągu poprzednich lat mieliśmy straty mamy prawo odliczyć 50% straty z lat poprzednich. Warto o tym pamiętać i nie należy wstydzić się strat i informować o nich urząd skarbowy.

Dodatkowo w PIT-38 musimy umieścić dochód (stratę) osiągniętą w zagranicznych funduszach inwestycyjnych, które nie odciągają za nas podatku. Tutaj również sami musimy wszystko obliczyć, gdyż zagraniczne TFI nie wysyłają PIT-ów.

Dochody z HYIP-ów traktuję podobnie jak dochody z zagranicznych TFI. Z czego liczę tylko te pieniądze które zostały przetransferowane na polskie konta bankowe. Czyli jeżeli zarobki trzymamy na rachunku w HYIPie bądź jakiejś elektronicznej portmonetce to nie uwzględniam ich.

Ostatnio sensacją stał się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dzięki któremu mamy prawo odliczyć stratę z TFI od dochodu z akcji. Warto o tym pamiętać.

Na tym możemy zakończyć PIT-38.

Jeżeli chodzi o podatek od krajowych funduszy i lokat bankowych i obligacji skarbowych nie musimy się niczym przejmować, gdyż te instytucje same obliczają i odciągają podatek. Co nie oznacza że to dobrze, bo prowadzi to do kuriozów typu 40% podatek od zysków z lokat.

Jeżeli inwestujemy w pożyczki społecznościowe to tutaj podatek jest w formie ryczałtu, nie mamy prawa do odliczeń i uwzględniamy do w naszym picie od podatku osobistego dochodowego. Jeżeli chodzi o kokos.pl to wszystkie niezbędne informację znajdziemy po zalogowaniu się na nasze konto w zakładce podatek.

Za kokos.pl jak należy rozliczać się z zysków od pożyczek społecznościowych:
"Każdy Inwestor ma obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy to tylko i wyłącznie odsetek faktycznie otrzymanych w danym roku podatkowym niezależnie od terminu udzielenia pożyczki i terminów jej spłaty. Uzyskane przez Inwestora odsetki od udzielonych pożyczek są objęte podatkiem ryczałtowym w wysokości 19%. Dochód od ww. odsetek nie podlega łączeniu z innymi dochodami.

Po zakończeniu roku podatkowego Inwestor powinien złożyć roczne zeznanie podatkowe we właściwym Urzędzie Skarbowym w terminie do 30 kwietnia 2010 r. "

    Na zakończenie chciałbym podkreślić że nie jestem żadnym doradcom podatkowym i nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w powyższym tekście. Tekst ma charakter poglądowy i nie może być stosowany jako wykładania obowiązujących przepisów.

    0 komentarzy:

    Zapraszam do komentowania i dyskusji.

    Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

    Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

    Next previous home
    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

    Tagi

    10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk